среда, 01. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Скупштина Војводине усвојила платформу за израду закона о финансирању Војводине
Хроника

Скупштина Војводине усвојила платформу за израду закона о финансирању Војводине

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 08. новембар 2013.

НОВИ САД - Посланици Скупштине Војводине усвојили су вечерас предложену платформа за израду закона о финансирању покрајине, која би требала да послужи као полазна основа за разговоре са представницима Републике у мешовитој комисији. Текст платформе подржало је 63 посланика из владајуће коалиције, 20 посланика из редова опозиције негативно се изјаснило о преложеном тексту петиције, док су два посланика остала уздржана.

Председник Владе Војводине Бојан Пајтић изјавио је данас да је предложена платформа за израду закона о финансирању покрајине полазна основа за разговоре са представницима Републике у мешовитој комисији и оценио да је тај документ пут ка превазилажењу тензија које настају приликом доношења буџета.

Председник парламента Иштван Пастор истакао је да Војводина сваке године буде ускраћена за одређен износ који јој, према Уставу, припада из републичког буџета, тако да је од јануара 2007. године та сума достигла чак 100 милијарди динара.

Опозиционе странке противе се усвајању тог документа.Предлог платформе за израду закона о финансирању АП Војводине, о којем су протеклих дана изречени дијаметрално супротни ставови и оцене од представника војвођанске власти и опозиције, данас је пред посланицима покрајинске скупштине.

Док су и једни и други углавном сагласни о томе да је закон о финансирању покрајине неопходно донети и то што је могуће пре, поготово зато што су уставни и законски рокови за то одавно истекли, различита су мишљења о начину његовог предлагања и доношења.

У платформи за израду закона о финансирању АПВ, коју је предложила група посланика владајуће војвођанске коалиције (ДС-ЛСВ-СВМ), предлаже се, између осталог, да непосредни порези који се убирају у Војводини остају у покрајини.

Такође се тражи и да порез на додату вредност - ПДВ и акцизе покрајина убира до износа од седам одсто републичког буџета, загарантованог Уставом, док би остатак били приходи Републике.

Те приходе прикупљала би, како је наведено, посебна покрајинска пореска администрација.

Осим појединачних медијских реаговања представника власти и опозиције у Војводини, о том документу изјашњавали су се и чланови Одбора Скупштине Војводине за питања уставно-правног положаја покрајине, мешовитог тела у којем су посланици и представници стручне јавности, односно угледни правници.

Пајтић: Платформа пут ка превазилажењу тензија

Председник Владе Војводине Бојан Пајтић изјавио је данас да је предложена платформа за израду закона о финансирању покрајине полазна основа за разговоре са представницима Републике у мешовитој комисији и оценио да је тај документ пут ка превазилажењу тензија које настају приликом доношења буџета.

Пајтић је, уочи седнице Скупштине Војводине, изјавио новинарима да је покрајина предложила ту платформу, као полазни основ, а не предлог закона о финансирању, како не би било протумачено да "доводе Владу и Скупштину Србије пред свршен чин", као и да то не би било повод за политичку препирку.

Он је истакао да Србија, уколико жели да буде "озбиљна држава и да постане део ЕУ", мора да поштује свој Устав и законе и да законом утврди финансирање Војводине, јер је то и обавеза наше земљу у процесу придруживања ЕУ.

Пастор: До закона у оквиру институционалне сарадње

Председник Скупштине Војводине Иштван Пастор, који председава том одбору, изјавио је да је та платформа изузетно значајан документ и да значи намеру да се "у оквиру институционалне расправе и сарадње", брзо дође до закона о финансирању покрајине, који би био усвојен у Скупштини Србије.

Пастор сматра да је то важно зато што се скоро пет година касни са доношењем тог закона и због тога што се сваке године проблем финансирања покрајине актуелизује приликом доношења буџета и "носи са собом одређене тензије".

Пастор је навео и то да Војводина сваке године буде ускраћена за одређен износ који јој, према Уставу, припада из републичког буџета, тако да је од јануара 2007. године та сума достигла чак 100 милијарди динара.

СНС: Противуставно преуређење пореског система Србије

Посланик СНС Владимир Галић ту платформу оцењује као документ којим се, на противуставан и противзаконит начин жели да преуреди порески систем Србије.

СНС сматра да би закон о финансирању покрајине требало донети и то раније, поготово што је то уставна и законска обавеза, каже Галић Танјугу, прозивајући покрајинску и претходну републичку власт што тај закон није донела, не само у предвиђеном року, него и протеклих пет година.

"Статут АП Војводине даје могућност покрајинској власти да иницира доношење закона, па зашто онда није предложила закон о финансирању, него доноси платформу, чија је садржина противуставна и противзаконита", рекао је Галић, истичући у првом реду предлог да се формира посебна покрајинска пореска администрација, "што није у складу са Уставом републике Србије".

"Ствара се финансијска независност АП Војводине"

За СНС је спорно и то што се платформом тражи да такви покрајински порески органи убирају порезе, директне и индиректне, чега такође нема у законима наше земље, напомиње Галић и наглашава да ПДВ, "који је основ стабилности једне државе", не може да убира регионални центар.

"Ако не бисмо имали централизован систем ПДВ-а, као што је свуда у свету, онда тај порез не може бити убиран на одговарајући и законит начин", рекао је Галић и подсетио да је 42 одсто прошлогодишњег буџета Србије било попуњено ПДВ-ом.

"За нас није проблем уколико закон о финансирању Војводине буде донет у складу са Уставом и другим законским прописима, али је проблем, као што видимо у платформи, ако се мења начин, односно техника убирања пореза на територији Србије и тако ствара финансијска независност АП Војводине", истакао је посланик Галић.

Будаков: Платформа задире у јединствен порески систем Србије

–Суштина предложене платформе за израду закона о финансирању АП Војводине је у томе да задире у јединствен порески систем Републике Србије, јер предвиђа формирање посебних пореских органа на територији покрајине, изјавио је данас шеф посланичке групе Социјалистичке партије Србије (СПС) у војвођанској скупштини Павле Будаков.

Он је у изјави новинарима поновио да се посланичка група, коју предводи СПС, залаже за доношење закона о финансирању покрајине и напоменуо да би требало наћи простора у пореском систему Републике Србије да би била осигурана уставна обавеза о томе да седам одсто републичког буџета припада покрајини.

“Ми смо за доношење закона о финансирању АП Војводине, али не на основама које нуди платформа, нагласио је Будаков уочи седнице Скупштине Војводине, која разматра документ који је предложила група посланика владајуће покрајинске коалиције ДС-ЛСВ-СВМ.

Ристивојевић: Закон о финансирању Војводине није неопходан

–Посланик Демократске странке Србије у Скупштини Војводине Бранислав Ристивојевић изјавио је данас да закон о финансирању покрајине није неопходан јер, како је рекао, да је потребан онда би га покрајинска власт тражила још пре шест или седам година.

“Питање финансирања покрајине је секундарно, изведено, оценио је он у изјави новинарима и упитао како није било проблема са финансирањем покрајине када је републичку власт имала Демократска странка Србије, односно када је премијер био Војислав Коштуница.

Ристивојевић сматра да је платформа за израду закона о финансирању покрајине неуставан документ јер је, према Уставу, Република Србија овлашћена да уреди порески систем и не могу се стварати посебни порески системи и стварати посебне пореске управе, као што је предложено том платформом.

“Није ствар у томе како би требало уредити финансирање покрајине него како уредити садашњу покрајинску власт, која гура покрајину у неуставност, рекао је Ристивојевић у Скупштини Војводине.

Сантовац: Платформа значи узурпирање надлежности Републике

Шеф посланичке групе СРС у Скупштини Војводине Саша Сантовац оценио је данас да је платформа за израду закона о финансирању покрајине противуставна и да значи "узурпацију надлежности Републике Србије".

"Србија има јединствен порески систем, тако да решења која се нуде платформом могу да изазову проблем у испуњавању уставних и законских надлежности републике, као што су финансирање војске, полиције, исплата пензија и друге", рекао је Сантовац новинарима у покрајинској скупштини.

Он је напоменуо да се радикали залажу за то да буде донет закон о финансирању Војводине, којим ће јасно бити прописано да по Уставу седам одсто републичког буџета припада покрајини, а “не да дође до фискалног осамостаљења Војводине, што је сигурно могуће предлогом ове платформе”.

Егереши: Платформа није сепаратистичка и непотребна

Шеф посланичке групе Савеза војвођанских Мађара у Скупштини Војводине (СВМ) Шандор Егереши оценио је данас да Предлог платформе за израду закона о финансирању Војводине није сепаратистички акт и осудио наводе опозиције да је тај документ "небитан".

Егереши је током расправе рекао да не види да у Београду има довољно политичког слуха да закон о финансирању Војводине буде коначно донет и да се реши проблем Покрајине и њених седам одсто прихода из буџета гарантованих Уставом.

Он је додао да у усвајању Платформе види добру намеру Скупштине Војводине да подстакне државне органе на активирање мешовите радне групе за израду закона.

Богарошки: Војводина седам година у "неуставном стању"

Војводина је седам година у "неуставном стању" јер нема законског основа за њено финансирање, изјавио је шеф посланичке групе ЛСВ у покрајинској скупштини Бранислав Богарошки.

Он је истакао да је, због непоштовања одговарајуће уставне одредбе, покрајини у последњих седам година ускраћено више од милијарду евра буџетских средстава.

Платформа за израду закона о финансирању АП Војводине је први конкретан корак ка превазилажењу тог проблема, рекао је Богарошки и напоменуо да би се, након усвајања таквог закона, могло разговарати и о том, и о другим уставним решењима која се односе на покрајину.

Он је подсетио да се ЛСВ залаже да покрајина има законодавну, извршну и судску власт, изворне приходе и имовину и нагласио да “без законодавне власти нема ни прихода, ни имовине ни функционисања АП Војводине”.

(РТВ-Бета-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер