уторак, 07. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Синиша Мали: Након разговора са ММФ изнећу тачну рачуницу око повећања пензија и плата
Хроника

Синиша Мали: Након разговора са ММФ изнећу тачну рачуницу око повећања пензија и плата

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 10. август 2018.

 Министар финансија Синиша Мали изјавио је да ће ускоро бити припремљена тачна рачуница око повећања пензија и плата у јавном сектору и додао да ће пензије највероватније бити повећане у новембру.

"Укинућемо Закон о привременом умањењу пензија, што значи да ће пре краја године, највероватније у новембру, бити повећања пензија", рекао је Мали за Вечерње новости. 

Подсетио је да делегација ММФ-а долази у другој половини септембра и да ће након разговора са њима, који неће бити лаки, изнети конкретне податке. Мали је оценио да је Србија на добром путу опоравка и раста привреде и да је у првих шест месеци ове године остварен раст БДП од 4,5 одсто, што је, како је додао, највиша стопа раста за првих шест месеци у последњој деценији.

"Суфицит у буџету на крају јула износио је 49,1 милијарду динара, односно око 410 милиона евра, а био је планиран дефицит од 16,7 милијарди динара", рекао је Мали. 

Мали је оценио да захваљујући резултатима има простора и за укидање Закона о привременом смањењу пензија и за повећање најнижих пензија. На питање да ли ће због планиранх повишица бити ребаланса буџета, Мали је рекао да се у овом тренутку не размишља о ребалансу, с обзиром на то да у овом тренутку повећање и пензија и плата може да се реализује из постојећег буџета. 

Навео је да ће једна од тема разговора са ММФ бити и забрана запошљавања у јавном сектору. 

"Иако траје забрана запошљавања, владина Комисија за давање сагласности води рачуна о приоритетима. Људи се запошљавају тамо где је дошло до природне селекције, односно одлазака у пензију, а где су неопходни новозапослени кадрови, попут васпитачица и медицинских радника. Стимулативне мере које примењујемо везане су и за то да приватни сектор, који треба да буде носилац раста и развоја економије, додатно ојача, чиме се отварају нова радна места", рекао је Мали. 

Министар финансија најавио је и смањење рока за повраћај ПДВ, умањење фискалног оптерећења зарада, као и доношење посебног пакета пореских подстицаја за иновативне активности.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер