уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Серж Брамерц: Србија и РС да званично признају геноцид у Сребреници
Хроника

Серж Брамерц: Србија и РС да званично признају геноцид у Сребреници

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 22. јун 2017.

Главни тужилац Хашког трибунал Серж Брамерц изјавио је да је негирање геноцида у Сребреници "постало уобичајено", и да се треба надати да у Србији и Републици Српској званично признају да је у Сребреници извршен геноцид.

"Негирање геноцида је данас, на жалост, уобичајено. Оно чему се морамо надати у Србији и Републици Српској је да званично признају да је у Сребреници почињен геноцид", рекао је Брамерц за сарајевско "Ослобођење".

Наводећи да геноцид није питање о којем треба дискутовати, он је указао да власти у Србији и РС "морају имати части и храбрости да признају истину".

"То није потпуно решење, али тешко је видети да ће се тај проблем почети решавати и да ће почети право помирење ако се то и док се то не догоди", навео је Брамерц.

Он је додао да је Хашки трибунал "само осудио појединце за злочине, укључујући за геноцид", додавши да оптужени за геноцид воле да кажу да су "радили у име Србије".

На тај начин, како је оценио, они минимизирају властиту кривицу и покушавају створити "колективну кривицу".

"Ја бих рекао да је геноцид најосјетљивије питање за жртве, посебно за породице оних седам хиљада мушкараца и дечака убијених у Сребреници, и оних 30 хиљада жена, деце и старијих који су терорисани и силом истерани из својих домова", нагласио је главни тужилац Хашког трибунал.

Жртве и њихове породице, указао је он, и данас се боре да обнове своје животе, због чега сви треба да им пруже пуну подршку.

Брамерц: После затварања Трибунала, велику одговорност имаће тужиоци у региону

Брамерц је изјавио и да ће после окончања рада овог Суда велику одговорност имати тужиоци у региону, додавши да ће међународна заједница наставити да пружа континуирану подршку на успостављању владавине права.

"Сва тужилаштва имају исти циљ - да траже оне који су најодговорнији за злочине. У таквим истрагама најтеже је установити везу измедју злочина и војно-политичког руководства. Како осигурати заштиту сведока, како причати с њима... Како осигурати да су заповедници одговорни за оно што су радили њихови војници", казао је Брамерц на конференцији "Дијалози о наследју Медјународног кривичног суда за злочине у бившој Југославији".

Према његовим речима, много је подручја на којима је Хашки трибунал дао допринос развоју међународне правде.

Брамерц је казао да је Трибунал, осим у истраживању геноцида, ратних злочина и злочина против човечности, дао значајан допринос у истраживању сексуалних злочина и злочина против културног наследја, који су све чешћи у целом свету.

"Закључио бих размишљањем и поруком кључним актерима који ће наставити да се боре за правду. Тужиоци ви сте наши кључни саговорници, изузетне ствари сте урадили под изузетно тешким политичким околностима. Превазишли сте бројне препреке, сада ће на вашим раменима бити још већа одговорност. Знам да ћете се наставити борити и осигуравати да нема политичког мешања у оно што ви радите", истакао је он.

Главни тужилац Хашког трибунала је оценио да је данас политичка клима значајна баријера задовољењу правде, појашњавајући да су је све више присутна глорификација злочина, злочинаца и негирање злочина.

"Мени лично то је највеће разочарање. Немогуће је замислити да оне, који су одговорни за етничка чишћења, неко види као националне хероје. Негирање злочина храни регионалну нестабилност и лоше комшијске односе. Помирење је пут ка интеграцији и просперитету", истакао је он.

Политичка клима је велика баријера задовољењу правде, а све више је присутна глорификација злочина, злочинаца и негирање злочина, рекао је Брамерц.

 "Поручио бих тужиоцима у овом региону да ће затварањем Хашког трибунала још више одговорности пасти на њихова плећа. Међународна заједница наставиће да пружа континуирану подршку на успостављању владавине права", рекао је Брамерц.

Председник Хашког трибунала Кармел Ађијус изјавио је у Сарајеву да је највеће наслеђе тог суда што је показао да нико није имун на то да одговара за своје злочине.

"Трибунал је показао да је, без обзира на њихов положај, могуће привести правди починице највишег нивоа и да нико није имун од одговорности", рекао је Ађијус отварајући тродневну конференцију "Дијалози о наслеђу Међународног кривичног суда за злочине у бившој Југославији".

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер