Početna strana > Hronika > Serž Bramerc: Srbija i RS da zvanično priznaju genocid u Srebrenici
Hronika

Serž Bramerc: Srbija i RS da zvanično priznaju genocid u Srebrenici

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 22. jun 2017.

Glavni tužilac Haškog tribunal Serž Bramerc izjavio je da je negiranje genocida u Srebrenici "postalo uobičajeno", i da se treba nadati da u Srbiji i Republici Srpskoj zvanično priznaju da je u Srebrenici izvršen genocid.

"Negiranje genocida je danas, na žalost, uobičajeno. Ono čemu se moramo nadati u Srbiji i Republici Srpskoj je da zvanično priznaju da je u Srebrenici počinjen genocid", rekao je Bramerc za sarajevsko "Oslobođenje".

Navodeći da genocid nije pitanje o kojem treba diskutovati, on je ukazao da vlasti u Srbiji i RS "moraju imati časti i hrabrosti da priznaju istinu".

"To nije potpuno rešenje, ali teško je videti da će se taj problem početi rešavati i da će početi pravo pomirenje ako se to i dok se to ne dogodi", naveo je Bramerc.

On je dodao da je Haški tribunal "samo osudio pojedince za zločine, uključujući za genocid", dodavši da optuženi za genocid vole da kažu da su "radili u ime Srbije".

Na taj način, kako je ocenio, oni minimiziraju vlastitu krivicu i pokušavaju stvoriti "kolektivnu krivicu".

"Ja bih rekao da je genocid najosjetljivije pitanje za žrtve, posebno za porodice onih sedam hiljada muškaraca i dečaka ubijenih u Srebrenici, i onih 30 hiljada žena, dece i starijih koji su terorisani i silom isterani iz svojih domova", naglasio je glavni tužilac Haškog tribunal.

Žrtve i njihove porodice, ukazao je on, i danas se bore da obnove svoje živote, zbog čega svi treba da im pruže punu podršku.

Bramerc: Posle zatvaranja Tribunala, veliku odgovornost imaće tužioci u regionu

Bramerc je izjavio i da će posle okončanja rada ovog Suda veliku odgovornost imati tužioci u regionu, dodavši da će međunarodna zajednica nastaviti da pruža kontinuiranu podršku na uspostavljanju vladavine prava.

"Sva tužilaštva imaju isti cilj - da traže one koji su najodgovorniji za zločine. U takvim istragama najteže je ustanoviti vezu izmedju zločina i vojno-političkog rukovodstva. Kako osigurati zaštitu svedoka, kako pričati s njima... Kako osigurati da su zapovednici odgovorni za ono što su radili njihovi vojnici", kazao je Bramerc na konferenciji "Dijalozi o nasledju Medjunarodnog krivičnog suda za zločine u bivšoj Jugoslaviji".

Prema njegovim rečima, mnogo je područja na kojima je Haški tribunal dao doprinos razvoju međunarodne pravde.

Bramerc je kazao da je Tribunal, osim u istraživanju genocida, ratnih zločina i zločina protiv čovečnosti, dao značajan doprinos u istraživanju seksualnih zločina i zločina protiv kulturnog nasledja, koji su sve češći u celom svetu.

"Zaključio bih razmišljanjem i porukom ključnim akterima koji će nastaviti da se bore za pravdu. Tužioci vi ste naši ključni sagovornici, izuzetne stvari ste uradili pod izuzetno teškim političkim okolnostima. Prevazišli ste brojne prepreke, sada će na vašim ramenima biti još veća odgovornost. Znam da ćete se nastaviti boriti i osiguravati da nema političkog mešanja u ono što vi radite", istakao je on.

Glavni tužilac Haškog tribunala je ocenio da je danas politička klima značajna barijera zadovoljenju pravde, pojašnjavajući da su je sve više prisutna glorifikacija zločina, zločinaca i negiranje zločina.

"Meni lično to je najveće razočaranje. Nemoguće je zamisliti da one, koji su odgovorni za etnička čišćenja, neko vidi kao nacionalne heroje. Negiranje zločina hrani regionalnu nestabilnost i loše komšijske odnose. Pomirenje je put ka integraciji i prosperitetu", istakao je on.

Politička klima je velika barijera zadovoljenju pravde, a sve više je prisutna glorifikacija zločina, zločinaca i negiranje zločina, rekao je Bramerc.

 "Poručio bih tužiocima u ovom regionu da će zatvaranjem Haškog tribunala još više odgovornosti pasti na njihova pleća. Međunarodna zajednica nastaviće da pruža kontinuiranu podršku na uspostavljanju vladavine prava", rekao je Bramerc.

Predsednik Haškog tribunala Karmel Ađijus izjavio je u Sarajevu da je najveće nasleđe tog suda što je pokazao da niko nije imun na to da odgovara za svoje zločine.

"Tribunal je pokazao da je, bez obzira na njihov položaj, moguće privesti pravdi počinice najvišeg nivoa i da niko nije imun od odgovornosti", rekao je Ađijus otvarajući trodnevnu konferenciju "Dijalozi o nasleđu Međunarodnog krivičnog suda za zločine u bivšoj Jugoslaviji".

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner