понедељак, 12. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Словеначки дневник: Србији се не жури у Европу
Хроника

Словеначки дневник: Србији се не жури у Европу

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 06. мај 2010.

ЉУБЉАНА - Словеначки дневник „Дело” у данашњем издању пише да се уочи конференције о западном Балкану у Сарајеву, „Србији не жури” да постане чланица Европске уније. „На прагу конференције о западном Балкану у Сарајеву, коју припрема председавајућа Европској унији (ЕУ) Шпанија, шеф шпанске дипломатије Мигел Моратинос нашао се пред дилемом - да ли да откаже заседање или да се помири са сценаријем, који је на властитој кожи искусила Словенија”, пише лист.

Према оцени „Дела” притом није реч о „унутрашњеполитичким потребама српског државног врха, који пред изборе себи не може дозволити попуштање у бици за Косово”, већ се једноставно „Србији не жури”.

Образлажући узрок српском „нежурењу” лист наводи оцену косовског публицисте Ветона Суројиа, који каже да „нема реалне шансе да се већина држава западног Балкана придружи Унији пре 2020. године”. „Пошто Србија има више него довољно времена да окрене плочу, не изненађује то што је вођа српске дипломатије Вук Јеремић већ након разговора са (италијанским министром спољних послова) Фратинијем нагласио да постоји црвена линија, коју Србија не може прећи, а то су међународно право и резолуција Савета безбедности 1244”, преноси лист. „Дело” у наставку пише и о „понашању Ромпеја, који је (Србију) посредно подржао у њеној комуникацијској блокади Косова и подигао је у привилеговани положај регионалне велесиле”.

Лист констатује да ће „српски државни врх вероватно упорно устрајати да Косово мора бити на сарајевској министарској конференцији заступљено у оквиру мисије Организације уједињених нација (ОУН) Унмик што није нужно и њен последњи услов”. „Косовски министар спољних послова Скендер Хисени изјавио је да је Гимних формат прихватљив за Косово, али да се Приштина о новим и познатим српским захтевима још није изјаснила”.

Истовремено, „из Београда су шпанском дипломати, који је гајио превелика очекивања, за сада 'по српски одговорили: Баш нас брига'“, закључује коментатор „Дела”.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер