петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Силвио Берлускони: Формирати језгро ЕУ за примену Лисабонског споразума
Хроника

Силвио Берлускони: Формирати језгро ЕУ за примену Лисабонског споразума

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 21. септембар 2009.

РИМ/БРИСЕЛ – Италијански премијер Силвио Берлускони оценио је да, уколико ирски грађани поново одбаце Лисабонски споразум, чланице ЕУ треба да формирају „тврдо језгро” Европе за примену овог споразума.

Европа не може да доноси одлуке због тога што одлуке морају да се доносе јединствено, објаснио је Берлускони на конференцији за новинаре после састанка са словеначким премијером Борутом Пахором.

„Уколико Лисабонски споразум поново не прође, мораћемо да преиспитамо садашњи начин функционисања ЕУ како би формирали тврдо језгро држава које ће деловати независно од консензуса,” изјавио је Берлускони, пренео је данас бриселски интернет дневник ЕУ Обзервер.

Идеја о формирању тврдог европског језгра које би инсистирало на интеграционим процесима јавља се сваки пут када одлуке уније блокира нека мања чланица, подсетио је бриселски дневник.

Бројни политичари и интелектуалци предлагали су да тзв. ужи круг чланица ЕУ формира нову организацију у циљу брже интеграције. Као име те уже групе често се помињала Европска федерација.

Неки стручњаци верују да ће и у случају да Ирска усвоји Лисабонски посразум то бити неопходно када се Унија прими нове чланице поред постојећих 27.

Било је међутим случајева када се Италија противила овој идеји, посебно када је сама бивала искључена из ужег круга.

То се рецимо догодило јануара 2004. када су се лидери Француске, Немачке и Велике Британије састали да договоре заједнички приступ и изгладе разлике око рата у Ираку пре самита ЕУ на пролеће. Италија је тада изостављена иако је у то време била четврта по економској снази унутар ЕУ, навео је ЕУ Обзервер.

Италијански министар спољних послова Франко Фратини је тада рекао да ЕУ не сме да формира „директорат” односно језгро које би могло да унесе поделе у ЕУ и угрози европске интеграције.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер