петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Слободан Вучетић: Статут у највећем делу усаглашен са Уставом Србије
Хроника

Слободан Вучетић: Статут у највећем делу усаглашен са Уставом Србије

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 08. новембар 2009.

Београд – Бивши председник Уставног суда Слободан Вучетић сматра да је предлог Статута Војводине са унетим изменама "у свему што је битно" усаглашен са Уставом Србије.

"Досадашњи предлог Статута Војводине у свим суштинским питањима у којима није био сагласан, по мишљењу стручњака, са Уставом, сада је у највећем делу, могло би се рећи, у свему што је битно, усаглашен са Уставом Србије, односно директно са предлогом Закона о утврђивању надлежности Војводине", рекао је Вучетић.

Вучетић је, као пример, навео да се сада у Статуту не помиње формулација да је Војводина европска регија, или да Војводина закључује међународне уговоре, већ само регионалне уговоре.

Такође, не говори се о томе да Војводина утврђује своје изворне приходе, већ, као што Устав налаже, изворне приходе утврђује Република посебним законом... избачена је формулација да је Нови Сад главни град Војводине, а убачен термин да је то главни административни центар Покрајине, рекао је он.

Нека од питања која су била предмет значајних спорова такође су решена, као што је питање промене територије Војводине. Како је објаснио Вучетић, дата је врло прецизна формулација која се налази у Уставу Србије - да се промена граница територије може вршити само путем референдума грађана, у складу с прописима које доноси Република.

"Сада је то прецизно унето и утврђен прецизан поступак евентуалних промена граница територије Војводине", указао је он и навео да су остала нека питања која су истицале опозиционе партије, као што је, на пример, назив извршног органа Војводине.

"Он је и даље у тексту закона остао под називом - влада аутономне покрајине Војводине, као извршни орган, што није суштински у сукобу са Уставом. Устав то питање не регулише, већ оставља Покрајини могућност да својим Статутом уреди то питање", рекао је Вучетић.

Када је реч о оснивању војвођанских институција, Устав је изричитом формулацијом оставио Покрајини да својим Статутом и другим актима, у складу са Уставом, утврди начин избора надлежности, начин рада органа Покрајине, служби и других институција.

"Остала је могућност формирања развојне банке Војводине и војвођанске академије наука, јер су сматрали да то није у супротности са Уставом, што би се могло успешно доказивати, јер се Устав тиме не бави. Оно што пише у члану 183. је изричито набројено као покрајинска надлежност, која се даље разрађује законима", казао је Вучетић.

Он је навео да, у случају спора око неке одредбе Статута, па и Закона о надлежностима, тај спор ће моћи да се решава пред Уставним судом, који ће одлучивати о томе да ли је нека одредба у складу са Уставом.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер