петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Северна Кореја у приправности због војних маневара Јужне Кореје и САД
Хроника

Северна Кореја у приправности због војних маневара Јужне Кореје и САД

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 17. август 2009.

Због најављених војних маневара Јужне Кореје и САД Пјонјанг саопштио да је војску подигао на највиши степен приправности и да ће на провокације одговорити свим средствима, укључујући и нуклеарна. Северна Кореја, међутим, после девет месеци отвара границу ка јужном суседу.

Северна Кореја саопштила је да је војску и становништво подигла на виши степен приправности пред почетак америчких и јужнокорејксих маневара, као и да ће на сваку војну "провокацију" одговорити свим средствима, укључујући нуклеарно.

"Предстојећи маневри су велика претња миру и увод у инвазију", саопштио је Генералштаб севернокорејске војске, а пренели државни медији.

Војни врх те земље наводи да ће "брзо и немилосрдно" одговорити на "најмању војну провокацију" суверенитету, "свим офанзивним и дефанзивним средствима укључујући и нуклеарна".

Северна Кореја, која има нуклеарно наоружање, често осуђује такве војне маневре, које Сеул и Вашингтон представљају као искључиво одбрамбене.

Јужна Кореја и САД обавестиле су у јулу Пјонгјанг да ће одржати заједничку војну вежбу, наглашавајући да неће напасти Северну Кореју.

У вежбама које ће трајати до 27. августа учествоваће 10.000 америчких и 56.000 јужнокорејских војника. Вежбе укључују компјутерску симулацију како би се побољшали капацитети САД да заштите Јужну Кореју у случају напада.

Међутим, упркос сталним варницама између два суседа, Северна Кореја најавила је, помало изненађујуће, да ће отворити границу према Јужној Кореји, чиме ће окончати самонаметнуту деветомесечну блокаду, што је један од последњих корака у настојању режима у Пјонгјангу да се "отвори" ка свету.

Укидање блокаде ће донети и нормализовање саобраћаја ка индустријском парку Кесонг, којим управља Сеул на територији Северне Кореје, а чије функционисање је било доведено у питање због захтева Пјонгјанга да му се повећају неопходне надокнаде и плате скоро 40.000 севернокорејских радника.

Односи између две Кореје, које су технички у рату више од 50 година, постали су још више затегнути пошто је на чело Јужне Кореје дошао конзервативни председник Ли Мјунг-бак пре 18 месеци.

Јужнокорејски председник је укинуо било какву врсту помоћи северном суседу све док се режим у Пјонгјангу не одрекне свог нуклеарног програма, због кога земља трпи и међународне санкције.

Према тврдњама Северне Кореје, нуклеарни програм ће јој бити неопходан све док амерички војници, њих 28.000, буду присутни у Јужној Кореји.

Експерти сматрају да Пјонгјанг жели боље односе са САД, уз оцену да ће томе морати да претходи унапређење односа са Сеулом.

Одлуци о отварању границе претходила је одлука власти у Северној Кореји да ослободи недавно две америчке новинарке, које су биле осуђене на вишегодишње затворске казне.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер