петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Словеначки парламент изгласао неповерење влади премијера Борута Пахора
Хроника

Словеначки парламент изгласао неповерење влади премијера Борута Пахора

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 20. септембар 2011.

Словеначки парламент изгласао је данас неповерење влади премијера Борута Пахора.

Педесет један посланик био је против, а 36 је гласало за поверење влади, односно парламент није изгласао листу од пет нових министара за коју је Пахор везао поверење влади.

Пахор је након изгласавања неповерења његовој влади, коме је претходила осмочасовна расправа, захвалио посланицима на досадашњој сарадњи и поручио им да остаје "човек пун вере у будућност и људе, без обзира на то колико су га критиковали".

Такође, рекао је да не осећа горчину што је у државном парламенту изгласано неповерње Влади и да ни за чим не жали. Парламент има на располагању месец дана да изабере новог мандатара, а уколико му то не успе председник државе ће расписати превремене изборе најкасније у року од два месеца.

Потпредседник партије Социјалних демократа Патрик Влачич сматра да данашњи пад владе није лош, јер Словенији у ова тешка времена треба влада која ће имати поверење људи.

Влачич сматра да су се партије у парламенту данас одлучиле за превремене изборе, као и да ће бирачима говорити неистину свака будућа влада која буде обећавала људима да ће "све бити супер и лепо и да неће предузимати мере" које су предузимале Социјалне демократе премијера Борута Пахора.

Социјалне демократе, према његовом мишљењу, неће предложити новог мандатара.

Председник опозиционе Словеначке демократске странке Јанез Јанша је након пада владе оценио да то представља важан корак у тражењу решења за будући развој државе, који мора бити другачији него што је био последњих година.

Он је новинарима рекао да сву пажњу треба усмерити на будућност државе, а као примарне је нагласио борбу за привредни раст и нова радна места.

Словеначки економисти оцењују да је пад владе позитивна вест за словеначку привреду, уколико тиме буду отворена врата новој влади која ће активно спроводити реформе.

"Пут до такве владе су према мени само нови избори, јер изабрати неку владу само на годину дана нема смисла," рекао је еконимиста Јанез Шуштарич.

"Пат положај, у коме је влада већ неко време ће сада (падом владе) бити прекинут, можда ће бити нових иницијатива," рекао је професор на Економском факултету у Љубљани Сашо Поланец.

Поланец сматра и да тренутне атернативе Пахоровој влади са Јанезом Јаншом на челу "не доносе много оптимизма" за Словенију, као и да бонитетска оцена Словеније због пада владе Борута Пахора неће бити смањена уколико међународне агенције оцене да је то добро за реформе.

Гласање о поверењу је до сада коштало мандата две владе. Због изгласавања неповерења је положај премијера 1992. морао да напусти садашњи посланик у Европском парламенту Лојзе Петерле, а 2000. без подршке парламента остао је Јанез Дрновшек.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер