четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Опозиција критикује предлог државног буџета - Санда Рашковић Ивић: Ово је предизборни буџет: Саша Радуловић: Власт жели да угуши расправу у Скупштини о буџету
Хроника

Опозиција критикује предлог државног буџета - Санда Рашковић Ивић: Ово је предизборни буџет: Саша Радуловић: Власт жели да угуши расправу у Скупштини о буџету

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 06. децембар 2017.

Пред посланицима би данас требало да се нађе предлог буџета за наредну годину, којим је планиран дефицит од 0,6 одсто БДП-а, и привредни раст три и по одсто. Осим о буџету, посланици ће на истој седници расправљати о још 30 тачака. Опозиција тврди - времена је премало. Власт одговара - толико сте заслужили на изборима.

Тридесет одлука и предлога закона, плус најважнији финансијски закон. Укупно 31 тачка дневног реда, штампана на неколико хиљада страница, пред посланицима ће се наћи на истој седници. Опозиција негодује због обимног дневног реда. 

"Власт заправо жели да кроз расправу о буџету скрене пажњу са свих других важних закона, који треба да се усвоје. То ће проћи испод радара, испод жита. Нико неће успети да се припреми и дискутује о тим темама", сматра посланик Народне странке Мирослав Алексић.

Власт одговара - не спречавамо дискусију, већ усвајамо међусобно повезане и условљене законе. И подсећају како је било пре 2012.

"Сећам се да смо причали о закону о пиву и изменама закона о приватизацији. Ако ме убедите да то има неке везе бићу Вам захвалан", каже Александар Мартиновић, СНС.

У скупштини још увек није почела расправа о Предлогу буџета за 2018. годину, јер се још утврђује дневни ред.

Санда Рашковић Ивић: Ово је предизборни буџет за одбрану престола

Шефица посланичке групе НС ПСС Санда Рашковић Ивић критиковала је Предлог буџета, називајући га "предизборним буџетом за одбрану престола".

Рашковић Ивић је износећи детаље из предлога буџета новинарима у Скупштини казала да се из њега види да неће бити никакве реформе јавних предузећа и "губиташа", те да нема речи о укидању забране запошљавања у државним установама, а то се, примећује, односи углавном на медицинске сестре и лекаре, док, како тврди, нема ни речи о заустављању партијског запошљавања.

"Имамо буџет који говори о повећању плата и пензија за пет досто. Морам да исправим председницу владе која је рекла да пензије никада у историји нису биле веће и да кажем да је просечна пензија 2008. године била 237 евра, а да је данас 199 евра. Са повећањем, пензија ће бити 209 евра", рекла је она.

Она каже и да ће се из буџета финансирати "бесмислени пројекти" попут изградње гондоле на Калемгдану док истовремено "Инфективна клиника труне". Напоменула је да се у буџету види ново задуживање, као и повећање новца за одбрану са 225 милиона динара на 2,5 милијарде динара, а да "нико не зна зашто".

"Док се МУП-у и одбрани повећавају средства и то нетранспарентно дотле немамо повећање ни за здравство, ни за школство, културу, а понајмање за науку. Имамо изгласавање буџета на 'слепо' за министарство којим руководи Милан Кркобабић. До сада је имао 225 милиона динара, а сада 850 милиона динара", напоменула је.

Критиковала је и макроекономски аспект буџета, уз оцену да је смањење јавног дуга учињено путем трика, и то вештачким држањем динара на високом нивоу.

Представници опозиције протестовали су данас због начина на који је сазвана седница Скупштине Србије, и кажу да стављање на дневни ред обимног буџета, заједно са 30 других тачака, уз истовремено обједињавање расправе, има за циљ да се о њима уопште не расправља, јер за то напросто, неће бити времена.

То је кажу, флагрантно кршење не само Пословника о раду Народне скупштине, него и логике и здравог разума, као и воље грађана, који су их бирали.

Међутим, посланици опозиције рекли су да због важности тема које су на дневном реду ипак неће бојкотовати седницу, да би јавност, како кажу, макар у ограниченом времену, могла да чује аргументе о погубности економске политике ове власти.

Оваква пракса обесмишљава позив народног посланика и извргава руглу елементарне демократске процедуре а за шта највећу одговорност сноси председница Скупштине Маја Гојковић и актуелно скупштинско руководство, навели су.

Ово су потписали представници готово свих опоизиционих странака. Текст протеста није понуђен ЛДП-у, радикалима и ЛСВ-у, јер, како су рекли, њих не сматрају опозицијом.

Саша Радуловић: Власт жели да угуши расправу у Скупштини Србије о државном буџету

Шеф Посланичке групе Доста је било (ДЈБ) Саша Радуловић оценио је данас да је "учињено све" да се у Скупштини Србије угуши расправа о Предлогу државног буџета за 2018. годину и другим законима који су на дневном реду.

"Предлог закона о буџету смо добили у петак и било је јако мало времена да се он проучи. Уз њега је прикачено још око 30 разних законских предлога и одлука за које нема времена. Не знам како ћемо стићи на седници и да ли ћемо уопште стићи да разговарамо о сету пореских закона који иду уз буџет", указао је Радуловић на конференцији за новинаре.

Он је рекао да ће "фокус" ДЈБ бити на буџету и да ће предложити "потпуно другачији" правац економске и социјалне политике и здравственог система, и укупног понашања државе у наредној години.

"Циљ је да покажемо да је и у оквиру овог и оваквог буџета могуће направити озбиљну промену економске политике и фокусирати се на ствари који ће донети раст БДП и поправљање пословне климе", рекао је Радуловић и изнео низ предлога ДЈБ међу којима су бесплатни уџбеници за ученике и повлачење одлуке о смањењу плата и пензија.

У буџету, каже, постоји ставка да се 45 милијарди динара издваја за субвенције привреди, 18 милијарди је планирано за различите казне или пенале, а око 30 милијарди за активирање гаранција за кредите које су узела јавна предузећа попут Ер Србије или Србијагаса.

Доста је било предлаже да се укину закони о смањењу пензија и о платама у јавном сектору, односно да повећање плата буде десет одсто уместо осам одсто колико предлаже власт, те да се пензионерима врати "отето" у износу од 20 милијарди динара.

Бошко Обрадовић: Више издвајања за стране инвеститоре, НГО и мигранте него за борбу против беле куге

Шеф посланичке групе Двери Бошко Обрадовић критиковао је предложени буџет јер је, према његовој оцени, предвиђено више издвајања за стране инвеститоре, невладине организације и мигранте него за борбу против беле куге и породичну политику.

Он је на конференцији за новинаре у Скупштини Србије казао да Влада Србија "нема појма" и да само "глуми" да има решења за борбу против беле куге, а да уствари не зна чак ни разлику између социјалне и породичне политике.

Обрадовић је потом указао да су буџетом предвиђена издвајања за стране инвеститоре из Фијата, Ер Србије и друге - 12 милијарди динара, а да је за министарку Славицу Ђукић-Дејановић задужену за популациону политику издвојено свега 600 милиона динара, од чега је пола за "специјализоване услуге у кабинету министарке".

Он је навео да је за невладине организације предвиђено издвајање од 450 милиона динара, а за помоћ мигрантима 1,3 милијарди динара, што значи да се у Србији издваја за миграциону популацију два пута више него за породице и борбу против беле куге.

"Мера породичне политике нема у буџету ни у Предлогу закону о подршци породици с децом. Они само глуме да се баве решавањем питања беле куге, а они о томе немају појма и немају ниједну конкретну меру", рекао је Обрадовић и истакао да министарка Ђукић-Дејановић треба хитно да поднесе оставку.

Он је поводом већих издвајања за Безбедносно-информативну агенцију и то што није наведено за шта се све та средства одвајају, рекао да разуме да не може баш све да се у потпуности изложи када је БИА у питању, али да не може да разуме зашто нема ниједне реченице у образложењу зашто се средства повећавају.

Лидер Двери оценио је и да су та додатна средства вероватно за ново страначко запошљавање, што ће дирекору БИА Братиславу Гашићу бити омогућено и кроз измене Закона о БИА којима директор добија већа овлашћења.

Он је на конференцији указао и да ће посланици имати премало времена да образлажу све законе који ће бити на дневном реду седнице, јер је обједињена расправа за 31 предлог закона.

Н1: Па не треба и Ви да настављате такву праксу?

Мартиновић: Ни не настављамо. Овде нема пива, нема приватизације.

Али зато има, осим буџета за 2018. читав низ измена финансијских закона, пореских закона, измене закона о стечају, о раду, о платама, и потпуно нови закони о спречавању прања новца и финансирања тероризма и о финансијској подршци породици са децом.

"Ако погледате да имате 31 тачку, шефовима посланичких група који имају 20 минута на располагању, имаће 40 секунди по једном законском предлогу укључујући и буџет који има преко 700 страна", наводи Алексић.

"Посланичка група Доста је било има укупно 16 минута за ту расправу. Имамо 31 тачку што значи да имамо за сваку по 30 секунди", наводи посланица ДЈБ Татјана Мацура.

"Они су требали ту рачуницу да праве пре избора, Време се дели по броју посланика у посланичким групама. То што су они лоше прошли на изборима и што имају мало посланика у посланичким групама за то им није крива СНС", одговара Мартиновић.

Мањак времена за расправу, посланике владајуће већине не брине. Они имају другачију рачуницу.

"Кад све саберете, преко 20 и нешто часова, а то ће трајати вероватно 5 дана, није довољно да се ово размотри, онда ја не знам колико времена је потребно", сматра Марјан Ристичевић из Народне сељачке странке.

Проблем са временом, међутим, немају само опозициони посланици. Ни Фискални савет није стигао да да мишљење на нове пореске законе који су сутра пред посланицима.

"Закон о буџетском систему јасно каже да Фискални савет треба да оцењује пореске законе. Ми их чак нисмо ни добили, а камоли да смо их добили у времену да можемо да реагујемо", каже Павле Петровић из Фискалног савета.

У трци са веменом, посланици ће од сутра расправљати о буџету за наредну, а да још нису добили завршни рачун за претходну годину.

(Бета - Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер