петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Славица Ђукић Дејановић: Дачић је најбоље решење за премијера
Хроника

Славица Ђукић Дејановић: Дачић је најбоље решење за премијера

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 28. децембар 2010.

Београд - Током ове године у Скупштини Србије нису летеле ципеле, није било гађања и исцрпљујуће полемике. Развијен је дијалог, а и рад је постао знатно квалитетнији - наводи у разговору за Данас Славица Ђукић Дејановић, председница Народне скупштине и потпредседница Социјалистичке партије Србије, оцењујући парламентарну годину на измаку.

Парламент је ове године усвојио свега 35 закона. Због чега тако мало?

- Народна скупштина је ове године радила пуним капацитетом, али није могла да уради више јер је потребно да предлагачи доставе предлоге закона да бисмо ми могли да их усвојимо. Дошли смо у ситуацију да позивамо председника владе и министре да раде брже како бисмо хармонизовали наше законодавство са европским.

Колико је закона враћено у парламент на допуну?

- Око 50 закона је ишло поново на допуне и измене, али много је боље нешто у старту поправити него допустити да постоји закон који није у интересу грађана.

Европска комисија замера Скупштини да веома велики број закона доноси по хитном поступку, без јавне расправе.

- Слажем се да је то примедба која је сасвим основана, али морам рећи да сам ја у обавези да закон ставим на дневни ред у форми у којој то предлагач тражи. Једноставно, влада диктира наш темпо рада.

Након шест година, посланици ће у наредној години добити повећање зарада. Чиме то објашњавате?

- Посланици из земаља у нашем региону имају два и по до три пута веће плате него посланици у Србији. Повећање плата предвиђено је у наредној години, али само уколико плате буде повећане државним чиновницима и то два пута, једном 3,4 одсто и други пут 2,5 одсто. Да ли ће до тог повећања и доћи, зависи од тога каквим средствима располажемо.

Чини се да поједини посланици нису зарадили ни плату, јер ретко долазе у парламент.

- Ми немамо инструмент да натерамо посланике да буду у сали. То је питање одговорности сваког посланика понаособ. Било би добро да грађани који нас бирају питају своје посланике где су кад нису, на пример, на расправи о буџету.

Брисел замера и постојање бланко оставки. Када ће оне бити укинуте?

- Уверена сам да ће то бити једна од наших активности у 2011, али је укидање бланко оставки тесно повезано са законом о изборима. По мојој процени, нови изборни закон ће предвидети мешовити изборни систем и то је већ корак ка укидању бланко оставки. Природно је да посланици буду власници мандата, они нису роботи и робови, већ мислећи људи који треба да реагују у складу с програмом своје политичке опције.

Сагласност око измене изборног закона још није постигнута, а као главни кочничар наводи се СПС.

- СПС сигурно неће бити сметња да се донесе тај закон али, да будемо сасвим реални, суштинске измене закона доносе велике политичке странке и оне воде рачуна да их донесу онако како то њима одговара.

Чека ли нас почетком 2011. реконструкција Владе Србије?

- Искрено, мислим да ће о реконструкцији најпре разговарати лидери странака који чине парламентарну већину. Уколико реконструкције буде, има смисла да је буде до краја јануара.

Да ли би се СПС одрекао неког од својих министара?

- Заиста мислим да министри из СПС савршено раде свој посао и не бих могла да кажем да треба да се одрекнемо услуга неког од наших министара. Али, СПС неће бити ни кочница договора који буду правили и остали чланови Владе. Ми знамо да је број министара у Влади већи него што би морао да буде, али је то израз политичког компромиса оних који су правили њен састав. С обзиром да су исте странке и сада чланице владајуће коалиције, ја не знам како ће се сада договорити о смањењу Владе.

СНС је поднела предлог закона парламенту о смањењу броја министарстава на дванаест. Како оцењујете њихов предлог?

- Српска напредна странка, једноставно, нечим мора да се бави како би одржавала свој политички рејтинг, иако добро зна да промене опредељује парламентарна већина. Предложили су и промену Устава, иако знају да не може бити постигнута неопходна двотрећинска већина, као што знају и да расписивања референдума, бар у скорој будућности, неће бити. Суштина је да Томислав Николић на тај начин хоће да потврди свој статус првог човека опозиције.

Николићу сте ових дана понудили лекарску помоћ...

- Нисам, јер не спадам у оне терапеуте који позивају пацијенте у ординацију. Код мене пацијенти сами долазе. Николића никада нисам доживљавала као пацијента, али он мене често доживљава као психијатра. Опседнут је професијом, мојом, својом, туђом, али ја у њему видим једног потпуно зрелог човека, мада се понекад из тактичких разлога понаша, по мојој оцени, недовољно адекватно.

Николић каже да ће избора бити наредне године, па макар и на силу?

- Неће силом грађани излазити на улицу. Имају они поверења у оне које су бирали. Заиста мислим да, када би избори били данас, њихов резултат довео би до резултата врло сличних постојећем односу снага. Уморни су грађани од избора и политичара.

Страхујете ли да би се сцена из румунског парламента, када је човек из протеста скочио с балкона, могла пресликати и у српској скупштини?

- Очигледно је да има људи који јако тешко живе и очигледно је да, када умре последња нада, сензибилне особе реагују драстично. Порука из румунског парламента заиста је стравична, она остави човека без текста и коментара. То је чин једне индивидуе, али је чињеница и да парламент, влада и све државне институције морају најозбиљније да сагледавају човека, појединца и његову породицу. Тај догађај је подсећање шта се никако не сме догодити као демонстрација очаја пред институцијама државе. Морамо да урадимо да живимо боље од свог рада.

Да ли ћете ипак затворити балкон за посетиоце?

- Највероватније нећемо, јер тако је по закону. Ваше колеге новинари имали су жељу да се такође нађу на галерији и један од разлога што се нисмо сложили да то буде у овом моменту је неадекватно обезбеђење балкона. Када смо о томе причали нисмо знали за поменути догађај из Румуније, али смо мислили да чак и због мале несмотреност људи физички не би били сигурни. То је и разлог због чега јако водимо рачуна када имамо госте на галерији.

Конгрес СПС, осим у програмском делу, није донео велике промене. Зашто?

- Људи који воде СПС направили су један велики заокрет у програмском, али и у кадровском смислу. Неких људи, на наше велико задовољство, подавно нема у нашој партији. Они су у неким другим партијама и ми смо срећни што је то тако.

Како гледате на женско појачање, нову потпредседницу партије Дијану Вукомановић?

- Јако ми прија и мислим да сам ја том одлуком на Конгресу највише добила. Дијана Вукомановић и ја учимо једна од друге. Ја јој могу пренети своје велико искуство, а она је својим познавањем теорије, као и са аналитичког аспекта, једно суво злато.

Појачање СПС је и геј активиста Борис Милићевић?

- Сматрам да различитост и прихватање различитости треба показати на делу. Треба разумети шта тачно значи сарадња с невладиним организацијама, а Милићевићева функција у СПС биће управо то - сарадња с невладиним сектором. Често ми постављају питања како можемо да прихватимо редитеља Срђана Драгојевића, јер нас је у прошлости критиковао, али ја кажем да је заиста био више него добар посматрач онога што није било у реду.

Да ли и ви видите Ивицу Дачића на месту премијера?

- То је најбоље решење, јер не би било ни енергичнијег, ни квалитетнијег премијера од њега. Нема ни једна државна и политичка функција коју Дачић не би најбоље обављао. Притом, морам да нагласим да је премијер Мирко Цветковић заиста један префињени господин и изванредан економски стручњак.

Шта је обележило годину на измаку?

- Комплетно расположење грађана у смислу симпатија, очекивања и рада на себи да се што пре нађемо у Европској унији. У парламенту је то дијалог политички супротстављених посланика, на спортском плану успех тенисера на Дејвис купу, али ја сам најпоноснија што сам ове године постала бака по други пут.
(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер