Početna strana > Hronika > Skoplje: Đorđe Ivanov odbacio poziv Federike Mogerini da Zoranu Zaevu dodeli mandat za sastav vlade
Hronika

Skoplje: Đorđe Ivanov odbacio poziv Federike Mogerini da Zoranu Zaevu dodeli mandat za sastav vlade

PDF Štampa El. pošta
petak, 03. mart 2017.

 Makedonski predsednik Đorđe Ivanov odbacio je poziv visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost Federike Mogerini da preispita odluku o dodeljivanju mandata za sastav vlade i da ga dodeli SDSM-u ili partiji koja je obezbedila parlamentarnu većinu.

Ivanov je naglasio da, saglasno Ustavu, za mandatara za sastav nove vlade neće odrediti onog koji pregovara o platformi druge države kojom se ucenjuje Makedonija, ugrožava suverenitet, nezavisnost i unitarnost države, saopšteno je iz kabineta makedonskog predsednika.

- Sa postizbornom platformom ruši se Ustav i Ohridski okvirni sporazum, a Makedonija se dovodi u stanje potčinjenosti i zavisnosti od druge države. Građani su na izborima glasali za evropske reforme, a ne za postizbornu platformu druge države - naglasio je Ivanov.

On je ukazao na odsustvo reagovanja kojim bi bilo osuđeno ovakvo mešanje u unutrašnje poslove Makedonije.

Mogerinijeva je danas pozvala Ivanova da preispita odluku o dodeljivanju mandata za sastav vlade i da je povuče u interesu svih građana, kao i da u skladu sa Ustavom poveri mandat kandidatu partije koja ima većinu u parlamentu.

Ona je naglasila da u demokratskom svetu ne postoji slučaj da parlamentarnoj većini bude uskraćeno pravo da formira vladu.

Osim Mogerinijeve, poziv za preispitivanje odluke o dodeljivanju mandata za sastav vlade makedonskom predsedniku prethodno su uputili evropski komesar za proširenje i susedsku politiku Johanes Han i američki ambasador u Makedoniji DŽes Bejli.

Makedonski predsednik juče je odbio da preda mandat za sastav nove vlade lideru SDSM-a Zoranu Zaevu, objašnjavajući da ga "savest sprečava" da mandat za sastav nove vlade preda onima koji "ruše suverenitet, teritorijalni integritet i nezavisnost Makedonije".

Zaev je skupio potpise 67 od ukupno 120 poslanika u Sobranju.

Potpise su Zaevu dali i poslanici iz tri političke partije Albanaca - Demokratska unija za integraciju, pokret Besa i Alijansa za Albance, koje su početkom januara u Tirani usvojile zajedničku platformu za pregovore o formiranju nove makedonske vlade.

Oni ovom platformom traže promena Ustava radi uvođenja albanskog kao drugog službenog jezika, jednaku zastupljenost Albanaca u svim državnim institucijama i njihovo uključivanje u pregovore sa Grčkom o rešavanju spora o nazivu Makedonija.

Tim dokumentom se traži i debata o himni, zastavi i državnom grbu Makedonije da bi državni simboli reflektovali multietničnost i etničku ravnopravnost.

Albanski premijer Edi Rama nazvao je platformu "istorijskom".

(Srna)