среда, 18. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Славиша Лекић изабран за председника НУНС: Србија је земља у којој није безбедно бити новинар, а медији су подређени вољи и (не)милости власти
Хроника

Славиша Лекић изабран за председника НУНС: Србија је земља у којој није безбедно бити новинар, а медији су подређени вољи и (не)милости власти

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 26. мај 2018.

Србија је једина земља региона која бележи силазни тренд на пољу демократије, у којој није безбедно бити новинар и у којој новинари раде у непријатељском окружењу, рекао је председник Независног удружења новинара Србије (НУНС) Славиша Лекић приликом подношења Извештаја о раду на изборној седници тог удружења.

"Претходних неколико реченица нису моје мисли, већ мишљења, оцене и закључци Репортера без граница, Амнести интернешнела, Европске комисије и Хјуман рајтс воча", казао је Лекић у Медија центру у Београду.

Он је истакао да су у првог години од када је Српска напредна странка на власти забележена 23 напада, претње или притисака на новинаре, у другој 36, у трећој 58 у четвртој 69, пету су обележила 92, а у прва три месеца ове године 30-ак атака на људе из медија.

"Добра вест ако се то може назвати добрим, јесте да се смањује број физичких напада, а расте број притисака", изјавио је.

Лекић је додао да су подаци које је изнео из НУНС-ове базе података, коју удружење води већ 10 година и да то вероватно није укупан број напада, јер се "људи плаше да пријављују све претње и уцене".

Лекић је навео да је након прошлогодишјег затварања Врањских формирана Група за слободу медија, која је премијерки Ани Брнабић упутила 13 захтева у вези са заштитом новинара.

"Група за слободу медија оценила је да одговори премијерке Брабић на те захтеве показују да она одбија да сагледа суштину проблема и да не увиђа угрожавање медијских слобода", оценио је Лекић.

Он је додао да је до новог дијалога са премијерком дошло у протеклих неколико дана, након што је повучен нацрт Медијске стратегије, на чему је инсистирао од кад су представници репрезентативних удружења и асоцијација напустили ту радну групу.

С премијерком постигнут "договор о договарању"

Лекић је рекао да је са премијерком постигнут "договор о договарању" као и начелни договор о структури нове радне групе за израду медијске стратегије и сагласност за формирање координационог тела за решавање актуелних медијских проблема.

Он је подсетио да су, након што је пет удружења и асоцијација изашло и радне групе за израду Медијске статегије, они почели рад на изради алтернативне медијске стратегије.

Лекић је казао да је недавно поништен нацрт стратегије који је радило министарство, а да је у међувремену завршен рад на изради алтернативне медијске стратегије.

"Тај документ је усаглашен и сређен и он ће се у оптицају наћи под називом 'Прилази за израду стратегије развоја система јавног информисања до 2023'", додао је он.

У извештају НУНС се наводи и да су медијски закони добрим делом усклађени са европским стандардима, али да се не поштују у пракси, тако да медијско тржиште не функционише, а "медији су непосредно подређени вољи и (не)милости власти, политичких и економских центара моћи".

Наводи се да се већина медија не бави надзорном функцијом власти, већ служи као пропаганда машина владајуће номенклатуре.

"Власници медија свесно жртвују своје информативне кадровске и оперативне ресурсе зарад личног финансијског интереса и других привилегија. Носиоци власти на свим нивоима својим поступцима свакодневно показују да медије виде, разумеју и користе само као средства пропаганде и политичких манипулације", наводи се у извештају.

Наводи се да у таквим околностима "готово да постаје илузорно инсистирати на приоритетним циљевима НУНС као што су слободно новинарство, медијски плурализам, аутономија професије, независност новинара".

Додаје се и да је угрожена свака критичка мисао о давно започетим демократским процесима у Србији.

"Политички притисци директно се обрачунавају са ионако ретким критичким садржајима у медијима, воде се јавне кампање и хајке против политичких неистомишљеника, чак и против ретких независних државних институција које не раде по диктатима и вољи власти", наводи се у извештају.

Славиша Лекић изабран за председника НУНС

Досадашњи председник Независног удружења новинара Србије (НУНС) Славиша Лекић данас је поново изабран на ту функцију.

НУНС је данас на Изборној скупштини бирао ново руководство, а за чланове Извршног одбора изабрани су Жељко Бодрожић, Тамара Скроза, Биљана Стефановић, Јелка Јовановић, Слободан Арежина, Татјана Јакоби, Војислав Стевановић, Марина Фратуцан, Неџат Бехљуљи и Анђела Миливојевић.

За Суд части изабрани су Владо Мареш, Даница Вученић, Момчило Пантелић, Драга Божиновић и Сафета Бишевац. За чланове Надзорног одбора највише гласова добили су Вук Цвијић, Михајло Ковач, Љубомир Ђорђевић, Вукашин Обрадовић и Душко Медић.

Славиша Лекић је у марту 2017. године изабран за председника НУНС, када је заменио Вукашина Обрадовића, који је на челу тог удружења провео седам година и који је, годину дана пре истека другог мандата, поднео оставку.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер