субота, 11. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Скупштина Србије: У току расправа о закону о грађевинским производима; владајућа већина опет поднела готово идентичне амандмане - од 567 поднетих, Влада прихватила три
Хроника

Скупштина Србије: У току расправа о закону о грађевинским производима; владајућа већина опет поднела готово идентичне амандмане - од 567 поднетих, Влада прихватила три

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 22. октобар 2018.

У Скупштини Србије данас се полемисало о дивљој градњи, као и изградњи гондоле на Златибору и у Београду, а опомену је добила посланица Двери Марија Јањушевић.

Полемика је почела пошто је шеф Двери Бошко Обрадовић говорио о дивљој градњи у Србији и "урбанистичком хаосу", о томе да је онима блиским власти дозвољена дивља градња, па поменуо, између осталог, и објекат на врху Копаоника.

Он је од ресорне министарке Зоране Михајловић тражио одговор ко штити те који граде без дозволе, а чији се објекти не руше.

"Да ли заправо власт СНС стоји иза дивље градње и урбанистичког хаоса у Србији", упитао је Обрадовић.

На његове наводе прво је одговорио посланик СНС Крсто Јањушевић наводећи да је Обрадовићев најбољи пријатељ "некрунисани краљ дивље градње у Србији Милан Стаматовић".

Он је Обрадовићу поручио да оде до Моста на Ади и упита се зашто је плаћен цифром од које су се могла направити још два моста, као и да оде на Златибор и погледа гондолу која тамо труне, а која је набављена само на основу идејног решења, без пројекта и без решених имовинско-правних основа.

Министарка Зорана Михајловић питала је Обрадовића да ли је подигао кривичну пријаву против Стаматовића за оне нелегалне објекте за које је Стаматовић давао одобрења и све "оне ствари које је урадио противзаконито".

"Тамо се урушавају темељи, падају кровови, дакле општи хаос је на Златибору због тога што је ваш пајтос Стаматовић направио читав урбанистички хаос. Тако се баве ваши људи грађевинарством", рекла је Михајловић.

Она је поручила да Обрадовић када говори о нелегалној градњи прво пође из својих редова, а потом споменула и коалиционе партнере Драгана Ђиласа и Вука Јеремића и питала да ли је против њих поднео кривичну пријаву.

Михајловић је казала да се садашња власт бори против нелегалне градње и да оно што су коалицони партнери Двери иза себе оставили они покушавају да озаконе.

Обрадовић је рекао да му је драго што је споменула Стаматовића и затражио од ње да му објасни, како гондола од девет километар на Златибору може да кошта 13 милиона, а београдска 15 милиона евра.

"Је ли то опет нека нова афера попут јелке и београдске расвете или нешто слично", упитао је Обрадовић.

У расправу се укључила и посланица Двери Марија Јањушевић која је споменула Косово и Метохији и амбасадора САД у Србији Кајла Ската, који је у Влади Србије пред Зораном Михајловић рекао да је Косово суверена држава.

"Могли смо тада да се уверимо да је она продала Косово", изговорила је Јањушевић, а председавајући јој је искључио микрофон и изрекао опомену.

Полемика се онда прелила на тему Косова, укључио се и шеф посланичке групе СНС-а Александар Мартиновић који је указао да су САД признале Косово 2008. године, када су коалициони партнери Двери били на власти.

На дневном реду седнице је иначе разматрање амандмана на Предлог закона о грађевинским производима.

У току расправа о закону о грађевинским производима; владајућа већина опет поднела готово идентичне амандмане - од 567 поднетих, Влада прихватила три

Скупштина Србије почела је данас разматрање амандмана на Предлог закона о грађевинским производима којим ће, како из ресорног министарства истичу, бити боље уређено тржиште грађевинских производа и повећан квалитета материјала за градњу путева, мостова, зграда и других објеката.

На тај предлог закона поднето је 567 амандмана од којих је Влада прихватила три.

Међу амандманима су и они владајуће већине готово истоветни, али су многобројни и опозициони амандмани којима се тражи да се одређени члан или став предложеног закона брише.

Почела расправа о преко 1.000 амандмана

Скупштина Србија почела расправу о 1.148 амандмана на предложене законе у области грађевинарства и саобраћаја. Циљ свих 10 законских предлога јесте да се домаћи прописи ускладе са стандардима ЕУ.

Измене и допуне Закона о планирању и изградњи и Закона о озакоњењу бесправних објеката, како је образложио предлагач Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, омогућиће лакше и брже уклањање бесправних објеката и спречити нелегалну градњу.

Изменама закона предвиђено је да је, уместо правоснажног решења којим се одбија или одбацује захтев за озакоњење, довољно коначно - најчешће другостепено решење којим се захтев за озакоњење одбацује или одбија. 

Када је реч о изменана Закона о планирању и изградњи и Закона о озакоњењу објеката, биће решен проблем несавесних инвеститора и моћи ће лакше да се руше нелегални објекти, пошто су до сада управни спорови трајали и по неколико година. 

Измене ће пружити држави, грађевинским инспекторима и локалној самоуправи нове могућности за још ефикаснију борбу против неодговорних и бахатих инвеститора који граде без дозволе и покушавају да зараде на кршењу закона. 

Предвиђено је да сви нелегални објекти имају забрану прометовања до доношења коначног решења о озакоњењу или његовог одбијања, што је пре свега усмерено против неодговорних инвеститора који желе да се обогате кршењем закона и избегавањем плаћања грађевинских и комуналних општинских и градских такси. Такође, биће продужено трајање грађевинске дозволе са две на три године, а локацијски услови са 12 на 24 месеца. 

Предлог закона предвиђа да се рокови за израду планских докумената скрате на највише 12 месеци, са садашњих најмање 18, а неретко трају и по неколико година. 

Усвајањем измена закона омогућиће се да се План генералне регулације примењује директно и да сви плански документи буду јавно доступни у Централном регистру планских докумената. 

Инжењерска комора Србије и издавање лиценци прећи ће у надлежност Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре и лиценце ће се проверавати на пет година. Међу предложеним законима су и нови Закон о грађевинским производима и измене Закона о превозу путника у друмском саобраћају и Закона из области ваздушног и водног саобраћаја. 

Доноси се потпуно нови Закон о грађевинским производима који ће први пут регулисати квалитет грађевинских производа и уредити то тржиште. 

Измене и допуне Закона о превозу путника у друмском саобраћају ће посебно регулисати такси превоз, пошто у Србији има најмање 17.000 таксиста који су саставни део транспортног система сваког града. 

Главни циљеви доношења закона о изменама и допуна Закона о превозу путника у друмском саобраћају јесте да се додатно уреди област такси превоза, повећају капацитети инспекцијских органа и појача борба против сиве економије. 

Доношењем закона о изменама и допунама Закона о истраживању несрећа у ваздушном, железничком и водном саобраћају прецизираће се одредбе којима се олакшава примена закона у пракси и омогућава поуздана и независна истрага несрећа. 

Између осталог, омогућава се истрага удеса беспилотних летелица, као и укључивање представника ЕАСА или цивилних ваздухопловних власти друге државе у својству саветника у истрагама које спроводи Центар за истраживање несрећа у саобраћају. 

Предложене су измене и допуне Закона о транспорту опасне робе, за који је речено да бележи и да су зато неопходне одређене измене које ће бити усаглашене и са Законом о општем управном поступку, у којем су прописане све процедуре које се спроводе тим законом. 

Усвајањем закона о изменама и допунама Закона о државној припадности и упису пловила и Закона о изменама и допунама Закона о поморској пловидби, домаће законодавство биће додатно усаглашено с прописима ЕУ.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер