петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Скупштина Војводине усвојила предлог Статута
Хроника

Скупштина Војводине усвојила предлог Статута

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 15. октобар 2008.


НОВИ САД - Посланици Скупштине Војводине су, нешто пре поноћи, усвојили Предлог статута Војводине, који ће већ данас, последњег дана Уставним законом предвиђеног рока, бити достављен Скупштини Србије на давање сагласности. 
За нови највиши правни акт покрајине гласало је 89 посланика владајуће коалиције, док је 19 посланика две опозиционе партије, Српске радикалне странке и Демократске странке Србије, било против. У сали није било 10 посланика.

Гласању је претходила дуга расправа о начелним питањима, а потом и о појединостима. Партија Војислава Коштунице је поднела чак 68 амандмана, али ни један није прихваћен, док је од 34 амандмана радикала прошао један који се односи на покрајинску имовину.

Посланици опозиционих партија у покрајинском парламенту нападали су Предлог статута тврдећи да излази из уставног оквира, да даје прерогативе федералне јединице Војводини, а као примере за то навели су да се предлаже да Војводина има главни град, владу уместо Извршног већа и могућност да отвара међународно представништво у Бриселу. 

Посланици владајућа коалиције тврдили су да је Предлог статута у потпуности у складу са Уставом Србије, док су опозициони радикали и народњаци тврдили да је тај документ "језгро" за стварање "државе у држави" и да у њему има "сепаратистичких тенденција".

ДСС је поднео чак 68 амандмана и ни један није прихваћен. Шеф посланичке групе ДСС-Нова Србија Борко Илић је најавио да ће се те две странке обратити Уставном суду.

Од 34 амандмана радикала један је прихваћен, а односи се на покрајинску имовину. Шеф посланичке групе СРС Милорад Мирчић рекао је да су амандмани поднети "како би се Статут вратио у оквире Устава Србије и кориговао чланове тог акта у којима владајућа коалиција себи даје за право да потписује међународне уговоре и отвара међународна представништва, са дугорочним последицама стварања нове нације Војвођана".
Амандмане групе "Напред Србијо" нису образложили ни сами иницијатори, па је свих 54 без расправе одбијено.

Након усвајања Предлога статута Војводине о истом акту треба да се изјасни и републички парламент. Статут Војводине постаће пуноважан тек по усвајању у Скупштини Србије. 

Председник Скупштине Војводине Шандор Егереши рекао је после усвајања Предлога статута у покрајинском парламенту да ће се у наредне две седмице састати с председницом Скупштине Србије Славицом Ђукић Дејановић и да ће у том разговору инстистирати да се предлог војвођанског статута што пре нађе пред посланицима републичког парламента. 

Уколико републички парламент прихвати понуђени текст, он ће бити враћен Скупштини Војводине на проглашење, чиме би Статут и званично ступио на снагу. Према тумачењу правних стручњака, Скупштина Србије требало би да, уз потврђивање Статута, усвоји и "лекс специјалис" којим ће многи закони бити измењени и усклађени са Уставом Србије, како би Статут могао несметано да се примењује.

За представника, односно известиоца на седници Скупштине Србије изабран је покрајински секретар за управу, прописе и националне мањине Тамаш Корхец, док ће његов заменик бити шеф посланичке групе "За европску Војводину" и покрајински секретар за науку и технолошки развој Драгослав Петровић.

Убедљиву, трочетвртинску већину у Скупштини Војводине имају коалиција За европску Војводину, Мађарска коалиција, Лига социјалдемократа Војводине, Социјалистичка партија Србије и Либерално-демократска партија. 

Резултати анкете Интернет сајта Радио Телевизије Војводине "Какав је по вашем мишљењу Предлог Статута Војводине за грађане Војводине?" показали су да 45 одсто гласача Предлог статута сматра лошим, 8 одсто добрим, 32 одличним, а 16 одсто није заинтересовано за предлог Статута.


 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер