Početna strana > Hronika > Skupština Srbije usvojila set zakona o lokalnoj samoupravi, državnoj upravi i matičnim knjigama; Bor i Prokušlje dobili status grada
Hronika

Skupština Srbije usvojila set zakona o lokalnoj samoupravi, državnoj upravi i matičnim knjigama; Bor i Prokušlje dobili status grada

PDF Štampa El. pošta
sreda, 20. jun 2018.

Skupština Srbije usvojila je izmene i dopune Zakona o lokalnoj samoupravi i Zakona o državnoj upravi, kao i izmene i dopune Zakona o matičnim knjigama.

Skupština Srbije usvojila je izmene i dopune Zakona o lokalnoj samoupravi i Zakona o državnoj upravi koje predviđaju veće uključivanje građana u donošenje odluka i efikasniji rad gradova i opština, u okviru čega će se građani pitati i šta u njihovom mestu treba da se gradi.

Usvojene izmene i dopune omogućavaju uključivanje građana u postupak pripreme investicionog dela budžeta lokalne samouprave, odnosno građani će imati mogućnost da kažu šta da se gradi.

Predviđeno je i da pet odsto ukupnog broja građana sa biračkim pravom dovoljno da pokrene građansku inicijativu.

Izmenama i dopunama je predviđeno da minimalni rok za sazivanje sednice Skupštine opštine ili grada bude 24 časa.

Predviđeno je smanjenje broja lokalnih funkcionera, odnosno broj funkcionera će biti u skladu sa brojem stanovnika opštine ili grada, a u cilju veće efikasnosti.

Opštine i gradovi se podstiču na saradnju i zajedničko obavljanje poslova poput komunalnih i inspekcijskih.

Usvojene izmene i dopune Zakona o matičnim knjigama

Skupština Srbije usvojila je izmene i dopune Zakona o matičnim knjigama, kojima se građanima omogućava da u matične knjige upišu promenu pola i dobrovoljan upis podatka o nacionalnoj pripadnosti.

Izmene predviđaju da se podaci iz Registra matičnih knjiga vode u elektronskom obliku, a da građani, gde god se nalazile u Srbiji ili van nje, mogu da dobiju izvode iz matičnih knjiga.

Izdavanje izvoda iz matičnih knjiga proširuje se i na diplomatsko-konzularna predstavništva Srbije u inostranstvu.

Usvojene izmene i dopune Zakona o javnim agencijama

Skupština Srbije usvojila je izmene i dopune Zakona o javnim agencijama i novi Zakon o platama u javnim agencijama i drugim organizacijama koje osnivaju Srbija, autonomna pokrajina ili jedinica lokalne samouprave, a kojima se nastavlja usklađivanje radnih odnosa i plata zaposlenih u celom javnom sektoru.

Predviđeno je da se u javnim agencijama uspostavlja obavezni javni konkurs pri zapošljavanju i provera znanja kandidata i jačanje stručnosti članova upravnih odbora i direktora.

Kako se navodi, jedino lica sa devet ili pet godina radnog iskustva iz oblasti rada agencije mogu biti imenovana na ove funkcije sa ograničenim trajanjem i brojem mandata i direktor ne može da bude funkcioner političke stranke.

Predviđeno je stvaranje mehanizma za sprečavanje sukoba interesa zaposlenih, kao i usklađivanje plata zaposlenih u javnim agencijama sa Zakonom o sistemu plata zaposlenih u javnom sektoru i platama drugih zaposlenih u javnom sektoru.

Novine u ostvarivanju manjinskih prava

Skupština Srbije usvojila je danas izmene i dopune Zakona o zaštiti prava i sloboda nacionalnih manjina kojima se uređuje način ostvarivanja individualnih i kolektivnih prava koja su Ustavom Srbije i potvrđenim međunarodnim ugovorima zajemčena pripadnicima nacionalnih manjina.

Zakonom se uređuje i zaštita nacionalnih manjina od svakog oblika diskriminacije u ostvarivanju individualnih prava i sloboda i obezbeđuje ostvarivanje kolektivnih prava nacionalnih manjina na samoupravu u kulturi, obrazovanju, obaveštavanju i službenoj upotrebi jezika i pisma.

Kako se navodi, Republika Srbija će obezbediti uslove za efikasno učešće pripadnika nacionalnih manjina u političkom životu, zastupljenost predstavnika nacionalnih manjina u Skupštini Srbije i srazmernu zastupljenost u skupštinama autonomnih pokrajina i jedinicama lokalne samouprave.

Republika Srbija će preduzeti odgovarajuće mere radi unapređenja ekonomskog položaja nerazvijenih područja na kojima tradicionalno žive pripadnici nacionalnih manjina.

Pripadnici nacionalnih manjina koji to žele imaju pravo na upis podataka o nacionalnoj pripadnosti u službene evidencije i zbirke podataka o ličnosti.

Kako je ranije naveo ministar državne uprave i lokalne samouprave Branko Ružić, izmenama se stvara i „osnov za propisivanje afirmativnih mera za nacionalne manjine kroz uvođenje odredaba u posebnim zakonima kojima se uređuje radno pravni status zaposlenih u javnom sektoru koje će omogućiti princip pozitivne diskriminacije predstavnika nacionalnih manjina pri zapošljavanju ili otpuštanju pri istim uslovima, a sve do postizanja odgovarajuće strukture zaposlenih u javnom sektoru na svim nivoima teritorijalne organizacije“.

Na sednici su usvojene i izmene i dopune Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina kojima se jasnije definišu ovlašćenja saveta, predviđa smanjenje prekomerne politizacije i transparentniji rad nacionalnih saveta.

Izmenama i dopunama Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina preciznije se uređuje pitanje korišćenja i raspolaganja imovinom nacionalnih saveta, ovlašćenja i dužnosti predsednika i članova Izvršnog odbora saveta.

Ružić je ranije rekao da se izmenama i dopunama Zakona „uređuje poseban birački spisak nacionalnih manjina i predviđaju rešenja koja će olakšati vođenje tog spiska po službenoj dužnosti“.

Predviđeno je da Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave, koje je nadležno, preuzima podatke iz jedinstvenog biračkog spiska koji su potrebni za ažuriranje i vršenje promena po službenoj dužnosti u posebnom biračkom spisku, a da se naročito osetljivi podaci obrađuju u skladu sa zakonom i da se o svakoj promeni koja se obavlja donosi pojedinačno rešenje.

Skupština Srbije usvojila je i izmene i dopune Zakona o službenoj upotrebi jezika i pisama kojima je propisano da poslanik koji pripada nacionalnoj manjini, čiji broj u ukupnom stanovništvu Srbije dostiže najmanje dva odsto prema poslednjem popisu stanovništva, ima pravo da se u parlamentu obraća na svom maternjem jeziku.

Izmenama i dopunama ovog Zakona propisano je da se u naseljenim mestima, u jedinicama lokalne samouprave u kojima ima 15 odsto pripadnika nacionalne manjine u ukupnom broju stanovnika, nazivi trgova, ulica i drugi toponimi ispisuju na jeziku te manjine.

Poslanici su usvojili i izmene i dopune Zakona o teritorijalnoj organizaciji Republike Srbije kojima se propisuje da Bor i Prokuplje dobijaju status grada.

U Skupštini Srbije počelo je danas izjašnjavanje poslanika o setu zakona iz oblasti državne uprave i lokalne samouprave i prava nacionalnih manjina.

Poslanici se izjašnjavaju o izmenama i dopunama zakona o lokalnoj samoupravi, državnoj upravi, matičnim knjigama, javnim agencijama, kao i o Predlogu zakona o platama zaposlenih u javnim agencijama i drugim organizacijama koje je osnovala Republika Srbija, autonomna pokrajina ili jedinica lokalne samouprave.

Na dnevnom redu su i izmene i dopune zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina, zaštiti prava i sloboda nacionalnih manjina, službenoj upotrebi jezika i pisama i teritorijalnoj organizaciji Republike Srbije, o kojima će se poslanici takođe izjašnjavati.

(Fonet)