петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Синдикат контроле летења: Због премора контролора угрожена је безбедност ваздушног простора Србије и Црне Горе
Хроника

Синдикат контроле летења: Због премора контролора угрожена је безбедност ваздушног простора Србије и Црне Горе

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 04. децембар 2019.

Синдикат контроле летења саопштио је да Kонтрола летења Србије и Црне Горе (СМАТСА) крши права запослених и да је зато угрожена безбедност ваздушног простора Србије и Црне Горе, као и да постоји могућност да због тога контролори летења ступе у штрајк.

Kако се наводи у саопштењу синдиката, о томе да је безбедност летења изнад Србије и Црне Горе угрожена обавештене су и међународне институције и кровни Европски синдикат радника у транспорту.

Саопштење преносимо у целости:

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ СИНДИKАТА KОНТРОЛЕ ЛЕТЕЊА

3. ДЕЦЕМБАР 2019.

Синдикат контроле летења обавештава јавност да постоје индиције да је безбедност ваздушног простора Србије и Црне Горе угрожена.

Због незаконитог поступања СМАТСА, репрезентативни Синдикат контроле летења обавестио је међународне институције и кровни Европски синдикат радника у транспорту да постоје сумње да је безбедност летења изнад Србије и Црне Горе угрожена. Синдикат захтева да се хитно примене сви интерни прописи као и европске регулативе, којих је СМАТСА потписник, али их до сада није поштовала.

СМАТСА у дужем временском периоду не поштује стандардне оперативне процедуре које су везане за стрес код контролора летења. Врше се незаконите и неблаговремене промене радних времена, а те промене су толико учестале да могу бити погубне по живот и здравље запослених. Радна сатница контролора летења иста је током сезоне и ван ње, па често долази до премора. Kонтролори летења немају потребно време за одмор и враћање психофизичког стања на радни максимум и самим тим неспремно се дочекује наредна сезона. Оперативно особље ускраћено је за адекватне собе за одмор и рекреацију током радног времена, које су преко потребне за враћање концентрације након напорних радних сати, а контролорима летења у Црној Гори је већ дуже време чак ускраћена пијаћа вода на радном месту, као једно од основних елементарних услова.

Поред свега тога, у СМАТСА не постоји акт којим се регулише план каријере, што је од великог значаја како за контролоре летења, тако и за саму фирму. Претходно описано, у збиру са тиме што не постоје правилници везани за сукоб интереса, као ни конкурси за оперативне позиције, доводе до негативне селекције кадрова, које могу имати погубне последице за компанију и државу Србију.

Посао контролора летења један је од најстреснијих послова по количини стреса и болестима које изазива и опште је познато да већина контролора летења не доживи касну старост већ им је, по светским студијама, животни век у просеку краћи за 15 година. Због свега наведеног, све светске компаније које пружају услуге контроле летења, труде се да животне и радне услове оперативцима који директно утичу на безбедност ваздушног саобраћаја поставе на максимум, док СМАТСА ради управо супротно.

На све то, СМАТСА има широк дијапазон кршења како колективног уговора, тако и закона. Већ четири године одбија да поступи по закону и донесе акт којим би се прописао мимимум процеса рада у случају штрајка. Синдикат контроле летења се нада да до штрајка неће доћи али руководство би под хитно морало да почне са исправљањем својих грешака, од којих мноштво још увек није ни наведено, јер све поменуто директно и недвосмислено утиче на смањење способности за рад контролора летења и самим тим на безбедност ваздушног саобраћаја.

Синдикат контроле летења је репрезентативни синдикат оперативног особља контроле летења у Србији и Црној Гори и има 350 чланова.

(Бета, скл.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер