субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Широм Швајцарске жене протестују тражећи једнаке плате са мушкарцима и мање сексуалног узнемиравања
Хроника

Широм Швајцарске жене протестују тражећи једнаке плате са мушкарцима и мање сексуалног узнемиравања

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 14. јун 2019.

 Жене у Швајцаркој изашле су данас на улице градова широм земље, обучене у љубичасто, захтевајући плате једнаке оним које примају мушкарци. Један од захтева је и мање сексуалног малтретирања и насиља. Ово је први овакав протест у Швајцарској у последњих 28 година.

Организатори протеста су најавили да ће захтеви бити јасно истакнути током јутарње гужве на железничким станицама, у канцеларијама и на осталим јавним местима.

Присталице протеста надају се да ће се омасовити такозвани "љубичасти талас", назван по усвојеном симболу покрета - стиснутој љубичастој песници унутар знака Венере.

Предвидене су поворке с дечијим колицима, протест с пиштаљкама, продужене паузе за ручак и пикник. Скупови су најављени у неколико градова, а у Берну ће крајем дана бити одржано окупљање испред Савезне палате.

У неким градовима ће одбаништа ће бити затворена, а у школама ће бити пружена минимална услуга.

Посланици су одлучили да подрже ту иницијативу тако што ће имати паузу од 15 минута. Министар унутрашњих послова задужен и за социјалне питања Ален Берсе позвао је преко видео поруке на Твитеру на осуду породичног насиља, злостављање и јаз који постоји између мушкараца и жена по питању плата и пензија.

Унија послодаваца оценила је скуп као незаконит, а девиза скупа је "Више времена, више новца, више поштовања".

Последњи велики штрајк жена са око пола милион окупљених одржан је 14. јуна 1991. године, десет година после увођења принципа родне једнакости у Устав земље. Жене су од тада осуђивале недостатак конкретних мера и додале да се наставила неједнакост плата. После тога је 1996. године усвојен закон о једнакости у раду.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер