петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Смањење немачких улагања у Србији
Хроника

Смањење немачких улагања у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 27. мај 2009.

После првог места по атрактивности за улагање у прошлој, Србија је ове године пала на седмо место, саопштили су представници немачког бизниса у Србији. Већина компанија у 15 земаља источне и југоисточне Европе не намерава да отпушта, али ни да запошљава нове раднике.

Шеф делегације немачке привреде у Србији Михаел Шмит изјавио је да је 72 одсто немачких фирми које послују у Србији негативно оценило тренутну економску ситуацију у држави. 

Представљајући резултате анкете немачких привредника о ситуацију у привреди земаља централне и источне Европе, Шмит је рекао да је и општа економска ситуација горе оцењена него прошле године и привредници очекују негативно кретање на тржишту.

"Добро је то што више од половине немачких привредника позитивно оцењује ситуацију у својој фирми и очекује пораст прихода, тако да ако се погледају фирме појединачно није све тако лоше", рекао је Шмит.

Oко шест одсто фирми планира да повећа инвестиције у Србији, док је пораст улагања у прошлој години планирало око 60 одсто фирми.

Већина немачких фирми, истакао је Шмит, планира да задржи број запослених у Србији на садашњем нивоу, док око 25 одсто планира смањење броја радника, а око пет одсто намерава да отвори нова радна места.

"Ситуација је стабилна, али нема развоја", оценио је Шмит.

У овој години број немачких фирми које би поново инвестирале у Србију пао је са прошлогодишњих 97 одсто на 82 одсто.

Србија није више на првом месту по том критеријуму, навео је Шмит и додао да је Србија пала на листи земаља региона по атрактивности за ивестиције.

Шмит је навео да је Србија по атрактивности за улагање испред Бугарске, Мађарске и Румуније, али иза Чешке, Албаније и Македоније.

Оценио је и да је пад заинтересованости за улагање у Србији последица општег пада тражње на тржишту и проблема у обезбеђивању новца за финансирање.

Шмит каже и да око 65 одсто учесника анкете није задовољно мерама Владе за умањење ефеката кризе. 

Према његовим речима, немачке комапаније у Србији до сада су инвестирале око 1,5 милијарди евра, ако се урачуна улагање преко ћерки-фирми из Аустрије.

Проценио је и да у Србији посује око 300 предузећа из Немачке.

У анкети Удружења немачке привреде у Србији учествовало је око 15 одсто од укупно 144 фирме чланице те асоцијације. 

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер