петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ситуација у нуклеарки Фукушима измиче контроли, ниво радијације расте
Хроника

Ситуација у нуклеарки Фукушима измиче контроли, ниво радијације расте

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 17. март 2011.

Ситуација  у нуклеарном комплексу Фукушима је изузетно тешка: поједини стручњаци већ тврде да је развој измакао контроли, док други верују да ситуација још није толико драматична.

Јапанска војска је данас из хеликоптера и водених топова избацила тоне воде у покушају да охлади оштећени реактор три нуклеарног комплекса Фукушима и спречи топљење плутонијумског горива или пожар, који би довели до испуштања радиоактивних честица у атмосферу, али видео снимци покажују да ти покушаји нису успели јер су веће количине воде пале изван циља.

Генерални директор Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА) Јукија Амано оценио је  да је ситуација у нуклеарки, оштећеној разорним земљотресом, озбиљна, али да је још рано рећи и да је измакла контроли.

Амано је такође најавио да , с обзиром на најновије податке којима ИАЕА располаже о стању у нуклеарки, планира да се на лицу места, у Јапану, упозна са ситуацијом.

Међутим, европски комесар за енергетику Гинтер Етингер каже да је ситуација у Фукушими измакла контроли, док француска Агенција за нуклеарну безбедност саопштава да се ради о другој највећој нуклеарној катастрофи, одмах после чернобилске несреће 1986.године.

Агенција за нуклеарну безбедност Јапана најавила је да ће и сутра наставити да баца воду из ваздуха на реактор бр 3, док је Токијска компанија за електричну енергију, у чијој је надлежности оштећено постројење, саопштила да је ниво радијације у нуклеарки порастао је са 3.700 на 4.000 микросиверта на сат.

Јапански инжењери покушавају такође да далеководом поново спроведу струју до оштећеног нуклеарног комплекса.

После земљотреса јачине 9 степени Рихтера који је 11. марта погодио Јапан четири од укупно шест реактора у Фукушими претрпели су пожаре, експлозије, оштећења структура у којима су смештена језгра реактора, делимично топљење или пораст температура у базенима у којима је складиштено потрошено нуклеарно гориво.

Према најновијим информацијама, температуре расту у базенима са потрошеним горивом и у преостала два реактора. Ако базени остану без воде, горуће шипке би могле да се истопе или запале, после чега би се створио потенцијално смртоносни степен радијације.

Директор америчке Нуклеарне регулаторне комисије Грегори Јацко упозорио је да постоји могућност да је базен за хлађење потрошених горивних шипки у реактору 4 можда пресушио, а да други цури.

Он је рекао да је ниво радијације око базена за хлађење изузетно висок и да представља ризик за раднике који раде на хлађењу реактора.

"Радници би тешко могли да се приближе реакторима зато што би количина радијације којој би били изложени била потенцијално смртоносна у врло кратком временском року", рекао је Јацко. 

Први заменик директора руског института Курчатов Јарослав Штромбах изјавио је да још постоји нада да се инцидент у Фукушими неће проширити изван тог нуклеарног комплекса, иако је од самог почетка јасно да је ситуација крајње озбиљна.

Директор шведског Интитута за војна истраживања Ларс-Ерик де Гер упозорио је да се мала концентрација радиоактивних честица креће из Јапана у правцу Северне Америке, али је истакао да се ради о количини која није опасна за људе.

Србија је сада потпуно безбедна од радијације из Јапана, где је нуклеарна централа Фукушима оштећена у разорном земљотресу, оценио је  метеоролог Недељко Тодоровић.

Званични број погинулих и несталих после земљотреса и цунамија достигао је 14.650, саопштила је  јапанска полиција, наговештавајући да би тај број могао бити знатно већи.

Јапан је  суочен с тешком хуманитарном ситуацијом: око 850.000 домаћинстава у Јапану је без струје при температури око нуле, најмање 1,5 милиона домаћинстава нема текућу воду, локалне власти су почеле да мере радиоактивност хране, полице у супермаркетима су празне, а улице пусте.

Док Токио улаже све напоре да спречи катастрофу у  Фукушими, све више земаља саветује својим грађанима да напусте Јапан. САД и Велика Британија су послале авионе за своје држављане који желе да напусте ту земљу, Кина припрема евакуацију више хиљада Кинеза из Токија, док Француска шаље два владина авиона по своје грађане.

Француска је најавила такође да ће у Јапан послати авион са 95 тона хемијског елемента бора, који смањује радијацију аспорбовањем неутрона.

Председник Србије Борис Тадић уписао се данас у књигу жалости у амбасади Јапана у Београду и изразио најдубље саучешће народу Јапана због трагедије која је задесила ову земљу.

"Ово је тренутак када се свет уједињује у помоћи Јапану као што је Јапан увек помагао другима", уписао је председник Тадић у књигу жалости.

Председник Тадић је написао и да Србија никада неће заборавити солидарност коју су грађани Јапана и његова влада исказали у протеклом периоду, истакавши да ће Србија увек бити спремна да буде са Јапаном у тешким тренуцима.
(Танјуг)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер