субота, 11. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Словачка војска због недостатка новца остаје без тенкова и артиљерије
Хроника

Словачка војска због недостатка новца остаје без тенкова и артиљерије

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 17. јул 2011.

Праг – Словачки војници неће више имати прилику да седну у тенк: последњих 30 старих совјетских тенкова из јединице у Требишову избацују се из употребе и вероватно ће завршити на отпаду као старо гвожђе.

Државни савет за безбедност закључио је да се, у садашњем обиму, словачке оружане снаге не могу одржати са два одсто бруто друштвеног производа, па се одлучио на драстичне резове.

Првобитно се типовало да ће отпасти надзвучна авијација, али су жртвовани тенкови. Словачка је била позната по производњи тенкова. После поделе Чехословачке, имала их је готово 1.000, али их је у међувремену продала, махом Анголи.

Сличну судбину чека и артиљерија, иако је ова земља, такође, добро позната по производњи артиљеријског наоружања, посебно самоходне хаубице „зузана”, која спада у врх своје категорије у НАТО-у. Продата је и неким армијама Алијансе.

Сада војска броји свега 13.400 војника – приближно је то једна дивизија.

Проблем је, како је запазила премијерка Ивета Радичова, велики број официра и 3.000 запослених цивилних лица, осталих из доба када је војска била неколико пута већа. У армијама сличне величине има свега око 500 цивила.

Влада се од три сценарија судбине армије одлучила на „минимално преживљавање”, са стабилним буџетом од 1,1 посто БДП, што је знатно мање од два посто, на колико се земља обавезала приликом уласка у НАТО, 2002. године – због чега Алијанса не крије своје незадовољство.

Један од начина како превазићи проблем или га бар ублажити јесте, према виђењу из Братиславе, „спајање војске” с Чешком. Када се 27. октобра на заједничкој седници нађу владе две земље, које одвојено и самостално живе већ 18 и по година, главна тачка расправе биће, управо, сарадња и спајање армија, од чега би и једна и друга земља имале користи.

Ништа необично, осим чињенице да је словачка страна била иницијатор поделе чехословачке федерације.

Незадовољни НАТО

Праг – Генерални секретар НАТО-а Андерс Фог Расмусен упозорио је Чешку због претераног снижавања војног буџета, што, према њему, може да води смањивању чешког суделовања у активности Алијансе.

У писму чешком премијеру Петру Нечасу, које је „провалио” најтиражнији лист „Млада Фронта-Днес”, Расмусен каже да стално снижавање средстава за одбрану чини од Чешке „слепог путника” у НАТО-у. 

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер