уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Славица Ђукић Дејановић: Власт одлучује када ће избори
Хроника

Славица Ђукић Дејановић: Власт одлучује када ће избори

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 27. април 2011.

Београд - Жао ми је што се мој Шумадинац и лидер опозиције Томислав Николић штрајком глађу и жеђу обратио српској јавности, шаљући тако поруку без ефекта. Тим чином, Николић је успео једино да нанесе штету угледу политичара у Србији.

На сву срећу, осим те штете ништа се друго тим штрајком није променило на политичкој сцени и добро је што нема последица по добијање статуса кандидата за чланство у ЕУ. Осим тога, као и пре Николићевог штрајка, једнако смо близу, односно далеко, расписивању нових парламентарних избора - каже за Данас Славица Ђукић Дејановић, председница Народне скупштине и потпредседница Социјалистичке партије Србије.

Како, као лекар, гледате на Николићев штрајк, за који је рекао да је „понуда која се не одбија“?

- Као лекар, морам да кажем да је нагон за животом најважнији нагон који обезбеђује динамику и квалитет напретка. Штрајк глађу је корак ка суицидалности и неприхватљив је.

Да ли бисте за остварење неког циља штрајковали глађу?

- Никада ми нису били блиски пасивни облици изражавања незадовољства. Свако има право на свој избор и то могу да разумем, али не могу да оправдам Николићев поступак. Некако је морао да изађе из позиције у којој се нашао...

Колико смо сада ближе или даље ванредним изборима с обзиром на то да опозиција најављује неке нове видове борбе?

- Избори су на прагу, а да ли ће бити крајем ове или почетком наредне године, грађанима је сасвим свеједно. Све док постоји парламентарна већина, јасно је да ће она одлучивати када ће бити избори.

Та већина је ипак танка.

- Већ четири године парламентарна већина је, како кажете, танка, али стабилна. Од тренутка конституисања, тај број се мења, то јест повремено имамо и више од те „танке” већине.

Колико сте сигурни да посланици, на пример УРС, једног тренутка неће изаћи из владајуће коалиције?

- Право свакога је да изабере свој политички пут. Ако неко оцени да добија тиме што ће изаћи из власти, то је сасвим легитимно, али оно што чујемо је да УРС заправо жели да избори буду што касније и да парламентарна већина испуни читав мандат.

Како гледате на изјаву председника СПС Ивице Дачића да би, да је на месту Бориса Тадића, одмах расписао изборе?

- Разумем Дачићеву изјаву и његову позицију јер он, и професионално као политичар, најискреније заговара стабилност политичког живота и сигурност грађана Србије.

Та Дачићева изјава оцењена је као јасна порука напредњацима да је спреман да с њима прави нову коалицију?

- Мислим да се опозиција ту обрадовала без великог разлога. Изјаву треба посматрати као процену да, и када би се сада расписали избори, владајућа коалиција не би прошла ништа горе него да су неколико месеци касније.

Шта, ипак, мислите о коалицији с напредњацима?

- О томе одлучују грађани својим гласовима. Ми бисмо да наставимо послове које смо у овом мандату почели и као свог коректног партнера у тим активностима и даље видимо ДС.

Чини се да је власт истрошила адуте с којима је раније ишла на биралишта. Грађани су се заситили „европске приче“?

- Чињеница је да 57 одсто грађана у овом тренутку подржава интеграцију Србије у ЕУ, што јесте незнатан пад еврооптимизма, али то је разумљиво јер ти процеси дуго трају. Мислим да је кандидатура за ЕУ изузетно значајан сегмент за све нас и не мислим ту само на људе из владајуће опције, већ и на значајан део опозиције који, изузев радикала, заговара то као сопствени циљ.

Реторика напредњака се, ипак, помало променила?

- Да, што и не чуди будући да су много више година провели заједно с радикалима него у овом периоду откако су се издвојили као посебна политичка опција. Тако да сродност могу и да разумем. За мене постоје садашњи и бивши радикали.

Хоће ли парламент стићи да усвоји све законе које нам ЕУ тражи до средине јуна?

- Ми имамо договор с владом, која је предлагач највећег броја закона са „европске агенде“, да нам предлози тих аката стигну до средине маја. Народна скупштина сигурно неће кочити процес усвајања закона.

Закон о реституцији чека већ десет година?

- Тај закон ћемо свакако усвојити. Реституција јесте деликатан проблем због финансијске позиције у којој се Србија налази.

Ту је и нови закон о финансирању политичких странака?

- Тај закон ће већ првих дана маја бити у скупштинској процедури и биће одлична прилика да грађани виде ко инвестира у политичаре. Важно је да под истим условима сви имају прилику да се баве политиком.

Недавно сте, заједно с неколико посланика, боравили у Панами. Колико је то коштало грађане Србије?

- Трошкови су предвиђени буџетом и укупна парламентарна дипломатија Скупштину кошта 0,1 одсто свих њених трошкова. Парламентарна дипломатија је обавеза посланика, баш као и учешће на пленарним седницама, на одборима. Али, неупоредиво бих више волела да сте ме питали о резултатима разговора које смо имали у Панами, о нашем учешћу у панелима, комитетима, на састанцима Интерпарламентарне уније, у чијем смо непрекидном чланству 120 година и која представља најстарију светску организацију парламентараца.

Али, грађане занима и колики су трошкови путовања.

- Заиста мислим да би било добро да померимо фокус с трошкова - који наравно да јесу важни и наравно да је наша обавеза да и о њима водимо рачуна - на резултате парламентарне дипломатије, на пример на чињеницу да смо имали сусрете са шефовима делегација парламената Холандије, Румуније и Пољске, с којима је идентификовано да имамо одређених проблема када је ратификација ССП у питању. Јасно вам је да је и њима другачије да чују „живу реч” него само да читају извештаје. Већ 9. маја нам у госте стиже делегација парламентараца Холандије и биће то још једна прилика да објаснимо наше ставове.

Да ли је тачно да ви најчешће користите авион Владе Србије?

- Далеко чешће се служим економском класом редовних линија, која је и далеко комфорнија од малог владиног авиона. Увек пре одласка на свако путовање детаљно приступамо анализи финансијских трошкова и, само у ситуацијама када је то због обавеза, програма посете економичније, користим владин авион.

Окупљање у Београдској арени

Социјалисти најављују велики скуп у Београдској арени. Да ли је то почетак предизборне кампање?

- Предизборну кампању смо почели оног момента када смо ушли у владу и у 111 општина и све што радимо је део реализације нашег програма. Окупљање у Арени биће смотра резултата досадашњег рада нас који смо на различитим функцијама.

Да ли сте Арену изабрали како бисте показали величину странке?

- Не из тих разлога, већ зато што смо управо у Арени, у којој се традиционално окупљамо, послали поруку да желимо један нови СПС. И овај пут ћемо са овог места представити нове кораке.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер