уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Скупштина Србије усвојила сет закона о локалној самоуправи, државној управи и матичним књигама; Бор и Прокушље добили статус града
Хроника

Скупштина Србије усвојила сет закона о локалној самоуправи, државној управи и матичним књигама; Бор и Прокушље добили статус града

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 20. јун 2018.

Скупштина Србије усвојила је измене и допуне Закона о локалној самоуправи и Закона о државној управи, као и измене и допуне Закона о матичним књигама.

Скупштина Србије усвојила је измене и допуне Закона о локалној самоуправи и Закона о државној управи које предвиђају веће укључивање грађана у доношење одлука и ефикаснији рад градова и општина, у оквиру чега ће се грађани питати и шта у њиховом месту треба да се гради.

Усвојене измене и допуне омогућавају укључивање грађана у поступак припреме инвестиционог дела буџета локалне самоуправе, односно грађани ће имати могућност да кажу шта да се гради.

Предвиђено је и да пет одсто укупног броја грађана са бирачким правом довољно да покрене грађанску иницијативу.

Изменама и допунама је предвиђено да минимални рок за сазивање седнице Скупштине општине или града буде 24 часа.

Предвиђено је смањење броја локалних функционера, односно број функционера ће бити у складу са бројем становника општине или града, а у циљу веће ефикасности.

Општине и градови се подстичу на сарадњу и заједничко обављање послова попут комуналних и инспекцијских.

Усвојене измене и допуне Закона о матичним књигама

Скупштина Србије усвојила је измене и допуне Закона о матичним књигама, којима се грађанима омогућава да у матичне књиге упишу промену пола и добровољан упис податка о националној припадности.

Измене предвиђају да се подаци из Регистра матичних књига воде у електронском облику, а да грађани, где год се налазиле у Србији или ван ње, могу да добију изводе из матичних књига.

Издавање извода из матичних књига проширује се и на дипломатско-конзуларна представништва Србије у иностранству.

Усвојене измене и допуне Закона о јавним агенцијама

Скупштина Србије усвојила је измене и допуне Закона о јавним агенцијама и нови Закон о платама у јавним агенцијама и другим организацијама које оснивају Србија, аутономна покрајина или јединица локалне самоуправе, а којима се наставља усклађивање радних односа и плата запослених у целом јавном сектору.

Предвиђено је да се у јавним агенцијама успоставља обавезни јавни конкурс при запошљавању и провера знања кандидата и јачање стручности чланова управних одбора и директора.

Како се наводи, једино лица са девет или пет година радног искуства из области рада агенције могу бити именована на ове функције са ограниченим трајањем и бројем мандата и директор не може да буде функционер политичке странке.

Предвиђено је стварање механизма за спречавање сукоба интереса запослених, као и усклађивање плата запослених у јавним агенцијама са Законом о систему плата запослених у јавном сектору и платама других запослених у јавном сектору.

Новине у остваривању мањинских права

Скупштина Србије усвојила је данас измене и допуне Закона о заштити права и слобода националних мањина којима се уређује начин остваривања индивидуалних и колективних права која су Уставом Србије и потврђеним међународним уговорима зајемчена припадницима националних мањина.

Законом се уређује и заштита националних мањина од сваког облика дискриминације у остваривању индивидуалних права и слобода и обезбеђује остваривање колективних права националних мањина на самоуправу у култури, образовању, обавештавању и службеној употреби језика и писма.

Како се наводи, Република Србија ће обезбедити услове за ефикасно учешће припадника националних мањина у политичком животу, заступљеност представника националних мањина у Скупштини Србије и сразмерну заступљеност у скупштинама аутономних покрајина и јединицама локалне самоуправе.

Република Србија ће предузети одговарајуће мере ради унапређења економског положаја неразвијених подручја на којима традиционално живе припадници националних мањина.

Припадници националних мањина који то желе имају право на упис података о националној припадности у службене евиденције и збирке података о личности.

Како је раније навео министар државне управе и локалне самоуправе Бранко Ружић, изменама се ствара и „основ за прописивање афирмативних мера за националне мањине кроз увођење одредаба у посебним законима којима се уређује радно правни статус запослених у јавном сектору које ће омогућити принцип позитивне дискриминације представника националних мањина при запошљавању или отпуштању при истим условима, а све до постизања одговарајуће структуре запослених у јавном сектору на свим нивоима територијалне организације“.

На седници су усвојене и измене и допуне Закона о националним саветима националних мањина којима се јасније дефинишу овлашћења савета, предвиђа смањење прекомерне политизације и транспарентнији рад националних савета.

Изменама и допунама Закона о националним саветима националних мањина прецизније се уређује питање коришћења и располагања имовином националних савета, овлашћења и дужности председника и чланова Извршног одбора савета.

Ружић је раније рекао да се изменама и допунама Закона „уређује посебан бирачки списак националних мањина и предвиђају решења која ће олакшати вођење тог списка по службеној дужности“.

Предвиђено је да Министарство државне управе и локалне самоуправе, које је надлежно, преузима податке из јединственог бирачког списка који су потребни за ажурирање и вршење промена по службеној дужности у посебном бирачком списку, а да се нарочито осетљиви подаци обрађују у складу са законом и да се о свакој промени која се обавља доноси појединачно решење.

Скупштина Србије усвојила је и измене и допуне Закона о службеној употреби језика и писама којима је прописано да посланик који припада националној мањини, чији број у укупном становништву Србије достиже најмање два одсто према последњем попису становништва, има право да се у парламенту обраћа на свом матерњем језику.

Изменама и допунама овог Закона прописано је да се у насељеним местима, у јединицама локалне самоуправе у којима има 15 одсто припадника националне мањине у укупном броју становника, називи тргова, улица и други топоними исписују на језику те мањине.

Посланици су усвојили и измене и допуне Закона о територијалној организацији Републике Србије којима се прописује да Бор и Прокупље добијају статус града.

У Скупштини Србије почело је данас изјашњавање посланика о сету закона из области државне управе и локалне самоуправе и права националних мањина.

Посланици се изјашњавају о изменама и допунама закона о локалној самоуправи, државној управи, матичним књигама, јавним агенцијама, као и о Предлогу закона о платама запослених у јавним агенцијама и другим организацијама које је основала Република Србија, аутономна покрајина или јединица локалне самоуправе.

На дневном реду су и измене и допуне закона о националним саветима националних мањина, заштити права и слобода националних мањина, службеној употреби језика и писама и територијалној организацији Републике Србије, о којима ће се посланици такође изјашњавати.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер