недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сергеј Лавров: Питање пријема Косова у Унеско је грубо кршење резолуције 1244 Савета безбедности УН; Антони Блинкен: Приступ Косова Унеску није блокиран резолуцијом 1244
Хроника

Сергеј Лавров: Питање пријема Косова у Унеско је грубо кршење резолуције 1244 Савета безбедности УН; Антони Блинкен: Приступ Косова Унеску није блокиран резолуцијом 1244

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 06. новембар 2015.

ПАРИЗ - Високи званичници Русије и САД данас су на Генералној конференцији Унеско у Паризу изнели супротстављене ставове о кандидатури Косова у тој агенцији УН.

Гласање о предлогу за пријем Косова у Унеско требало би да буде у понедељак.

"Свака политизација културних веза је неприхватљива", рекао је руски министар спољних послова Сергеј Лавров у обраћању на 38. Генералној скупштини Унеска која заседа од уторка.

"Неке наше колеге покушавају на сваки начин, добар или лош, да наметну питање пријема Косова, у грубом кршењу резолуције 1244 Савета безбедности УН", рекао је он и додао да је то "врло опасна процедура".

Помоћник америчког државног секретара Антони Блинкен оценио је, с друге стране, да је питање признавања независности Косова одвојено од кандидатуре у Организацију Уједињених нација за образовање, науку и културу (Унеско). "Несумњиво постоји пут за приступ Косова организацији, пут који није блокиран резолуцијом 1244", рекао је Блинкен обраћајући се Генералној скупштини Унеска неколико сати после Лаврова.

"То није питање признавања или непризнавања. Земље које не признају Косово или специјализоване агенције као Светска банка и ММФ подржавају његову кандидатуру", рекао је он.

Агенција Франс прес подсећа да је резолуција 1244 УН усвојена 1999. године и одређује крај сукоба на Косову, предвиђајући значајну аутономију за Косово које је било део тадашње Савезне Републике Југославије, и не помињући његову независност. Француска агенција додаје да се два главна православна манастира на Косову, манастир у Пећи и Дечани, налазе на Унесковој листи светске баштине, и да Београд не жели да Приштина буде примљена у Унеско, чиме би се одговорност за те манастире пребацила на Приштину и што би обележило једну етапу ка косовском приступању УН.

Покушаји да се Косову дозволи чланство у Унеску воде ка политизацији активности те организације, сматра руски министар иностраних послова Сергеј Лавров.

Сергеј Лавров се састао са генералном директорком Унеска Ирином Боковом.

"Уз сву комплексност међународног живота, веома је важно да се избегне политизација активности Унеска, тако видимо сада (ситуацију) у вези са покушајем да се дозволи чланство Косова у (тој) организацији кршењем Резолуције Уједињених нација Савета безбедности 1244", рекао је Лавров, а пренео Тас.

Шеф руске дипломатије истакао је потребу "пружања подршке на сваки могући начин у духу компромиса и доношења решења консезусом".

Према његовим речима, генерална директорка Унеска Ирина Бокова "има такав таленат да у потпуности и активно промовише конструктивна решења".

Резолуција 1244 СБ УН, донета 10. јуна 1999. године, предвиђа низ мера за решавање ситуације на Косову давањем "суштинске аутономије и самоуправе" том региону, а поштујући у исто време "суверенитет и територијални интегритет Југославије", навела је руска новинска агенција.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер