петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сеул и Вашингтон повећавају напетост у Североисточној Азији
Хроника

Сеул и Вашингтон повећавају напетост у Североисточној Азији

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 06. септембар 2010.

Повећава се напетост у Северо-Источној Азији. Сеул и Вашингтон од 5. до 9. септембра у Жутом мору други пут у току последња три месеца уходавају тактику налажења и ликвидације  поморских објеката Северне Кореје. Пјонгјанг је назвао те вежбе озбиљном војном провокацијом.

Пекинг их сматра грубим изазовом за ситуацију у том региону.

Јужна Кореја и САД демонстрирају  снагу Северној Кореји за инцидент око јужнокорејске корвете Чхонан. Оне оптужују Пјонгјанг за њено потапање, док Пјонгјанг категорично негира своје учешће у томе и тражи независну истрагу узрока те трагедије. Сеул и Вашингтон су реаговали на то притиском на Северну Кореју без преседана. У јулу ради уништавања условног противника у Жутом мору су они искористили 20 бојних бродова, укључујући амерички атомски носач авиона Џорџ Вашингтон, 200 авиона и хеликоптера. Овог пута 6 разарача са ракетним оружјем, уз подршку брзих фрегата и авиона за борбу против подморница ће „уништавати“ подморницу која тобоже припада Северној Кореји.

Данашње војне вежбе Јужне Кореје и САД изазвале су иритираност у Кини. Протекли август је показао раст војне активности Пентагона у Азијско-Пацифичком региону. САД су имале три вежбе уз учешће Јужне Кореје, Аустралије, Сингапура, Вијетнама. Већ су најављене јапанско-америчке војно-поморске вежбе у децембру - својеврсној проби за одбрану острва Сенкану (кинески назив Дјаојујдао) у Источно-Кинеском мору (на које наводно претендује Кина).

Раније је кинеска влада оштро реаговала на покушај државног секретара САД Хилари Клинтон да се умеша у давнашњи спор између Кине и њених суседа о припадности других острва у Јужно-Кинеском мору. На форуму земаља АСЕАН у Ханоју у јулу је она ставила на знање да се национални интереси САД састоје у улози посредника у регулисању конфликата због око 200 острва и атола на које претендују Кина, Вијетнам, Брунеј, Малезија, Индонезија, Филипини и Тајван.

Вероватно је то покушај САД да смање утицај Кине. Пред микрофоном је проректор Дипломатске академије МИП РФ Евгениј Бажанов.

„Кина јача. Америка се навикла да буде хегемон, нарочито у Азијско-Пацифичком региону. Педесетих и шездесетих година 20. века Американци су тамо доминирали. Већина земаља тог региона су биле савезници САД. То су јужна Кореја, неке земље АСЕАН, једне су биле савезници, друге су тежиле томе, плус Аустралија и Нови Зеланд. Данас се у том региону појавио нови џин који угрожава хегемонију САД. Мења се баланс снага. Природно је да то иритира Вашингтон, зато он и покушава да заустави раст Кине. Јачање Кине се изражава не само у томе што расте њена економија. Учвршћују се и њене оружане снаге, она се све енергичније понаша у свим политичким споровима и питањима у Азијско-Пацифичком региону.

Данас је Кина очито заинтересована да би је САД замолиле да учини Северну Кореју попустљивијом у нуклеарној проблематици. Пекинг је више пута испунио те молбе, узимајући у обзир посебне односе с Пјонгјангом. Свакако, Пекинг сигурно није одушевљен ставом Северне Кореје у решавању нуклеарног проблема Корејског полуострва. Међутим, Кина је патрон тој земљи, дакле, неће дозволити да против ње примене силу у покушају свргавања северокорејског режима. Кина данас очито не жели да дозволи да би интереси Северне Кореје страдали због америчко-јужнокорејских војно-поморских вежби.

Како се сазнало у суботу, америчко-јужнокорејске вежбе ће бити одгођене, али не због протеста Пјонгјанга и Пекинга, већ због тајфуна који се приближава том региону. Нови термин вежбе још увек није саопштен.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер