петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Си-Ен-Ен објавио научну студију: Даљим порастом глобалне температуре за 4 до 5 степени Целзијуса - свет који познајемо више неће бити исти
Хроника

Си-Ен-Ен објавио научну студију: Даљим порастом глобалне температуре за 4 до 5 степени Целзијуса - свет који познајемо више неће бити исти

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 08. август 2018.

Последице подизања просечне температуре планете Земље за један и по до два степена могле би да буду много теже него што се до сада мислило, показала је нова научна студија, коју објављује ЦНН. Текућа 2018-та већ до сада је најтоплија година од када се врше мерења.

Како сада стоје ствари, Земља би могла да постане топлија чак за 4 до 5 степени Целзијуса. Неке области би постале потпуно немогуће за живот. Загревање би довело и до подизања светског нивоа мора чак за 16 метара.

"Видимо да је и досадашње дизање температуре довело до чешћих олуја, поплава и пожара. Ако би се температура дигла за два степена још увек постоји могућност да би смо се адаптирали, али ако се пређе та граница, на температурама вишим за четири степена, свет који познајемо не би био исти", рекао је коаутор студије Јохан Рокстром.

Чак иако би се све државе света придржавале Париског споразума о ограничавању емисија штетних гасова, постоји велика опасност да ће Земљом завладати услови које климатолози називају "Земља стакленик".

Већ је ово лето оборило многе рекорде: У Јапану више од 71.000 људи потражило лекарску помоћ због врућина, а 138 их је преминуло.

Врућине су у Шпанији смањиле приходе од туризма. 

"Превруће је. Дошла сам припремљена: користим сан блок крему, носим шешир и пијем пуно воде. Мадрид је прелеп, али због врућине и загађености шетње су немогуће", каже туристкиња Клаудија.

Нису угрожени само људи. Док талас врућине и даље траје у Швајцарској, војни хеликоптери у тој земљи почели су да доносе ванредне залихе воде сточарима у планинским пределима где хиљаде крава пате од жеђи због несташице воде.

"Већ 13 година изнајмљујем ове пашњаке, али смо сада морали да молимо војску да нам достави воду. Ово није трајно решење и тражимо помоћ да изградимо вештачко јзеро", каже сточар Грегор Мартин. 

Округ у близини престонице Норвешке оборио је 71-годишњи рекорд по броју узастопних дана са температурама изнад 25 степени Целзијуса. Због употребе клима уређаја угрожено је и снабдевање струјом.

"Лето је врло вруће и врло сушно. Резервоари воде су нам попуњени тек 60 одсто, а нормално би било 75. Мало је и ветра који дува из Данске па све то утиче на скок цена струје", кажу произвођачи струје. 

Отапање вечног леда из тла ће ослободити велике количине метана који је много снажнији од ЦО2, упозоравају стручњаци. То ће, пак, проузроковати јачање ефекта стаклене баште, даљи пораст температура и даља отапања и друге пропратне ефекте.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер