петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Шенџен постао први кинески град који је забранио конзумацију пасјег и мачјег меса
Хроника

Шенџен постао први кинески град који је забранио конзумацију пасјег и мачјег меса

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 02. април 2020.

 Шенџен, технолошки центар у јужној кинеској покрајини Гуангдунг, постао је први кинески град који је забранио продају и конзумацију меса паса и мачака.

После избијања пандемије новог соја коронавируса за коју се сумња да је потекла од дивљих животиња чије се месо продаје на многим пијацама широм Кине, власти најмногољудније земље на свету забраниле су трговину и конзумацију меса дивљих животиња.

Шенџен је отишао и корак даље, проширујући забрану и на месо паса и мачака. Нови закон ступа на снагу од 1. маја.

Тридесет милиона паса се због меса годишње убије широм Азије, кажу групе за заштиту животиња.

Међутим, како Би-Би-Си наводи, пракса конзумације пасјег меса у Кини није толико уобичајена, а већина Кинеза никада није окусила месо паса или мачака.

„Пси и мачке су као љубимци успоставили много близак однос са људима него друге животиње и забрана конзумирања њиховог меса је уобичајена пракса у свим развијеним земљама и у Хонгконгу и на Тајвану", саопштиле су власти Шенџена, преноси Ројтерс.

Прекретница у борби против бруталне трговине

Група за заштиту животиња "Хумане Социетy Интернатионал" (ХСИ) похвалила је потез, наводећи да је забрана у сагласности са духом човечанства и људске цивилизације.

„Ово би заиста могла да буде прекретница у напорима да се прекине брутална трговина којом се убија око 10 милиона паса и 4 милиона мачака у Кини сваке године“, рекао је Петер Ли, стручњак и члан ХСИ.

У фебруару, кинеске власти су забраниле трговину и конзумацију меса дивљих животиња, што је била директна последица сумњи да је извор заразе коронавирусом, која је касније прерасла у глобалну пандемију, највероватније била пијаца са месом дивљих животиња у Вухану.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер