петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Слаб одзив Срба на попису становништва на Косову
Хроника

Слаб одзив Срба на попису становништва на Косову

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 01. април 2011.

ПРИШТИНА - На Косову и Метохији јутрос је почео попис становништва, који Срби већином бојкотују.

Председник косовске Централне пописне комиисје Рифат Бљаку изјавио је да су за превазилажење бојкота регистрације становништва и домаћинстава у српским срединама ангажовани локални политичари и Канцеларија УН за пројектне услуге (УНОПС).

Из канцеларије Европске комисије за везу у Приштини саопштено је да ће попис становништва и домаћинстава на Косову бити обављен од 1. до 15 априла и да ће га надгледати агенција ЕУ за статистику (ЕУРОСТАТ).

Бљаку је казао да се попис на почетку одвија добро, наводећи да ће прикупљени подаци бити обрађени по стандарима ЕУРОСТАТ-а.Посланик Јединствене српске листе у Скупштини Косова Рада Трајковић каже да Срби не треба да се попишу ако регистрацију не обављају Уједињене нације на целој територији Косова.

"Попис становништва је државно питање, од највишег приоритета. Мислим да је попис становништва, ако га раде косовске институције, само легализација етничког чишћења Срба са овог простора, што је за нас неприхватљиво", казала је Трајковићева Тањугу.

Она је као неприхватљиво за попис навела и ти што ће УН тај процес обављати само на северу Косова, тврдећи да тиме међународна заједница сама дели Косово.

"Ми тражимо јединствене услове за попис и то је један од главних услова", рекла је Трајковићева и истакла да ће бити пописани само Срби који су остали на Косову, а имовину ће да региструју на начин како ће другима да одговара.

"Овде никада нисмо имали бројеве који стварно одражавају право стање ствари, бројке су се увек мењале у зависности ко је на власти", казала је Трајковићева.

Координатор пописа у општини Грачаница Небојша Перић изјавио је Тањугу да је однос према попису "још недефинисан", јер, како каже, има оних који одбијају да се попишу, а има и оних који то чине "без проблема".  

Последњи комплетан попис у Покрајини обављен је 1981. године. Покушај да се обави 1991. бојкотовали су косовски Албанци.

Поводом страховања због питања о националној припадности и вероисповести, из међународних организација које ће пратити и надгледати изборе, процењено је да су питања усклађена с међународним стандардима, јер су испитаници слободни да искажу своју националну припадност и вероисповест, али нису обавезни.

Данас је почео попис и у Црној Гори и Хрватској, док је у Србији и Македонији одложен за јесен.

У БиХ га за сада неће бити јер није усвојен одговарајући закон на нивоу државе. У РС је донет закон, али се власти још не изјашњавају да ли ће и када бити пописа у том ентитету. У случају и да буде спроведен, он неће бити валидан за међународну заједницу.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер