Хроника

Скупштина: Посланичка питања о изборима, Савамали

Штампа
четвртак, 20. април 2017.

Скупштина Србије наставила је седницу, а почетак рада посланици су искористили да поставе питања и траже обавештења од представника власти.

Посланица Демократске странке (ДС) Александра Јерков говорила је о председничким изборима, наводећи да је било изборних нерегуларности у виду притисака, узнемиравања, претњи, уцена и куповини гласова, а да је циљ премијера Александра Вучића био да не буде другог круга председничких избора, преноси Н1.

Она је подсетила да је изборни штаб председничког кандидата Саше Јанковића, кога је ДС подржала, током увида у неколико врећа са изборним материјалом уочио неколико стотина гласова више у записницима него у врећама, те да је "очигледно Вучићу неко додао већи број гласова".

"После два дана међутим Вучић је заказао пребројавање гласова из две вреће, када се видело да су украдена само четири гласа. Током бројања некако су се појавили несавијени листићи са заокруженим бројем 6, а вишак су била само четири листића. Питам премијера шта ћемо са тим што су ето по његовим тврдњама украдена само четири гласа. Да ли је то крадуцкање или се ради о победи чистој као суза", питала је Александра Јерков.

Шеф посланичке групе Доста је било Саша Радуловић негодовао је што та посланичка група не добија одговоре на питања која поставља и питао зашто се крши Пословник који предвиђа да у писаној форми посланик мора добити одговор у року од 15 дана и од председнице парламента тражио да објасни зашто због тога не санкционише представнике Владе.

Радуловић је прецизирао да је са данашњим даном премијеру Александру Вучићу поставио 18 питања, а председници Скупштине Маји Гојковић 10, а да ниједном нису добили одговор.

Од Републичке изборне комисије тражио је одговор зашто још нису обајвљени резултати избора по бирачким местима и да ли ли то значи да се нешто крије од грађана и учесника у изборном процесу. РИК је питао и зашто није радио ништа по питању сазнања да је 20 особа у Сјеници и Новом Пазару уписано у бирачки списак као да је гласало, а да они на дан одржавања избора нису били у Србији.

Шешељ о "замајавању" руских званичника

Лидер Српске радикалне странке (СРС) Војислав Шешељ питао је Владу Србије и премијера Александра Вучића зашто још није донет закон којим би се руско-српском хуманитарном центру у Нишу дале идентичне привилегије какве су добили припадници НАТО-а.

"Ви већ пет година руске званичнике замајавате и не одобравате тај статус. Овде је НАТО да врши субверзивне делатности, укључујући крајњу голу окупацију, а Руси су овде да помажу у невољи, код тешких страдања, климатских непогода. Је л' то принципијелна политика", упитао је Шешељ.

Посланик Српског народног покрета Мирослав Алексић питао је о рушењу објеката у београдском насељу Савамала, указујући да је од тог догађаја прошло готово годину дана, а да починиоци још нису нађени.

Шеф посланичке групе Двери Бошко Обрадовић питао је министра просвете Младена Шарчевића ко је дозволио да се вртићима и школама без одобрења родитеља достави упутство о сексуалном насиљу, које према његој оцени "популаризује хомосексуализам".

Он је питао и одакле идеја да се у Александровцу усвоји локални акциони пан за унапређење положаја миграната од 2017. до 2021. године.

Посланик владајуће Народне сељачке странке Марјан Ристичевић питао је шта ће полиција учинити због ширења верске мржње на друштвеним мрежама и показао твит на Велики петак, два дана пред Ускрс: "Срећан велики патак свима који славе", напомињући да је иста та група приказала Исуса Христа као геја.

Посланик СДС Санџак Енис Имамовић говорио је о атмосфери на улицама Новог Пазара током одржавања утакмица у том граду када због доласка навијача град буде пун полиције, а грађанима онемогућена слобода кретања.

Казао је да навијачи прете грађанима, а да им полиција омогућава да се несметано крећу и упитао шта је циљ присуства полиције - да спрече инциденте или омогуће их тиме што им је дозвољено да несметано малтертирају Бошњаке и грађане Санџака.

Посланик владајуће Српске напредне странке Марко Атлагић тражио је информације о самоубиству у стану Саше Јанковића и упутио питање Министарству правде да ли је Јанковић држао пиштољ без дозволе и да ли је тим пиштољем почињено самоубиство и да ли је тачно да на рукама жртве није било барута, а јесте на рукама Јанковића.

Пословником о раду парламента посланицима је омогућено на почетку рада сваког уторка и четвртка да постављају посланичка питања премијеру и министрима у влади.

После тога требало би да буде настављена обједињена расправа о више међународних споразума и протокола.

(Фонет)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]