недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Скупштина Црне Горе обацила иницијативу за разрешење свог председника Андрије Мандића. За разрешење било 27 од 72 посланика, против 44
Хроника

Скупштина Црне Горе обацила иницијативу за разрешење свог председника Андрије Мандића. За разрешење било 27 од 72 посланика, против 44

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 11. март 2024.

Скупштина Црне Горе је одбацила иницијативу за разрешење свог председника Андрије Мандића.

То је био захтев дела опозиције која сматра да Мандић, лидер коалиције „За будућност Црне Горе“, „није достојан“ да буде на челу парламента. Партије владајуће већине биле су против тог предлога опозициних партија, на челу с најјачом међу њима – Демократском партијом социјалиста (ДПС). За разрешење Мандића било је 27 од 72 посланика који су гласали, а против су била 44 посланика Скупштине која их укупно има 81.

ДПС, Содцијалдемократе (СД) и Демократска унија Албанаца (ДУА) сматрају да је Мандић „тег о врату европској“ Црној Гори и да је од доласка на чело парламента „грубо злоупотребио“ законодавни дом „за спровођење ускостраначке, националистичке и антиевропске поилитике“.

Као примере таквог деловања, опзоиција је у иницијативи издвојила недавни пријем председника Републике Српске Милорада Додика у просторијама Скупштине Црне Горе, истицање тробојке у кабинету председника парламента, Мандићев одлазак на прославу победе коалиције Александра Вучића на изборима у Србији и недостављање доказа о томе када је стекао држављанство Србије.

ДПС сматра да органзовање „полуслужбене посете“ Додика и његов пријем у службеним просторијама Скупштине представљају „опасно кокетирање с политиком разбијања Босне и Херцеговине, покушај дестабилизације односа са БиХ и опструкцију европског пута Црне Горе“.

Та партија, на чијем челу је Данијел Живковић заменио Мила Ђукановића, указује да црногорски прописи не дозвољавају двојно држављанство стечено после јуна 2006. године и наводи да постоји сумња да је Мандић незаконито у поседу црногорског држављанства, а тиме и на дужности председника Скупштине. Са подносиоцима иницијативе саглсане су и остале партије мањинских народа – Бошњака и Хрвата, као и Грађански покрет УРА доскорашњег премијера Дритана Абазовића, који сматра да Мандић, „без обзира на покушај промене наратива и окретање ка ЕУ, изазива огромне поделе у друштву“.

У расправи није учествовао владајући „Покрет Европа сад“ (ПЕС) премијера Милојка Спајића, који је на почетку седнице повукао иницијативу да се из дневног реда изостави предлог о разрешењу Мандића и тиме омогућио дебату. Мандић је одговарајући на критике оценио да су опозициони посланици „покушали да га понизе и представе онаквим какав он није“.

Казао је да су посета Додика и тробојка у његовом кабинету две нове ствари које му приписује опозиција, а да је све остало прича која га прати од пре ступања на дужност председника Скупштине.

Рекао је да сматра да је парламентарна већина „испоручила“ конкретне резултате и навео повећање минималне пензије, заокруживање правосудне власти комплетирањем Уставног суда и Врховног државног тужилаштва.

Мандићев рад подржавају представници Демократа и СНП – странке парламентарне већине, који сматрају да је парламентарна већина за 132 дана рада постигла „рекордне резултате“.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер