петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Синиша Мали за РТС: Од октобра сви пензионери у Србији ће имати "никад веће пензије"; Вучићева посета Кини је "у сваком погледу историјска"
Хроника

Синиша Мали за РТС: Од октобра сви пензионери у Србији ће имати "никад веће пензије"; Вучићева посета Кини је "у сваком погледу историјска"

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 20. септембар 2018.

Министар финансија Синиша Мали изјавио је вечерас да ће сви пензионери у Србији од октобра имати "никад веће пензије".

Гостујући на Радио-телевизији Србије, министар је казао да ће се у зависности од резултата у буџету, и наредне године размишљати о даљем повећању пензија.

Фискални савет затражио је да се повуку предложене измене којима се укида формула за повећање пензија, у складу са инфлацијом и привредним растом, и Влади се омогућује да одлучује кад и колико новчано увећање ће дати уз пензију, а Мали наводи да нико не треба да брине јер је Влада показала да доноси не политичке одлуке него економске.

"Нема разлога да пензије се не повећавају и више од неке индексације уколико резултати остварени, превасходно у привреди, то омогућавају", рекао је Мали.

"Управо те измене нама дају за право и дају нам могућност да повећамо пензије и више него што то говори нека индексација и зато инсистирамо на томе да управо наши најстарији суграђани добију више уколико резултати у нашој привреди буду бољи", каже Мали.

Упитан када ће бити укинут Закон о привременом умањењу зарада у јавном сектору, Мали је казао да ће о томе разговарати са делегацијом Међународног монетаног фонда (ММФ) која ће боравити у Београду наредне недеље.

"Делегација са Џејмсом Руфом на челу је у понедељак у Београду, дакле целе наредне недеље очекују нас разговори о томе и до краја септембра, као што сам већ рекао пре пар месеци, изаћи ћемо и са тим предлогом сходно разговорима и договорима које ћемо са њима направити", закључио је Мали.

"Целе наредне недеље разговараћемо о томе и до краја септембра изаћи ћемо и са тим предлогом", казао је министар.

Коментаришући посету председника Србије Александра Вучића Кини, Мали је оценио да је то у "сваком погледу историјска посета".

Синиша Мали је, гостујући у Дневнику РТС-а, истакао да је у сваком погледу посета председника Вучића Кини била историјска, као и да је то данас рекао и руски амбасадор у Србији Александар Чепурин. 

"Председник Кине Си Ђинпинг је рекао да постоји огромно поверење између њега и председника Вучића и да је то основа за челично пријатељство Србије и Кине. Никад бољи политички односи преливају се и на економску сферу, потписали смо 11 споразума вредних више од три милијарде долара, видите колико је то нових радних места и подстицаја за нашу привреду", казао је Мали.

Указао је да је један од уговора и онај о приватизацији, односно преузимању РТБ Бор.

"То је уговор вредности милијарду 460 милиона долара који ће бити инвестиране у РТБ Бор у наредних шест година. Замислите само како ће да изгледа исток Србије – Бор, Мајданпек, Доњи Милановац и цео тај део Србије након толиких инвестиција", рекао је Мали.

Истакао је да РТБ Бор од компаније који је била на рубу пропасти има партнера који ће да повећа производњу, који ће да обезбеди сигуран посао радницима, али и да допринесе повећању БДП-а Србије од 1,5 одсто на годишњем нивоу.

Такође, навео је Мали, потписан је и уговор за Фабрику гума у Зрењанину.

"Милијарду долара инвестиције у једну нову фабрику гума у Зрењанину. Осим тог једног уговора потписали смо још два уговора која су везана за тај град. То је нова будућност за цео Банат", додао је Мали.

Каже да је постигнут договор и о Индустријском парку у Борчи који ће се простирати на 320 хекатара и биће највећи кинески индустријски парк у Европи.

"Преко 1.000 компанија се очекује, скоро 10.000 радних места", рекао је Мали.

Он је оценио да је једна од важних порука посете српске државне делегације Кини и то да Србија не жели да промаши четврту индустријску револуцију као нешто што како је оценио, мења будућност света и обезбеђује сигуран посао младим генерацијама.

"То су рокови који су веома кратки. Да будем најискренији, знајући председника Вучића, он већ размишља о томе које ћемо нове уговоре потписивати са кинеским партнерима и кинеским инвеститорима и веома је важна та порука да Србија не жели да промаши Четврту индустријску револуцију", рекао је Мали.

Истиче да ми размишљамо сада на који начин да будемо део инвестиција које се односе на иновативне технологије, на индустрију знања, на ИТ, на нешто што је ново, нешто што мења будућност света, а не само Србије у наредним деценијама.

 

"Желимо да уђемо у те иновативне делатности и желимо да будемо лидери и у томе и то ће нам обезбедити и високу стопу раста за будућност, а такође и сигуран посао младима који долазе", навео је Мали.

(Бета, РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер