Početna strana > Hronika > Skupština: Poslanička pitanja o izborima, Savamali
Hronika

Skupština: Poslanička pitanja o izborima, Savamali

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 20. april 2017.

Skupština Srbije nastavila je sednicu, a početak rada poslanici su iskoristili da postave pitanja i traže obaveštenja od predstavnika vlasti.

Poslanica Demokratske stranke (DS) Aleksandra Jerkov govorila je o predsedničkim izborima, navodeći da je bilo izbornih neregularnosti u vidu pritisaka, uznemiravanja, pretnji, ucena i kupovini glasova, a da je cilj premijera Aleksandra Vučića bio da ne bude drugog kruga predsedničkih izbora, prenosi N1.

Ona je podsetila da je izborni štab predsedničkog kandidata Saše Jankovića, koga je DS podržala, tokom uvida u nekoliko vreća sa izbornim materijalom uočio nekoliko stotina glasova više u zapisnicima nego u vrećama, te da je "očigledno Vučiću neko dodao veći broj glasova".

"Posle dva dana međutim Vučić je zakazao prebrojavanje glasova iz dve vreće, kada se videlo da su ukradena samo četiri glasa. Tokom brojanja nekako su se pojavili nesavijeni listići sa zaokruženim brojem 6, a višak su bila samo četiri listića. Pitam premijera šta ćemo sa tim što su eto po njegovim tvrdnjama ukradena samo četiri glasa. Da li je to kraduckanje ili se radi o pobedi čistoj kao suza", pitala je Aleksandra Jerkov.

Šef poslaničke grupe Dosta je bilo Saša Radulović negodovao je što ta poslanička grupa ne dobija odgovore na pitanja koja postavlja i pitao zašto se krši Poslovnik koji predviđa da u pisanoj formi poslanik mora dobiti odgovor u roku od 15 dana i od predsednice parlamenta tražio da objasni zašto zbog toga ne sankcioniše predstavnike Vlade.

Radulović je precizirao da je sa današnjim danom premijeru Aleksandru Vučiću postavio 18 pitanja, a predsednici Skupštine Maji Gojković 10, a da nijednom nisu dobili odgovor.

Od Republičke izborne komisije tražio je odgovor zašto još nisu obajvljeni rezultati izbora po biračkim mestima i da li li to znači da se nešto krije od građana i učesnika u izbornom procesu. RIK je pitao i zašto nije radio ništa po pitanju saznanja da je 20 osoba u Sjenici i Novom Pazaru upisano u birački spisak kao da je glasalo, a da oni na dan održavanja izbora nisu bili u Srbiji.

Šešelj o "zamajavanju" ruskih zvaničnika

Lider Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislav Šešelj pitao je Vladu Srbije i premijera Aleksandra Vučića zašto još nije donet zakon kojim bi se rusko-srpskom humanitarnom centru u Nišu dale identične privilegije kakve su dobili pripadnici NATO-a.

"Vi već pet godina ruske zvaničnike zamajavate i ne odobravate taj status. Ovde je NATO da vrši subverzivne delatnosti, uključujući krajnju golu okupaciju, a Rusi su ovde da pomažu u nevolji, kod teških stradanja, klimatskih nepogoda. Je l' to principijelna politika", upitao je Šešelj.

Poslanik Srpskog narodnog pokreta Miroslav Aleksić pitao je o rušenju objekata u beogradskom naselju Savamala, ukazujući da je od tog događaja prošlo gotovo godinu dana, a da počinioci još nisu nađeni.

Šef poslaničke grupe Dveri Boško Obradović pitao je ministra prosvete Mladena Šarčevića ko je dozvolio da se vrtićima i školama bez odobrenja roditelja dostavi uputstvo o seksualnom nasilju, koje prema njegoj oceni "popularizuje homoseksualizam".

On je pitao i odakle ideja da se u Aleksandrovcu usvoji lokalni akcioni pan za unapređenje položaja migranata od 2017. do 2021. godine.

Poslanik vladajuće Narodne seljačke stranke Marjan Rističević pitao je šta će policija učiniti zbog širenja verske mržnje na društvenim mrežama i pokazao tvit na Veliki petak, dva dana pred Uskrs: "Srećan veliki patak svima koji slave", napominjući da je ista ta grupa prikazala Isusa Hrista kao geja.

Poslanik SDS Sandžak Enis Imamović govorio je o atmosferi na ulicama Novog Pazara tokom održavanja utakmica u tom gradu kada zbog dolaska navijača grad bude pun policije, a građanima onemogućena sloboda kretanja.

Kazao je da navijači prete građanima, a da im policija omogućava da se nesmetano kreću i upitao šta je cilj prisustva policije - da spreče incidente ili omoguće ih time što im je dozvoljeno da nesmetano maltertiraju Bošnjake i građane Sandžaka.

Poslanik vladajuće Srpske napredne stranke Marko Atlagić tražio je informacije o samoubistvu u stanu Saše Jankovića i uputio pitanje Ministarstvu pravde da li je Janković držao pištolj bez dozvole i da li je tim pištoljem počinjeno samoubistvo i da li je tačno da na rukama žrtve nije bilo baruta, a jeste na rukama Jankovića.

Poslovnikom o radu parlamenta poslanicima je omogućeno na početku rada svakog utorka i četvrtka da postavljaju poslanička pitanja premijeru i ministrima u vladi.

Posle toga trebalo bi da bude nastavljena objedinjena rasprava o više međunarodnih sporazuma i protokola.

(Fonet)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner