уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Скупштина Србије: Посланици више опозиционих посланичких група напустили седницу тврдећи да не постоји кворум и зато што председавајући спречава опозицију да говори
Хроника

Скупштина Србије: Посланици више опозиционих посланичких група напустили седницу тврдећи да не постоји кворум и зато што председавајући спречава опозицију да говори

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 16. октобар 2018.

Посланици више опозиционих посланичких група напустили су седницу скупштине тврдећи да не постоји кворум и зато што председавајући спречава опозицију да говори.

Из сале су изашли посланици Демократске странке, посланичког клуба Покрет за спас Србије-Нова Србија, посланичког клуба Социјалдемократска странка-Народна странка и самостални посланици који су одржали заједничку конференцију са посланицма Доста је било и Двери, који су међутим остали у сали.

Посланица Двери Марија Јањушевић рекла је да су у сали остали да би поново тражили да се утврди кворум јер сматра да у сали нема довољно посланика за утврђивање дневног реда, али и да би образложили предлоге које су поднели за допуну дневног реда.

Посланица Демократске странке Маја Виденовић рекла је новинарима да су они као представници грађана предложили више измена и допуна закона и формирање анкетних одбора, који би требало да открију истину о многим темама, али да на "драматичан начин СНС најбруталније злоупотребљава пословник и онемогућава опозицију да говори".

Она је указала да на седници на којој се утврђује дневни ред нема кворума, али да су то покушали да прикрију наводима да не ради електронски систем, због чега је уследило ручно бројање посланика.

Пребројавањем посланика иначе је утврђено да их је у сали присутно 132, што је довољно за рад.

Виденовић је међутим указала да је одмах после пребројвања посланика електронски систем ипак прорадио када је требало да се гласа о предлозима за допуну дневног реда.

"Ово је само још један неуспео покушај СНС да ућутка представнике грађана из опозиције, да говори о ономе што су теме и ми смо одлучили да напустимо данас седницу, јер у овој њиховој играрији нећемо да учествујемо", рекла је Виденовић.

Посланици су нешто после 11.30 почели да утврђују дневни ред нове седнице на којој би требало да се разматрају закони из области грађевинарства и саобраћаја.

За допуну дневног реда поднето је око 190 тачака међу којима је највише опозиционих. Међу њима има и предлога владајућих посланика о наводним малверзацијам представника опозције, али скупштина не усваја за сада ни једну од предложених допуна.

Посланици су између осталог тражили формирање анкетних одбора ради утврђивања чињеница о изборним нерегуларностима, рушењу објеката у београдском насељу Савамала, о екстремистичким организацијама

О изјави Скота и у Скупштини Србије

Београд -- Посланици Скупштине Србије, пре наставка седнице, постављали питања представницима власти. Највише из интересовала реакција на изјаву америчког амбасадора.

Подсетимо, амерички амбсадор у Београду Кајл Скот је рекао да Косово није "такозвана држава", већ "независна и суверена земља".

Посланик СРС Александар Шешељ пита да ли је могуће да се народни посланици "праве мртви" и причају о миграторним птицама и слепим мишевима, док се у другим парламентима говори о Косову и Метохији и корекцији граница.

Шешељ је навео да су у Европском парламенту поднети амандмани да се не искључује корекција граница и размена територија као исход дијалога Београда и Приштине. 

Он је питао председника Србије Александра Вучића на основу које норме је властан да одлучује о размени територија, будући да је, каже, као председник положио заклетву да ће чувати територијални интегритет и суверенитет. 

Шешељ је питао Владу Србије и како је могуће да је изјава амбасадора Скота о Косову прошла неопажено. "Могу да разумем да САД нису као остале државе, не мозе се очекивати да се протера амбасадор, али да ли је могуће да не можемо да пошаљемо протестну ноту, а могли смо да шаљемо за много мање ствари", рекао је Шешељ. 

И Ђорђе Комленски посланик Покрета социјалиста је реаговао на изјаву америчког амбасадора, те упитао министарство спољних послова шта ће предузети због његове изјаве. 

“Моје питање је шта ће по овом једном у низу инцидената које је учинио Кајл Скот као амбасадор САД бити предузето. Ово је једно од најфлагрантнијих кршења дипломатских обичаја и понижавања Србије од стране амбасадора. Очекујемо да министарство реагује на одговарајући начин и надам се да неће чекати законски рок да доставе одговор на ово посланичко питање", рекао је Комленски. 

Посланик Нове Србије - Покрет за спас Србије Ђорђе Вукадиновић поставио је питање о јединству у Влади Србије, рекавши да министри воде полемику на важне међународне теме и позвао премијерку Ану Брнабић да смени једног од "завађених" министара - Зорану Михајловић или Александра Вулина. 

Вукадиновић је такође осудио изјаву амбасадора Скота.

 Опозиција захтева да се дневни ред допуни образовањем анкетних одбора за утврђивање дешавања на београдским изборима, околностима рушења објеката у Савамали и предлогом закона о допуни Закона о избору посланика

Скупштина Србије почела је другу седницу другог редовног заседања на чијем дневном реду је десет тачака, а међу којима су закони из области грађевинарства и саобраћаја.

Посланици почетак седнице искористили су да поставе посланичка питања, што је предвиђено сваког уторка и четвртка, а након тога ће кренути у утврђивање дневног реда.

Посланици су поднели око 200 предлога за допуну дневног реда. Опозиција тражи да се дневни ред допуни предлогом закона о допуни Закона о избору народних посланика.

Међу предлозима посланика опозиције за допуну дневног реда налази се и предлог за образовање Анкетног одбора Народне скупштине ради утврђивања околности у вези са дешавањима током спровођења београдских избора, као предлог за формирање Анкетног одбора за утврђивање околности у вези са рушењем објеката у Савамали.

И посланици владајуће коалиције имају своје предлоге за допуну дневног реда, а међу њима је и предлог народног посланика Марјана Ристичевића за формирање Анкетног одбора ради утврђивања чињеница у вези с посетама одређених екстремистичких организација и појединаца Народној скупштини.

Посланици владајуће коалиције предложили су и да се формира Анкетни одбор за утврђивање околности у вези са аферама с којима је, како кажу, повезан бивши председник Смедеревске Паланке Радослав Милојичић.

На дневном реду су Закон о грађевинским производима, измене и допуне Закона и планирању и изградњу, измене и допуне Закона о озакоњењу, али и више закона из области саобраћаја - измене и допуне Закона о ваздушном саобраћају, измене и допуне Закона о транспорту опасне робе, измене и допуне Закона о превозу путника у друмском саобраћају.

Предложено је да на дневном реду буду и Предлог закона о грађевинским производима, као и измене и допуне Закона о планирању и изградњи, Закона о ваздушном саобраћају, Закона о транспорту опасне робе, Закона о истраживању несрећа у ваздушном, железничком и водном саобраћају, Закона о превозу путника у друмском саобраћају, које је поднела Влада.

Посланици ће размотрити и измене и допуне Закона о државној припадности и упису пловила, Закона о поморској пловидби, Предлог закона о потврђивању оквирног споразума о економској и техничкој сарадњи између влада Србије и Мађарске у области инфраструктурних пројеката. Посланици су предложили и 190 тачака за допуну дневног реда. Пре утврђивања дневног реда, посланици постављају питања члановима Владе и државним институцијама.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер