петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Слободан Хомен: Ревизија свих потерница за ратне злочине
Хроника

Слободан Хомен: Ревизија свих потерница за ратне злочине

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 21. март 2011.

БЕОГРАД – Државни секретар Министарства правде Слободан Хомен најавио је ревизију свих потерница које је Србија расписала за осумњиченима за ратне злочине.

То ће бити урађено на основу извештаја Тужилаштва за ратне злоцицне које има задатак да провери све доказе против осумњичених које су прикупили некадашњи војни судови, рекао је Хомен на округлом столу „Интерполове потернице, докази и заштићени сведоци сарадници” који је организовала агенција Танјуг.

Према његовим речима, провера доказа и потерница на основу којих се хапсе осумњичени за ратне злочине неопходни су како због кредибилитета наше државе, тако и због чињенице да сви који су починили ратни злочин треба да одговарају.

Ратно наслеђе из времена распада бивше Југославије изазива бурне политичке реакције и протесте грађана, како у Србији тако и у суседним државама, и стога је, како је истакао државни секретар, важно да се поступа на основу веродостојних доказа и утврди да ли постоји појединчна кривична одговорност.

Он је подсетио да се током рата у Југославији дешавало да се признања од осумњичених узимању у логорима, чак и пред камерама, те да се такве изјаве свакако морају проверити.

Тужилаштво поступа на основу доказа које су прикупили војни судови и одређена хапшења се не дешавају због „освете Србије” већ због чињенице да се сви докази морају проверити и да прави злочинци морају да одговарају, поручио је Хомен.

Он је напоменуо да је Министарство правде одлучило да се укину такозване регионалне потернице, и да ће се на основу његовог одобрења, у зависности од кривичног дела и сумње где се одређено лице крије, расписивати потернице које ће важити за све државе Европе, односно света.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер