субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Серж Брамерц: Београд је могао и може да учини више
Хроника

Серж Брамерц: Београд је могао и може да учини више

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 09. мај 2011.

Главни хашки тужилац Серж Брамерц изјавио је данас у Хагу да хапшење Ратка Младића и Горана Хаџића нема алтернативу, да препоруке које је дао у фебруару још нису испуњене, а да ће извештај о сарадњи Србије са Трибуналом коначно бити уобличен после разговора са српским властима.

Брамерц, који ће сутра посетити Београд, рекао је да ће саговорницима у главном граду Србије пренети став „да се могло и да се може учинити више по питању сарадње са Судом”.

„То што нису ухапшени Младић и Хаџић представља главну препреку у сарадњи Србије и Трибунала. Зато ћемо у Београду, баш као и у фебруару, поновити јасну поруку - хапшење преостале двојице бегунаца нема алтернативу”, рекао је Брамерц у интервјуу Танјугу.

Упитан какав ће бити извештај који ће почетком јуна поднети Савету безбедности УН, Брамерц је одговорио да „то још не зна” и да ће извештај бити уобличен тек после разговора са српским званичницима.

„Пажљиво ћу саслушати посебно оперативне службе како бисмо видели колико је урађено од моје последње посете и онда ћемо донети закључке”, додао је Брамерц.

Упитан каква су његова очекивања од посете Београду, Брамерц је нагласио да га то што у Београду увек има колегијалне и конструктивне разговоре не спречава да буде критичан када је реч о чињеници да нису ухапшена преостала два хашка бегунца.

„И на прошлој седници Савета безбедности УН изнели смо више препорука, указали да у истрази мора да буде учињено више, да су потребни већи ресурси, да се мора имати свеобухватан приступ и да се мора учинити знатно више када је реч о мрежама подршке. Та наша очекивања још нису испуњена и о томе ћемо разговарати са српским властима”.

На питање да ли су српске власти успеле да га убеде да су заиста спремне да испуне оно на чему инсистирају - да ће, уколико се Младић и Хаџић налазе на територији Србије учинити све да буду изведени пред лице правде - Брамерц је рекао: „Чујемо да снажна опредељеност за то постоји, али мој посао није да судим на основу тога, већ на основу онога што се дешава на терену или што се не дешава. Процену доносим на основу чињеница”.

Када је реч о европским аспирацијама Србије - повезаности сарадње с Трибуналом и даљих корака Србије на путу ка Унији, Брамерц је истакао да је свестан да питање проширења ЕУ представља изузетно важну тему за земље бивше Југоласавије.

„Али то је политички процеш, а ја нисам укључен у политички процеш. Као и увек, изнећу техничку, али објективну, процену о томе шта је добро и где треба уложити више напора”.

Главни хашки тужилац је такође нагласио да ће том приликом истаћи, као и раније, да је условљавање „веома користан инструмент”.

„Ако су на слободи још само двојица бегунаца, мислим да је то у великој мери резултат веома ефикасне политике ЕУ која процеш проширења везује за пуну сарадњу с Трибуналом”, истакао је Брамерц.

На питање шта је, према његовом мишљењу, главна препрека која онемогућава хашпење Младића и Хаџића, Брамерц је рекао да је то веома „тешко и комплексно питање”.

„То је и питање које треба поставити и оперативним службама. Потпуно сам свестан да ухапсити Младића и Хаџића није лак задатак, али такође знамо да су у прошлости неке прилике пропуштене - као на пример 2006. године”, рекао је Брамерц.

По његовим речима, има разлога за уверење да је Младић добијао одређене информације уочи акција портаге.

„Такође постоје разлози да се верује да у Србији још има људи који га подржавају и да му они помажу”, навео је Брамерц.

На питање шта ће се десити уколико Младић и Хаџић не буду ухапшени пре затварања Трибунала, Брамерц је нагласио да ће у том случају бити успостављен међународни механизам који ће им судити.

„Једино добро решење је да бегунци буду у Хагу ако не данас, онда сутра. Најбоље место да им се суди је Трибунал. Али ако се то не деси до затварања суда 2014, постојаће резидуални механизам”, рекао је Брамерц.

То је, према његовим речима, важна порука јер значи да „кад год и где год бегунци буду ухапшени - њима ће се судити и правду ниће моћи да избегну”.

Он је одбацио могућност да се преосталим хашким бегунцима суди у Србији.

„То није опција која се данас разматра. Место где ће се они суочити с правдом мора бити међународни суд”, истакао је Брамерц.

Поводом пресуда хрватским генералима у Трибуналу и реакција у Хрватској, Брамерц је рекао да та пресуда представља „одраз реалности почињеног злочина”.

„Реакција у јавности је била несрећна, све је било помешано”, додао је.

Упитан да ли је регион Западног Балкана спреман за суочавање с прошлошћу и помирење, Брамерц је рекао: „У региону још увек постоји заједнички проблем. Не само у Хрватској, већ и у БиХ и Србији. Није на одговарајући начин објашњено да постоји знатна разлика између ‘бити херој’ и ’бити одговоран за злочине'.”

Према његовим речима, чињеница да је мањински део становништва у Србији за хапшење Младића показује да велики део јавности још није добро разумео да „нема ничег херојског у ономе што је, на пример, Младић урадио у Сребреници”.

„Наш заједнички задатак је следећи - Тринбунал треба да објашњава одлуке што је боље могуће, а политичка руководства у региону да избегавају да политички анализирају те одлуке и да буду што објективнији”, закључио је Брамерц.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер