уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Синиша Мали: Све што се дешава у Србији је пре свега Вучићева визија, ни један грађанин не може да оспори његову улогу у подизању економске снаге земље
Хроника

Синиша Мали: Све што се дешава у Србији је пре свега Вучићева визија, ни један грађанин не може да оспори његову улогу у подизању економске снаге земље

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 21. август 2019.

 Неспорна је улога председника Александра Вучића у подизању економске снаге земље и то не може да му оспори ни један грађанин Србије.

То је данас оценио члан Председништва Српске напредне странке и министар финансија у Влади Србије Синиша Мали.

Мали је рекао да, по њему, нема ничег спорног у томе што председник отвара фабрике, жели добро свом народу, озбиљно се бави економском политиком и што је за разлику од бивших власти заједно са својим тимом, успешно спровео фискалну консолидацију, рекао је Мали на ТВ Пинк.

Биће још свечаних отварања

Како је оценио, уз Инвестициони план од 12 милијарди евра у наредним годинама биће још више свечаних отварања, јер ова Влада има циљ да Србија још брже напредује.

"Не видим ништа лоше у томе. Никада се више у Србији није радило. Само последњих пет година, отворено је 300 километара аутопутева, али и преко 200 фабрика и комерцијалних објеката, у којима је запослено више од 60.000 људи. Укупан износ инвестиција је више од 2,5 милијарде евра. Сви треба да буду поносни на ове резултате", рекао је Мали коментаришући писање дневног листа Данас да се председник Вучић бави отварањем "свега и свачега".

Смањење стопе незапослености

Он је истакао и да не треба изгубити из вида да је огроман труд резултирао и значајним смањењем стопе незапослености.

"Важно је да грађани примете како се смањује незапосленост, која је 2013. године била већа од 25 одсто, а сада је испод 12 одсто. Са више од 25 одсто када дођете до 11 или 10 одсто и идете трендом наниже, то су очигледни резултати", казао је Мали.

Подсетио је да се Србија нашла међу топ десет економија у Европи прошле године по привредном расту од 4,3 одсто и да грађани Србије на то треба да буду поносни, али и да знају где се улаже новац који је Србија успела да заради.

Све је Вучићева визија

Према његовим речима, све што се догађа "је пре свега Вучићева визија, јер он живи за то да отвара фабрике и нове путеве".

"Вучић је тај који је молио председника Кине да нам помогне и нађе инвеститора. Сачувао је пет хиљада радних места у Железари Смедерево и још толико изван фабрике, код коопераната. Сада је ХБИС највећи извозник у нашој земљи. РТБ Бор су покушавали да продају у прошлости, али Вучић је тај који је молио, тражио, гледао које су опције, а сада 1,6 милијарди евра тај инвеститор улаже. Он се борио за ту инвестицију", казао је он и истакао да је поносан на све што је урађено до сада.

Све што се радило до сада није било лако, напоменуо је он и подсетио да Србија напредује на бизнис листама, а и угледни лист Фајненшел тајмс је Србију ставио на прво место по броју инвестиција које су привучене током прошле године.

Мали је истакао да би волео да постоји квалитетнија опозиција која би својим идејама и конструктивним предлозима указала на грешке, изашла са програмом и тако допринела свеопштем друштвеном напретку.

Напредак последица тешких одлука

"Ништа се случајно не дешава, ни то што председник отвара путеве, фабрике, што повећавамо плате и пензије, то су последице тешких одлука из 2014. године, када су се они (опозиција) бавили одласцима на тамо нека острва. У децембру ове године просечна плата ће бити 500 евра, а пре пар година су причали да је то све пусти сан", оценио је Мали.

Према његовим речима и међународне финансијске институције попут Међународног монетарног фонда (ММФ) и Светске банке (СБ) својом статистиком и показатељима показале су "колико се бавите економијом и грађанима, а са друге стране имате оне који се само баве собом".

"Имате њихов захтев у вези РЕМ-а или РТС, њих не интересују грађани већ секунде на РТС-у. Немојте да заборавите да је Ђилас док је био на власти зарадио преко пет стотина милиона евра захваљујући својим приватним компанијама. Ми се бавимо економијом, повећањем животног стандарда а они нека раде шта хоће", навео је Мали.

Своде борбу на лични план

Министар је рекао да опозиција не види излаз из ове ситуације, да не могу ништа да кажу о економском напретку Србије, те због тога борбу своде на лични план.

С тим у вези прокоментарисао је и нападе на глумца Ненада Јездића који је учествовао у културном програму приликом отварања аутопута Милош Велики.

"Мислим да коментари и напади на те људе говоре више о тим људима који нападају. Сви са којима сам разговарао су поносни на оно што смо урадили и не плаше се да то кажу. Ја верујем да је оно што радимо добро и за моју децу и за све остале. Због тога хоћу да захвалим господину Јездићу на свему", рекао је он.

Већина подржава раст и бољитак

Министар је на крају оценио да је, ипак, реч о мањини која напада председника, а да већина подржава раст и бољитак за младе нараштаје.

"То је толика мржња, једноставно они не виде излаз, немају шта да понуде и иду на лично, то је дно дна. За ово кратко време не памтим да је било овако, нападају све, од деце, до супруга. Не могу ништа да кажжу око отварања фабрика, путева, економског напретка, бољег положаја Србије и у региону и у свету и зато нападају породицу", рекао је Мали.

Поновио је да све што се дешава по питању економије није случајно.

"Најлакше је направити твит или пет током дана, уз то направите капућино и пијуцкате, а с друге стране имате људе који се озбиљно баве државом и политиком, где размишљамо како да нешто урадимо. Ако је њима главна политика вређање, ширење неистине и мржжње, на сву срећу, реч је о великој мањини у нашој земљи. Сигуран сам да већина подржава раст и бољитак за сву нашу децу", закључио је министар.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер