Početna strana > Hronika > Situacija u nuklearki Fukušima izmiče kontroli, nivo radijacije raste
Hronika

Situacija u nuklearki Fukušima izmiče kontroli, nivo radijacije raste

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 17. mart 2011.

Situacija  u nuklearnom kompleksu Fukušima je izuzetno teška: pojedini stručnjaci već tvrde da je razvoj izmakao kontroli, dok drugi veruju da situacija još nije toliko dramatična.

Japanska vojska je danas iz helikoptera i vodenih topova izbacila tone vode u pokušaju da ohladi oštećeni reaktor tri nuklearnog kompleksa Fukušima i spreči topljenje plutonijumskog goriva ili požar, koji bi doveli do ispuštanja radioaktivnih čestica u atmosferu, ali video snimci pokažuju da ti pokušaji nisu uspeli jer su veće količine vode pale izvan cilja.

Generalni direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Jukija Amano ocenio je  da je situacija u nuklearki, oštećenoj razornim zemljotresom, ozbiljna, ali da je još rano reći i da je izmakla kontroli.

Amano je takođe najavio da , s obzirom na najnovije podatke kojima IAEA raspolaže o stanju u nuklearki, planira da se na licu mesta, u Japanu, upozna sa situacijom.

Međutim, evropski komesar za energetiku Ginter Etinger kaže da je situacija u Fukušimi izmakla kontroli, dok francuska Agencija za nuklearnu bezbednost saopštava da se radi o drugoj najvećoj nuklearnoj katastrofi, odmah posle černobilske nesreće 1986.godine.

Agencija za nuklearnu bezbednost Japana najavila je da će i sutra nastaviti da baca vodu iz vazduha na reaktor br 3, dok je Tokijska kompanija za električnu energiju, u čijoj je nadležnosti oštećeno postrojenje, saopštila da je nivo radijacije u nuklearki porastao je sa 3.700 na 4.000 mikrosiverta na sat.

Japanski inženjeri pokušavaju takođe da dalekovodom ponovo sprovedu struju do oštećenog nuklearnog kompleksa.

Posle zemljotresa jačine 9 stepeni Rihtera koji je 11. marta pogodio Japan četiri od ukupno šest reaktora u Fukušimi pretrpeli su požare, eksplozije, oštećenja struktura u kojima su smeštena jezgra reaktora, delimično topljenje ili porast temperatura u bazenima u kojima je skladišteno potrošeno nuklearno gorivo.

Prema najnovijim informacijama, temperature rastu u bazenima sa potrošenim gorivom i u preostala dva reaktora. Ako bazeni ostanu bez vode, goruće šipke bi mogle da se istope ili zapale, posle čega bi se stvorio potencijalno smrtonosni stepen radijacije.

Direktor američke Nuklearne regulatorne komisije Gregori Jacko upozorio je da postoji mogućnost da je bazen za hlađenje potrošenih gorivnih šipki u reaktoru 4 možda presušio, a da drugi curi.

On je rekao da je nivo radijacije oko bazena za hlađenje izuzetno visok i da predstavlja rizik za radnike koji rade na hlađenju reaktora.

"Radnici bi teško mogli da se približe reaktorima zato što bi količina radijacije kojoj bi bili izloženi bila potencijalno smrtonosna u vrlo kratkom vremenskom roku", rekao je Jacko. 

Prvi zamenik direktora ruskog instituta Kurčatov Jaroslav Štrombah izjavio je da još postoji nada da se incident u Fukušimi neće proširiti izvan tog nuklearnog kompleksa, iako je od samog početka jasno da je situacija krajnje ozbiljna.

Direktor švedskog Intituta za vojna istraživanja Lars-Erik de Ger upozorio je da se mala koncentracija radioaktivnih čestica kreće iz Japana u pravcu Severne Amerike, ali je istakao da se radi o količini koja nije opasna za ljude.

Srbija je sada potpuno bezbedna od radijacije iz Japana, gde je nuklearna centrala Fukušima oštećena u razornom zemljotresu, ocenio je  meteorolog Nedeljko Todorović.

Zvanični broj poginulih i nestalih posle zemljotresa i cunamija dostigao je 14.650, saopštila je  japanska policija, nagoveštavajući da bi taj broj mogao biti znatno veći.

Japan je  suočen s teškom humanitarnom situacijom: oko 850.000 domaćinstava u Japanu je bez struje pri temperaturi oko nule, najmanje 1,5 miliona domaćinstava nema tekuću vodu, lokalne vlasti su počele da mere radioaktivnost hrane, police u supermarketima su prazne, a ulice puste.

Dok Tokio ulaže sve napore da spreči katastrofu u  Fukušimi, sve više zemalja savetuje svojim građanima da napuste Japan. SAD i Velika Britanija su poslale avione za svoje državljane koji žele da napuste tu zemlju, Kina priprema evakuaciju više hiljada Kineza iz Tokija, dok Francuska šalje dva vladina aviona po svoje građane.

Francuska je najavila takođe da će u Japan poslati avion sa 95 tona hemijskog elementa bora, koji smanjuje radijaciju asporbovanjem neutrona.

Predsednik Srbije Boris Tadić upisao se danas u knjigu žalosti u ambasadi Japana u Beogradu i izrazio najdublje saučešće narodu Japana zbog tragedije koja je zadesila ovu zemlju.

"Ovo je trenutak kada se svet ujedinjuje u pomoći Japanu kao što je Japan uvek pomagao drugima", upisao je predsednik Tadić u knjigu žalosti.

Predsednik Tadić je napisao i da Srbija nikada neće zaboraviti solidarnost koju su građani Japana i njegova vlada iskazali u proteklom periodu, istakavši da će Srbija uvek biti spremna da bude sa Japanom u teškim trenucima.
(Tanjug)

 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner