Početna strana > Hronika > Serž Bramerc: Tamno poglavlje za Tribunal ako Ratko Mladić tamo ne ode
Hronika

Serž Bramerc: Tamno poglavlje za Tribunal ako Ratko Mladić tamo ne ode

PDF Štampa El. pošta
sreda, 04. maj 2011.

Ukoliko haški optuženici Ratko Mladić i Goran Hadžić ne budu uhapšeni do kraja mandata Haškog tribunala, to će biti "tamno poglavlje" u istoriji tog suda, rekao je glavni tužilac Tribunala Serž Bramerc.

- Hapšenje te dvojice begunaca jedno je od pitanja kojima pridajem najveću moguću važnost i nema alternative. Međutim, činjenica je da moja kancelarija nema policiju koja bi uhapsila one koji beže pred pravdom - rekao je Bramerc uoči današnje posete Hrvatskoj u intervjuu za Jutarnji list.

Upitan hoće li od međunarodne zajednice tražiti da Beogradu uslovi dobijanje statusa kandidata za ulazak u EU pronalaženjem Mladića i Hadžića, Bramerc je odgovorio da nije na njemu da iznosi komentare o političkim pitanjima.

- Za moj rad je bitno samo u kojoj meri države s nama sarađuju. I dalje ću tražiti podršku EU u pogledu saradnje zemalja bivše Jugoslavije, pa i konkretno u pogledu hapšenja te dvojice begunaca - istakao je glavni haški tužilac, dodavši da ne odlučuje o tome hoće li će se u raspravi o kandidaturi za EU uzeti u obzir njegov izveštaj o saradnji.

Politika uslovljavanja kojom se pristup EU zajednici uslovljava saradnjom sa Sudom pokazala se, prema Bramercovim rečima, jednim od najvažnijih sredstava za olakšavanje rada Haškog tribunala.

On je istakao i da bi vlasti u Srbiji "morale da učine puno više da se suprotstave mišljenju koje prevladava u javnosti, a po kojem su Mladić i Hadžić ratni heroji koji ne bi trebalo da idu u Hag".

Glavni haški tužilac je takođe kritikovao i vlast u Hrvatskoj zbog reakcije na osuđujuću presudu generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču za ratne zločine nad srpskim civilima tokom i posle akcije Oluja 1995. godine rekavši da je iznenađen i razočaran reakcijama.

Bramerc je najavio da će danas o njima, kao i o saradnji Hrvatske sa Hagom, razgovarati s premijerkom Jadrankom Kosor i članovima akcionog tima koji radi na pronalaženju nestalih dokumenata iz akcije Oluja.

Bramercova poseta Zagrebu je deo redovnih poseta državama regiona uoči podnošenja izveštaja o saradnji Savetu bezbednosti UN u junu.

"Završetkom prvostepenog postupka trojici generala u Hagu ostalo je srazmerno malo otvorenih pitanja između tužilaštva i Hrvatske", rekao je Bramerc kada je upitan ima li još otvorenih pitanja ili problema u saradnji s Hrvatskom zbog kojih bi njegov izveštaj Savetu bezbednosti UN mogao da bude nepovoljan po Hrvatsku.

Upitan za tvrdnje dela hrvatske javnosti posle presude hrvatskim generalima da je Haški tribunal "protivhrvatski" i nepravedan, Bramerc je podsetio da je mandat Suda da pravdi privede pojedince koji su odgovorni za teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava na području bivše Jugoslavije.

- Ne može se braniti zemlja ni oslobađati teritorija tako da se ubijaju civili, da se pljačka njihova imovina ili da se desetine hiljada civila proganjaju iz svojih domova. Suočeni s čvrstim dokazima da su takvi zločini počinjeni moja kancelarija imala je obavezu da u ime međunarodne zajednice, traži pravdu za žrtve - rekao je Bramerc.

On je odbacio tvrdnje da je presudama Haški tribunal potaknuo nove antagonizme, razbuktao nacionalizam i proširio nepoverenje među narodima, istaknuvši da "probleme ne uzrokuju presude već pogrešna mišljenja o tim presudama koja neretko šire oni koji imaju neke svoje ciljeve".

Glavni haški tužilac nije želeo da iznese mišljenje o legitimnosti operacije Oluja, ali je rekao da govoreći uopšteno "nema ničeg nedoslednog u tvrdnji da je strana koja je imala zakonito pravo da pribegne oružanoj sili počinila zločine tokom bitke".

Takođe je rekao da političke strukture u zemljama regiona imaju dužnost da osude zločine i podrže nastojanja Suda da se stvori atmosfera u kojoj će počinitelji odgovaratri za svoja nedela.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner