уторак, 26. септембар 2023.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Серија експлозија у фабрици војне опреме "Слобода" у Чачку
Хроника

Серија експлозија у фабрици војне опреме "Слобода" у Чачку

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. децембар 2010.

Серија експлозија које од касних поподневних часова потресају чачанску фабрику "Слобода" полако јењавају. Ватрогасци још увек не могу да приђу погону у којем је избио пожар. Према последњим информацијама, нема повређених.

Фабрику војне опреме "Слобода" у Чачку од поподневних часова потресају експлозије, изазване пожаром који је избио у погону за лаборацију муниције. Према последњим информацијама, нико није повређен. Експлозије јењавају, а до 21 час, ватрогасци нису успели да приђу погону у којем је избио пожар.

Прва снажна експлозија догодила око 16.30 часова, а потом је уследила серија детонација.

У тренутку експлозије, у погону за лаборацију артиљеријске муниције налазило се 60 радника који су успели да напусте фабрику у правцу Језинског поља, јавља дописница РТС-а Силвија Пашајлић, која се налази на месту догађаја.

Како сазнајемо, пожар је избио на преси где се пакује муниција, после чега су уследиле експлозије. Ватра је захватила око 2.000 квадрата, али за сада није познато да ли се пожар проширио.

Наиме, до 21 сат, погону није било могуће прићи због непрекидних детонација.

Начелник Сектора за ванредне ситуације МУП-а Предраг Марић каже да не постоји опасност да се пожар из једног погона чачанске фабрике прошири на друге објекте и постројења.

"Детонације повремено престану, па се опет чују. Таква ситуација може да потраје целу ноћ, па због тога ни гашење пожара неће почети тако брзо", рекао је Марић агенцији Бета.

Стигла помоћ ватрогасцима

У Чачак су стигли припадници Сектора за ванредне ситуације из Краљева, Крагујевца и Ужица, а чека се да детонације коначно престану па да, заједно са колегама из локалне ватрогасне бригаде, почну да гасе пожар.

Током вечери, у Чачак је стигао и министар одбране Драган Шутановац.  

Директор чачанског Дома здравља Влада Величковић рекао је за Интернет портал РТС-а да до 18.30 часова није регистрован ниједан повређени радник фабрике "Слобода".

Десеторица радника "Слободе" се, углавном због стреса и високог крвног притиска, обратила за помоћ екипама на терену.

Почетком ове године у "Слободи" су се догодиле две експлозије.  

У експлозији у погону пиротехнике, 12. јануара, повређена је радница Оливера Поповић. Дан пре тога, сличан инцидент догодио се и на одељењу за израду каписли на програму "зоље", али срећом нико није повређен.

Предузеће "Слобода" основно је 1948. године, са задатком да производи предмете наоружања и војне опреме за потребе војске.

Током НАТО бомбардовања, 1999. године, уништено је 85 одсто производних капацитета, али је по окончању рата, у наредне три године, обновљен већи део фабрике.

У фабрици "Слобода" производи се муниција различитог калибра, упаљачи за артиљеријску муницију, ручни ракетни бацачи, тромблонске мине и пиротехничка средства.

Четрнаест несрећа за 15 година

Од 1995. године до данас, у фабрикама и магацинима оружја у Србији догодило се укупно 14 несрећа, у којима је погинуо 31 радник, а више од 50 је повређено.

У четири снажне експлозије у барутном одељењу "Наменске" у Ужицу, 4. септембра 2009. године погинуло је седморо радника, а 13 је повређено.

У експлозији у војном магацину Касарне "7. јул" у Параћину, 19. октобра 2006. године, повређене су 22 особе.

У експлозији у Фабрици "Импол Севал" у Севојну 7. јуна 2004. године повређено је петоро радника, два месеца касније, у фабрици "Матроз" у Сремској Митровици погинуло је двоје, а повређен један радник, а само шест дана касније, у Рафинерији нафте у Новом Саду,  погинула су два радника.

У Чачку, у Фабрици "Слобода", 22. јануара 2003. године троје радника повређено је у експлозији, а исте године, у новембру, несрећа се догодила у Фабрици "Здравље" у Лесковцу, када је погинуо један радник. Пет месеци касније експлозија је одјекнула у панчевачкој "Утви" када су повређена два радника.

У експлозији која се догодила 25. децембра 2001. године у фабрици "Трајал" у Крушевцу повређено је пет радника, а експлозија се поновила и 25. јула 2002. године, када није било повређених.

У фабрици "Милан Благојевић" у Лучанима, 3. децембра 1997. године, живот је изгубило троје радника, а двоје је повређено.

Годину дана раније, 21. јуна 1996. године, у Фабрици "Прва Искра" у Баричу погинуло је двоје, а деценију касније експлозија је однела још три живота, док је троје повређено.

У Фабрици "Грмеч" у Земуну несрећа се догодила 23. јуна 1995. године, погинуло је 11 радника, а десет је повређено.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер