петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Случај Лука Хардинга - шпијун, персона нон грата или...
Хроника

Случај Лука Хардинга - шпијун, персона нон грата или...

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 08. фебруар 2011.

Москва - Руски медији баве се данас случајем протеривања дописника британског дневника „Гардијан” наводећи да у Министарству спољних послова не знају из којих разлога је новинару забрањен улазак у земљу, али и информације из извора блиских безбедносним снага према којима је новинар на списку непожељних соба.

Дописник „Гардијана” Лук Хардинг из Москве вратио се у руску престоницу током викенда, након двомесечног боравка у Лондону када је извештавао о садржају америчких депеша које је његов лист добио посредством Викиликса, а у којима је Русија описана „мафијашка држава”.

Приликом провере пасоша забрањен му је улазак у земљу, а виза поништена и пошто је провео 45 минута у аеродромском притвору враћен је у Британију првим авионом, без навођења конкретног разлога за такву одлуку.

Директор конзуларног одељења руског Министарства спољних послова Андреј Карлов изјавио је данас да не зна који су разлози довели до тога да Хардингу буде забрањен улазак у Русију.

„Не знам због чега Лука Хардинга нису пустили у Русију и не могу да одговорим на то питање”, рекао је Карлов.

Агенција РИА Новости је, међутим, навела да је један извор из руских безбедносних снага рекао да се Хардинг нашао на списку „непожељних” али не и разлоге због којих је сврстан на ту листу.

Хардинг је радио као дописник британског дневника из Москве протеклих неколико година. Он је и раније имао проблеме са руских властима, навела је руска агенција, подсећајући да је новинар у априлу прошле године задржан у Ингушетији.

У међувремену, Савет за развој грађанског друштва и људска права који функционише при кабинету председника Русије изразио је спремност да помогне у разјашњавању ситуације.

„За сада не знамо шта је разлог да му буде поништена виза. Знам, међутим, да су овакви случајеви ретки. Очигледно, мора да су постојали јаки разлози да би новинару било забрањено да уђе у земљу”, рекао је председник Савета Михаил Федотов.

Главни уредник „Гардијана” Алан Расбриџер оценио је овај потез руских власти као веома „узнемирујући”.

„Забрињавајуће је да руска влада сада протера новинаре које не одобрава”, рекао је он.

Британски лист подсећа и да је последњи пут неки британски новинар протеран из Русије 1989. године - то је био Ангус Роксбург, сарадник „Сандеј тајмса” који је протеран под оптужбом за шпијунажу.

Како је саопштено јуче из британског Министарства спољних послова, шеф британске дипломатије Вилијам Хејг телефонирао је руском колеги Сергеју Лаврову како би добио објашњење за Хардингово протеривање, али за сада још није добио одговор. „Комерасант” наводи да је разговор Хејга и Лаврова био прилично оштар, и преноси да је овај потез изазвао негативну реакцију и код других у Европи.

Шеф шведске дипломатије Карл Билт написао је на пример на свом блогу да „европске нације тако не поступају”.

„Независимаја газета” пише да се Кремљу ни раније није допадало шта је Хардинг писао, али да су текстови у вези са Викиликсом били последња кап која је прелила чашу.

Лист преноси и изјаву председника Савеза новинара Русије Всеволода Богданова да је реч о веома сложеној ситуацији.

„ 'Гардијан' има велики ауторитет у свету, а његови новинари раде у складу са етичким кодексом и брину о својој репутацији. И зато ми се ово све не свиђа. Сматрам да треба јавно рећи који су разлози за ту одлуку”, рекао је он.

Шефица московске Хелсиншке групе Људмила Алексејева сматра да је то не само гушење права на слободу говора већ и удар на имиџ земље.

И „Репортери без граница „ су шокирани овом случајем.

Главни уредник листа „Московски комсомолац” Павел Гусев, такође, не може да претпостави шта су разлози да Хардингу буде забрањен улазак у земљу, али је подсетио на праксу из ранијих времена када су специјалне службе у совјетско доба користили новинаре као „параван”. 

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер