петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сергеј Лавров: Вашингтон је дао Совјетском Савезу усмено обећање да се НАТО неће ширити на Исток
Хроника

Сергеј Лавров: Вашингтон је дао Совјетском Савезу усмено обећање да се НАТО неће ширити на Исток

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 30. децембар 2015.

НАТО није преузео правне обавезе да се неће ширити на исток, али је такво обећање Москви дао усмено, изјавио је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров у интервјуу за телевизијски канал „Звезда“.

„Вероватно сте читали, сада многи то оспоравају, да су обећали Совјетском Савезу, још када су Немачку уједињавали, а затим и Русији, када је Русија постала Русија, да неће ширити НАТО на исток. Обећали су. Ми сада узимамо архивске документе који су познати. Узгред, сада на Западу истиче рок застарелости многих докумената. Они то објављују. Желимо да организујемо семинар, можда преко нашег Историјско-документарног одељења, да окупимо научнике, без политике, реторике и емоција, да утврде како су се ови разговори развијали. Нигде није записано да правно они нису имали право да се шире, да нису имали право, чак и када су почели да се шире, да размештају војну инфраструктуру“, рекао је Лавров.

Он је указао да, у складу с Основним актом Русија—НАТО из 1997. године, на територији нових чланица Алијансе борбене снаге не смеју да буду трајно присутне.

„На крају крајева, када је већ било јасно да се они, упркос својим усменим обећањима и уверавањима, шире прилично упорно и доследно, ми смо с њима потписали Основни споразум о узајамним односима, сарадњи и безбедности између Руске Федерације и Организације Северноатлантског споразума (1997. године), у којој је било наведено да не сме да буде трајног размештања борбених снага на територији нових чланица. Балтичке земље, Пољаци и неке друге чланице НАТО-а сада желе да укину тај Основни акт, да изађу из њега како би трајно размештале борбене снаге на својој територији“, додао је министар.

(Спутник) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер