петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сергеј Шојгу: Војни потенцијал Црне Горе раван нули, али њен географски положај омогућава НАТО да појача контролу на Балкану
Хроника

Сергеј Шојгу: Војни потенцијал Црне Горе раван нули, али њен географски положај омогућава НАТО да појача контролу на Балкану

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 26. април 2017.

 Министар одбране Русије Сергеј Шојгу је изјавио да је ступање Црне Горе у НАТО потребно како би се појачала контрола Алијансе на Балкану.

Према речима руског министра, НАТО наставља да врши пројекцију снага у близини руских граница и да укључује у своју сферу нове државе.

„Последње одлуке о пријему Црне Горе у Алијансу су директна потврда тога. Војни потенцијал Подгорице је раван нули, али њен географски положај омогућава НАТО-у да појача контролу на Балкану“, изјавио је Шојгу на Московској безбедносној конференцији.

Министар одбране сматра да патролирање авиона НАТО-а ваздушним простором Балтика представља претњу Русији.

Према његовим речима, делатност „полицијске“ авијационе мисије НАТО-а да патролира ваздушним простором Балтика је фактички постала саставни део такозване зоне ограниченог приступа која обухвата Калињинградску област и источни део Балтичког мора.

„Ове акције НАТО-а посматрамо као кршење равнотеже у региону, стварање претње по безбедност Русије“, рекао је Шојгу.

Руски министар је рекао да је напад САД на аеродром сиријске војске Шаират угрозио руске војнике. У том смислу, он је потврдио потребу да се предузму додатне мере да обезбеде сигурност у групи Руске Федерације у Сирији."Русија предузима додатне мере за заштиту трупа у Сирији након ракетног напада САД на аеродром сиријске владе", изјавио је Шојгу.

Шојгу је ситуацију у Сирији назвао „хуманитарном катастрофом“ иподсетио је да руски војници пружају хуманитарну помоц́ Сирији.

Главна тема 6. Московске конференције о међународној безбедности је "Глобална безбедност: Изазови 21. века“. У конференцији уцествује висе од 750 гостију, међу којима су министри одбране и делегације, војни експерти и представници академских кругова из 86 земаља, а такође и руководство међународних организација УН, ОЕБС-а, СОС-а, ЗНД, ОДКБ-, Међународног комитета Црвеног крста.

(Спутник-Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер