Početna strana > Hronika > Siniša Mali: Dogovorena kreditna podrška američke DFC od 400 miliona dolara za zajmove privredi
Hronika

Siniša Mali: Dogovorena kreditna podrška američke DFC od 400 miliona dolara za zajmove privredi

PDF Štampa El. pošta
sreda, 28. april 2021.

 Sa Američkom razvojnom korporacijom DFC dogovorena je nova garantna šema kojom je predviđeno da ta finansijska institucija obezbedi 400 miliona dolara kao garanciju za odobrenje bankarskih kredita preduzećima u Srbiji, izjavio je ministar finansija Siniša Mali, navodi se u saopštenju ministarstva.

„Uspeli smo da napravimo konačan dogovor sa DFC o prvih 400 miliona dolara za privredu Srbije. Prošle nedelje su izglasane dve nove garantne šeme, odnosno dodatnih milijardu evra na postojeće garantne šeme koje Republika Srbija već ima i koje je zajedno sa bankama plasirala kako bi se ublažile negativne posledice pandemije. Ovde govorim o još jednoj garantnoj šemi koja će biti realizovana na osnovu Sporazuma vlada Srbije i SAD“, rekao je ministar u Skupštini Srbije, predstavljajući Predlog Zakona o potvrđivanju sporazuma o podsticanju investicija između dve vlade – Srbije i SAD, koji će obuhvatiti i ovaj dogovor, a čija se ratifikacija očekuje u srpskom parlamentu.

Kako se navodi, uskoro se očekuje i formalno potpisivanje sporazuma o novoj garantnoj šemi sa Vladom Srbije kao i završetak sporazuma DFC sa bankama u Srbiji. Nakon toga će novac biti na raspolaganju domaćim preduzećima za kredite za likvidnost, inovacije i investicije.

Mali je predstavio i Predlog zakona o potvrđivanju Aneksa 1 Sporazuma između vlada Srbje i Francuske o saradnji u oblasti sprovođenja prioritetnih projekata u Republici Srbiji.

„Dva su projekta ovde identifikovana, a to su projekat izgradnje metroa u Beogradu i projekat koji se odnosi na unapređenje elektro-distributivnog sistema u našoj zemlji“, rekao je Mali dodajući da će se ove nedelje pred Vladom Srbije naći Nacrt zakona o metrou, a on će se u naredne dve sedmice naći pred poslanicima u Skupštini Srbije.

Reč je, dodao je, o propisu koji definiše ne samo proces, metodologiju i proceduru izgradnje metroa, već i sistem upravljanja metroom.

Mali je predstavio i Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između vlada Srbije i Kine o uzajamnom priznavanju programa AEO Uprave carina Ministarstva finansija Republike Srbije i Programa za upravljanje kreditima preduzeća generalne carinske administracije Narodne Republike Kine.

(N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner