Početna strana > Hronika > Si-En-En objavio naučnu studiju: Daljim porastom globalne temperature za 4 do 5 stepeni Celzijusa - svet koji poznajemo više neće biti isti
Hronika

Si-En-En objavio naučnu studiju: Daljim porastom globalne temperature za 4 do 5 stepeni Celzijusa - svet koji poznajemo više neće biti isti

PDF Štampa El. pošta
sreda, 08. avgust 2018.

Posledice podizanja prosečne temperature planete Zemlje za jedan i po do dva stepena mogle bi da budu mnogo teže nego što se do sada mislilo, pokazala je nova naučna studija, koju objavljuje CNN. Tekuća 2018-ta već do sada je najtoplija godina od kada se vrše merenja.

Kako sada stoje stvari, Zemlja bi mogla da postane toplija čak za 4 do 5 stepeni Celzijusa. Neke oblasti bi postale potpuno nemoguće za život. Zagrevanje bi dovelo i do podizanja svetskog nivoa mora čak za 16 metara.

"Vidimo da je i dosadašnje dizanje temperature dovelo do češćih oluja, poplava i požara. Ako bi se temperatura digla za dva stepena još uvek postoji mogućnost da bi smo se adaptirali, ali ako se pređe ta granica, na temperaturama višim za četiri stepena, svet koji poznajemo ne bi bio isti", rekao je koautor studije Johan Rokstrom.

Čak iako bi se sve države sveta pridržavale Pariskog sporazuma o ograničavanju emisija štetnih gasova, postoji velika opasnost da će Zemljom zavladati uslovi koje klimatolozi nazivaju "Zemlja staklenik".

Već je ovo leto oborilo mnoge rekorde: U Japanu više od 71.000 ljudi potražilo lekarsku pomoć zbog vrućina, a 138 ih je preminulo.

Vrućine su u Španiji smanjile prihode od turizma. 

"Prevruće je. Došla sam pripremljena: koristim san blok kremu, nosim šešir i pijem puno vode. Madrid je prelep, ali zbog vrućine i zagađenosti šetnje su nemoguće", kaže turistkinja Klaudija.

Nisu ugroženi samo ljudi. Dok talas vrućine i dalje traje u Švajcarskoj, vojni helikopteri u toj zemlji počeli su da donose vanredne zalihe vode stočarima u planinskim predelima gde hiljade krava pate od žeđi zbog nestašice vode.

"Već 13 godina iznajmljujem ove pašnjake, ali smo sada morali da molimo vojsku da nam dostavi vodu. Ovo nije trajno rešenje i tražimo pomoć da izgradimo veštačko jzero", kaže stočar Gregor Martin. 

Okrug u blizini prestonice Norveške oborio je 71-godišnji rekord po broju uzastopnih dana sa temperaturama iznad 25 stepeni Celzijusa. Zbog upotrebe klima uređaja ugroženo je i snabdevanje strujom.

"Leto je vrlo vruće i vrlo sušno. Rezervoari vode su nam popunjeni tek 60 odsto, a normalno bi bilo 75. Malo je i vetra koji duva iz Danske pa sve to utiče na skok cena struje", kažu proizvođači struje. 

Otapanje večnog leda iz tla će osloboditi velike količine metana koji je mnogo snažniji od CO2, upozoravaju stručnjaci. To će, pak, prouzrokovati jačanje efekta staklene bašte, dalji porast temperatura i dalja otapanja i druge propratne efekte.

(N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner