четвртак, 19. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сергеј Иванов најавио посету Курилским острвима, Токио се противи
Хроника

Сергеј Иванов најавио посету Курилским острвима, Токио се противи

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 13. мај 2011.

Сергеј Иванов, потпредседник руске владе, најавио је данас да ће владина делегација ускоро посетити Јужна Курилска острва, око којих се споре Јапан и Русија, да би проверила како се реализују федерални развојни програми, пренела је руска агенција Итар-Тасс.

Иванов је рекао да је био међу иницијаторима тог програма за развој Јужних Курила и да жели да провери са неколико министара како се он извршава - како се граде аеродроми, луке и пристаништа.

Позивајући се на добро информисан извор, та агенција наводи да је радна посета острвима Итуруп и Кунашир планирана за недељу, 15. мај.

Јапанска агенција Кјодо пренела је јуче противљење Токија посети руског вицепремијера спорним острвима, уз оцену да би та посета могла да наруши “мирну атмосферу” потребну за дијалог о територијалном питању.

Државни секретар за иностране послове Јутака Бано је рекао да је пренео Москви да би посета једног високорангираног званичника острвима ишла у супротном правцу од понуде руског народа да помогне Јапану после земљотреса који је земљу погодио 11. марта.

Иванов ће бити први високопозиционирани руски званичник који ће после земљотреса посетити та острва.

- Оно што је важно је да две земље искрено разговарају ради превазилажења јаза - рекао Бано, износећи и противљење руским плановима да модернизују њену војну опрему на острвима Кунашир и Итуруп.

Јапан од 1945. године претендује на острва Итуруп, Кунашир, Шикотан и Хабомаи, називајући их својим Северним територијама и позивајући се на билатерални споразум о трговини и границама из 1855, док Москва сматра да су Јужни Курили ушли после Другог светског рата у састав бившег ШСР-а, чија је Русија правни наследник.

Јапан је повратак острва поставио као услов за закључење мировног споразума са Русијом, који по завршетку Другог светског рата није потписан.

Фактичко стање рата прекинуто је 19. октобра 1956. године потписивањем Декларације бившег ШСР-а и Јапана, којом су успостављени дипломатско-конзуларни односи и тада је предвидјен и наставак преговора о закључењу мировног споразума.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер