Хроника

Скопље: Ђорђе Иванов одбацио позив Федерике Могерини да Зорану Заеву додели мандат за састав владе

Штампа
петак, 03. март 2017.

 Македонски председник Ђорђе Иванов одбацио је позив високе представнице ЕУ за спољну политику и безбедност Федерике Могерини да преиспита одлуку о додељивању мандата за састав владе и да га додели СДСМ-у или партији која је обезбедила парламентарну већину.

Иванов је нагласио да, сагласно Уставу, за мандатара за састав нове владе неће одредити оног који преговара о платформи друге државе којом се уцењује Македонија, угрожава суверенитет, независност и унитарност државе, саопштено је из кабинета македонског председника.

- Са постизборном платформом руши се Устав и Охридски оквирни споразум, а Македонија се доводи у стање потчињености и зависности од друге државе. Грађани су на изборима гласали за европске реформе, а не за постизборну платформу друге државе - нагласио је Иванов.

Он је указао на одсуство реаговања којим би било осуђено овакво мешање у унутрашње послове Македоније.

Могеринијева је данас позвала Иванова да преиспита одлуку о додељивању мандата за састав владе и да је повуче у интересу свих грађана, као и да у складу са Уставом повери мандат кандидату партије која има већину у парламенту.

Она је нагласила да у демократском свету не постоји случај да парламентарној већини буде ускраћено право да формира владу.

Осим Могеринијеве, позив за преиспитивање одлуке о додељивању мандата за састав владе македонском председнику претходно су упутили европски комесар за проширење и суседску политику Јоханес Хан и амерички амбасадор у Македонији Џес Бејли.

Македонски председник јуче је одбио да преда мандат за састав нове владе лидеру СДСМ-а Зорану Заеву, објашњавајући да га "савест спречава" да мандат за састав нове владе преда онима који "руше суверенитет, територијални интегритет и независност Македоније".

Заев је скупио потписе 67 од укупно 120 посланика у Собрању.

Потписе су Заеву дали и посланици из три политичке партије Албанаца - Демократска унија за интеграцију, покрет Беса и Алијанса за Албанце, које су почетком јануара у Тирани усвојиле заједничку платформу за преговоре о формирању нове македонске владе.

Они овом платформом траже промена Устава ради увођења албанског као другог службеног језика, једнаку заступљеност Албанаца у свим државним институцијама и њихово укључивање у преговоре са Грчком о решавању спора о називу Македонија.

Тим документом се тражи и дебата о химни, застави и државном грбу Македоније да би државни симболи рефлектовали мултиетничност и етничку равноправност.

Албански премијер Еди Рама назвао је платформу "историјском".

(Срна)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]