субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Серж Брамерц: Српски званичници не смеју да коментаришу хашке пресуде
Хроника

Серж Брамерц: Српски званичници не смеју да коментаришу хашке пресуде

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 11. мај 2009.

Реакција званичника у Србији на пресуду којом је мајор бивше ЈНА Веселин Шљиванчанин осуђен на 17 година затвора, била је тема којом је Серж Брамерц почео своју посету Београду. Како сазнаје Б92, он је одмах по доласку оштро критиковао поједине званичнике због изјава да је пресуда изненађујућа и разочаравајућа.

"Брамерц сматра да државни званичници не смеју да коментаришу, да то не доприноси атмосфери и да зато неће да подржи иницијативу да осуђеници служе казну у Србији. Расим Љајић је одбацио и рекао да као и Тужилаштво и државни функционери имају право да изнесу своје ставове, па и критике на рад суда", навео је извор Б92.

Остатак посете био је мање више рутински.

Брамерц, како сазнајемо, није имао већих примедби на остале области сарадње - размену докумената и заштиту сведока, нити на рад Акционог тима.

Он се првог дана посете разговарао са председником Србије Борисом Тадићем, председником Националног савета за сарадњу с Хагом Расим Љајићем и тужиоцем за ратне злочине Владимиром Вукчевићем о сарадњи Србије и овог суда.

Тадић је уверавао Брамерца да ће сарадња са Трибуналом бити настављена и да надлежни интензивно трагају за преосталим бегунцима, Ратком Младићем и Гораном Хаџићем, док је Љајић после састанка изјавио да су заједнички констатовали да је знатно унапређена сарадња у области доставе докумената, приступа архивама и сведоцима.

Брамерц је, према Љајићевим речима, рекао да ће Савету безбедности поднети реалан и објективан извештај о сарадњи Србије. Упитан да ли се у извештају може очекивати формулација "пуна сарадња", Љајић је само навео да очекује да извештај буде објективан и позитиван.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер