Početna strana > Hronika > Skupština Srbije: Poslanici više opozicionih poslaničkih grupa napustili sednicu tvrdeći da ne postoji kvorum i zato što predsedavajući sprečava opoziciju da govori
Hronika

Skupština Srbije: Poslanici više opozicionih poslaničkih grupa napustili sednicu tvrdeći da ne postoji kvorum i zato što predsedavajući sprečava opoziciju da govori

PDF Štampa El. pošta
utorak, 16. oktobar 2018.

Poslanici više opozicionih poslaničkih grupa napustili su sednicu skupštine tvrdeći da ne postoji kvorum i zato što predsedavajući sprečava opoziciju da govori.

Iz sale su izašli poslanici Demokratske stranke, poslaničkog kluba Pokret za spas Srbije-Nova Srbija, poslaničkog kluba Socijaldemokratska stranka-Narodna stranka i samostalni poslanici koji su održali zajedničku konferenciju sa poslanicma Dosta je bilo i Dveri, koji su međutim ostali u sali.

Poslanica Dveri Marija Janjušević rekla je da su u sali ostali da bi ponovo tražili da se utvrdi kvorum jer smatra da u sali nema dovoljno poslanika za utvrđivanje dnevnog reda, ali i da bi obrazložili predloge koje su podneli za dopunu dnevnog reda.

Poslanica Demokratske stranke Maja Videnović rekla je novinarima da su oni kao predstavnici građana predložili više izmena i dopuna zakona i formiranje anketnih odbora, koji bi trebalo da otkriju istinu o mnogim temama, ali da na "dramatičan način SNS najbrutalnije zloupotrebljava poslovnik i onemogućava opoziciju da govori".

Ona je ukazala da na sednici na kojoj se utvrđuje dnevni red nema kvoruma, ali da su to pokušali da prikriju navodima da ne radi elektronski sistem, zbog čega je usledilo ručno brojanje poslanika.

Prebrojavanjem poslanika inače je utvrđeno da ih je u sali prisutno 132, što je dovoljno za rad.

Videnović je međutim ukazala da je odmah posle prebrojvanja poslanika elektronski sistem ipak proradio kada je trebalo da se glasa o predlozima za dopunu dnevnog reda.

"Ovo je samo još jedan neuspeo pokušaj SNS da ućutka predstavnike građana iz opozicije, da govori o onome što su teme i mi smo odlučili da napustimo danas sednicu, jer u ovoj njihovoj igrariji nećemo da učestvujemo", rekla je Videnović.

Poslanici su nešto posle 11.30 počeli da utvrđuju dnevni red nove sednice na kojoj bi trebalo da se razmatraju zakoni iz oblasti građevinarstva i saobraćaja.

Za dopunu dnevnog reda podneto je oko 190 tačaka među kojima je najviše opozicionih. Među njima ima i predloga vladajućih poslanika o navodnim malverzacijam predstavnika opozcije, ali skupština ne usvaja za sada ni jednu od predloženih dopuna.

Poslanici su između ostalog tražili formiranje anketnih odbora radi utvrđivanja činjenica o izbornim neregularnostima, rušenju objekata u beogradskom naselju Savamala, o ekstremističkim organizacijama

O izjavi Skota i u Skupštini Srbije

Beograd -- Poslanici Skupštine Srbije, pre nastavka sednice, postavljali pitanja predstavnicima vlasti. Najviše iz interesovala reakcija na izjavu američkog ambasadora.

Podsetimo, američki ambsador u Beogradu Kajl Skot je rekao da Kosovo nije "takozvana država", već "nezavisna i suverena zemlja".

Poslanik SRS Aleksandar Šešelj pita da li je moguće da se narodni poslanici "prave mrtvi" i pričaju o migratornim pticama i slepim miševima, dok se u drugim parlamentima govori o Kosovu i Metohiji i korekciji granica.

Šešelj je naveo da su u Evropskom parlamentu podneti amandmani da se ne isključuje korekcija granica i razmena teritorija kao ishod dijaloga Beograda i Prištine. 

On je pitao predsednika Srbije Aleksandra Vučića na osnovu koje norme je vlastan da odlučuje o razmeni teritorija, budući da je, kaže, kao predsednik položio zakletvu da će čuvati teritorijalni integritet i suverenitet. 

Šešelj je pitao Vladu Srbije i kako je moguće da je izjava ambasadora Skota o Kosovu prošla neopaženo. "Mogu da razumem da SAD nisu kao ostale države, ne moze se očekivati da se protera ambasador, ali da li je moguće da ne možemo da pošaljemo protestnu notu, a mogli smo da šaljemo za mnogo manje stvari", rekao je Šešelj. 

I Đorđe Komlenski poslanik Pokreta socijalista je reagovao na izjavu američkog ambasadora, te upitao ministarstvo spoljnih poslova šta će preduzeti zbog njegove izjave. 

“Moje pitanje je šta će po ovom jednom u nizu incidenata koje je učinio Kajl Skot kao ambasador SAD biti preduzeto. Ovo je jedno od najflagrantnijih kršenja diplomatskih običaja i ponižavanja Srbije od strane ambasadora. Očekujemo da ministarstvo reaguje na odgovarajući način i nadam se da neće čekati zakonski rok da dostave odgovor na ovo poslaničko pitanje", rekao je Komlenski. 

Poslanik Nove Srbije - Pokret za spas Srbije Đorđe Vukadinović postavio je pitanje o jedinstvu u Vladi Srbije, rekavši da ministri vode polemiku na važne međunarodne teme i pozvao premijerku Anu Brnabić da smeni jednog od "zavađenih" ministara - Zoranu Mihajlović ili Aleksandra Vulina. 

Vukadinović je takođe osudio izjavu ambasadora Skota.

 Opozicija zahteva da se dnevni red dopuni obrazovanjem anketnih odbora za utvrđivanje dešavanja na beogradskim izborima, okolnostima rušenja objekata u Savamali i predlogom zakona o dopuni Zakona o izboru poslanika

Skupština Srbije počela je drugu sednicu drugog redovnog zasedanja na čijem dnevnom redu je deset tačaka, a među kojima su zakoni iz oblasti građevinarstva i saobraćaja.

Poslanici početak sednice iskoristili su da postave poslanička pitanja, što je predviđeno svakog utorka i četvrtka, a nakon toga će krenuti u utvrđivanje dnevnog reda.

Poslanici su podneli oko 200 predloga za dopunu dnevnog reda. Opozicija traži da se dnevni red dopuni predlogom zakona o dopuni Zakona o izboru narodnih poslanika.

Među predlozima poslanika opozicije za dopunu dnevnog reda nalazi se i predlog za obrazovanje Anketnog odbora Narodne skupštine radi utvrđivanja okolnosti u vezi sa dešavanjima tokom sprovođenja beogradskih izbora, kao predlog za formiranje Anketnog odbora za utvrđivanje okolnosti u vezi sa rušenjem objekata u Savamali.

I poslanici vladajuće koalicije imaju svoje predloge za dopunu dnevnog reda, a među njima je i predlog narodnog poslanika Marjana Rističevića za formiranje Anketnog odbora radi utvrđivanja činjenica u vezi s posetama određenih ekstremističkih organizacija i pojedinaca Narodnoj skupštini.

Poslanici vladajuće koalicije predložili su i da se formira Anketni odbor za utvrđivanje okolnosti u vezi sa aferama s kojima je, kako kažu, povezan bivši predsednik Smederevske Palanke Radoslav Milojičić.

Na dnevnom redu su Zakon o građevinskim proizvodima, izmene i dopune Zakona i planiranju i izgradnju, izmene i dopune Zakona o ozakonjenju, ali i više zakona iz oblasti saobraćaja - izmene i dopune Zakona o vazdušnom saobraćaju, izmene i dopune Zakona o transportu opasne robe, izmene i dopune Zakona o prevozu putnika u drumskom saobraćaju.

Predloženo je da na dnevnom redu budu i Predlog zakona o građevinskim proizvodima, kao i izmene i dopune Zakona o planiranju i izgradnji, Zakona o vazdušnom saobraćaju, Zakona o transportu opasne robe, Zakona o istraživanju nesreća u vazdušnom, železničkom i vodnom saobraćaju, Zakona o prevozu putnika u drumskom saobraćaju, koje je podnela Vlada.

Poslanici će razmotriti i izmene i dopune Zakona o državnoj pripadnosti i upisu plovila, Zakona o pomorskoj plovidbi, Predlog zakona o potvrđivanju okvirnog sporazuma o ekonomskoj i tehničkoj saradnji između vlada Srbije i Mađarske u oblasti infrastrukturnih projekata. Poslanici su predložili i 190 tačaka za dopunu dnevnog reda. Pre utvrđivanja dnevnog reda, poslanici postavljaju pitanja članovima Vlade i državnim institucijama.

(Agencije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner