субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Славица Ђукић Дејановић: Влада ће трајати пун мандат и поред великих изазова
Хроника

Славица Ђукић Дејановић: Влада ће трајати пун мандат и поред великих изазова

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 30. септембар 2012.

Министарка здравља Славица Ђукић Дејановић уверена је да ће влада премијера Ивице Дачића трајати пун мандат, иако су пред њом већи изазови, проблеми и задаци него пред било којом претходном владом.

"Очекујем да ће због озбиљности коју испољавају министри и пре свега руководство, с премијером на челу, ова влада имати пун мандат. То је потребно грађанима Србије", рекла је Ђукић Дејановић.

Међу изазовима који стоје пред Дачићевим кабинетом апострофирала је добијање датума преговора за чланство Србије у ЕУ, решавање питања Косова и тешку економску ситуацију.

Оцењујући у интервјуу Тањугу актуелну владу у неким сегментима као владу континутитета, министарка здравља је указала да је у другим то влада потпуно нових и много енергичнијих потеза, посебно када су на дневном реду економска и питања која се директно тичу побољшања живота градјана.

Ђукић Дејановић је подсетила да очекивања да ће влада бити успешна нису била велика, а пошто није имала ни превелику подршку није била омиљена влада, него влада стицаја околности.

Каква је Србија, таква је влада, додала је министарка и истакла да ће влада на постављеним циљевима радити веома озбиљно, а једна од тих циљева је европски пут.

Према њеним речима, време за почетак преговора очигледно је следећа година.

"Ништа ова влада неће радити против тог пута, јер је интерес грађана и опште расположење да тај пут треба следити због стандардизације и понашања и привредног живота, као начина да превазићемо економску кризу", рекла је Ђукић Дејановић.

На питање да ли је садашња влада под лупом јавности више него протходне, одговорила је потврдно, али одмах изнела и лични став да је то добро за владу и да градјани треба да критикују министре.

Тенденциозне критике оних који не сачекају ни 100 дана рада владе, а већ виде крупне промашаје, нису у складу са критикама које су претиле неке претходне владе, сматра Ђукић Дејановић.

Она је указала да постоје и они који су раније били медју најгласнијима да министре треба питати шта су урадили тек после 100 дана рада, а сада су после седам дана већ имали црне прогнозе за актуелну владу.

То на неке неке чланове владе делује чак стимулативно и зато ће министри крајње озбиљно радити, нагласила је Ђукић Дејановић и категорички одбацила примедбе опозиције да "сваки министар ради за себе".

"Мој утисак је да влада озбиљно ради, постигну се потребни договори пре седнице како би оне биле ефикасне и министри испољавају велики степен одговорности у односу на сопствене ресоре, а ново је и то да министри медјусобно комуницирају на заједничке теме и не чекају седницу владе да би ту решили проблеме, већ на владу долазе тек када се надје излаз из неке ситуације, која се тиче два, три минстарства", објаснила је Ђукић Дејановић.

Не може се десити, додала је у прилог томе да влада ради као тим, да премијер нема контролу над радом кабинета, он води седнице, а све тацке су изгласане једногласно.

Према њеним речима, сарадња првог потпредседника владе Александра Вучића и Дачића, као и Млађана Динкића, политичких лидера странака које чине владу, врло је битна и претходи седницама

"Не бих се сложла с појединим ставовима да влада има некакав аутистични стил рада и да сваки минситар ради за себе, пре свега, због сарадње са министрима Динкићем, Расимом Љајићем, Верицом Каланаовић, са онима са којима сам имала јако добру сарадњу по питањима која су мени била битна", закључила је ту тему министарка здравља.

Неизбежно питање за ресорног министра било је и питање корупције , јер се сматра да је корупција у здравству много већа него што заиста јесте.

"Проблем је и у томе што има мало позитивних примера у вези са радом здравлствених радника и практично анатемисањем читаве једне професије", казала је Ђукић Дејановић.

"У друштву у коме лекар нема углед, а он сам, наравно, мора да се потруди да га има, у том друштву здраствени систем мора лоше функционисати", рекла је министарка здравља.

Ђукић Дејановић се дотакла и питања департизације, рекавши да партијска припадност не сме никако да буде привилегија, али ни хендикеп.

Она сматра да "не треба кварити пут човека само зато што припада некој партији, искључити га из могућности да помогне, на пример, рад Минстарства здавља, ако таквих има".

"Али, тиме нисам оптерећна, нити моје колеге министри. Имамо врло амбициозне програме за своје ресоре у ово тешко време и мисли да, ако и има појединачних размишљања да треба партијски кадровати, да су она врло усамљена", додала је минстарка и подсетила да је и пре 2000. године била функционер СПС-а и директор у крагујевачком Клиничком центру и да нико до ње није тражио да поставља партијске људе на стручне позиције.

Ђукић Дејановић сматра да је потпуно логично да владу чине људи за које се партије определе и да је логично да се траже најспосбнији људи који ће у тешким временима, какво је данас, реализовати врло амбициозне програме.

Ђукић Дејановић, која је и потпредседница СПС-а, рекла је је да својим пијатељима из ДС и СНС, које организују страначке изборе, жели да унутарпартијска кадровска питања реше што успешније.

"Желим им да своја унутарпартијска кадровска питања реше што успешније, јер Србији треба и једна и друга политичка опција и желим да се ништа што се догоди не одрази негативно у Србији", закључила је Ђукић Дејановић.

(Блиц) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер