петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сергеј Лавров после разговора са Петером Сијартом: Гаспром разматра могућност нових пројеката за транзит гаса у јужној Европи
Хроника

Сергеј Лавров после разговора са Петером Сијартом: Гаспром разматра могућност нових пројеката за транзит гаса у јужној Европи

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 25. мај 2016.

 БУДИМПЕШТА - Гаспром разматра могућност нових пројеката за транзит гаса у јужној Европи, изјавио је данас руски министар иностраних послова Сергеј Лавров после разговора са мађарским колегом Петером Сијартом.

"Гасовод Северни ток 2 није руска иницијатива, већ иницијатива низа компанија из Европске уније. Окарактерисана је, барем у Немачкој, као чисто комерцијална иницијатива, без политичке агенде, и тако је Гаспром доживљава", поручио је Лавров, а преноси руска агенција Тас.

Лавров је указао и на то да су приметни различити ставови Европске комисије приликом процене усклађености неког пројекта са такозваним Трећим енергетским пакетом.

"Недавно је направљен један изузетак за такозвани Трансјадрански гасовод, и то за потпуно исте тачке због којих је одбачен Јужни ток", рекао је Лавров, објаснивши да је Европска комисија те тачке употребила као изговор да не одобри пројекат Јужни ток.

Упркос томе, Гаспром је, према његовим речима, узео у обзир интересе западних компанија у пројекту Северни ток 2, због чега истражује могућност додатних пројеката у јужној Европи.

"Уверен сам да можемо пронаћи решење које ће задовољити све, под условом да Европска комисија објективно приступи питању европске енергетске безбедности и да га не посматра са чисто политичке позиције", изјавио је руски министар.

Лавров је подсетио да је потпредседник Европске комисије задужен за Енергетску унију Марош Шефчович у јануару рекао да је неопходно потпуно обнављање енергетског дијалога између Русије и Европске уније, који је, према речима шефа руске дипломатије, званични Брисел замрзнуо пре неколико година.

"Наравно да смо пристали на то. Ипак, Европска комисија до дана данашњег није предузела никакав корак за обнављање дијалога. Ми смо спремни", додао је он.

Крајем фебруара, председник Управног комитета Гаспрома Алексеј Милер, генерални директор италијанске компаније Едисон Марк Бенајун и директор грчке ДЕПА Теодорос Кицакос, потписали су меморандум о разумевању везано за испоруке руског природног гаса испод Црног мора преко трећих земаља до Грчке, и од Грчке до Италије, а све у циљу успостављања јужне руте за испоруке руског гаса до Европе.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер